site.btaАнглия ще играе на полуфиналите на Евро 2024 след победа с дузпи над Швейцария

Англия ще играе на полуфиналите на Евро 2024 след победа с дузпи над Швейцария
снимка: AP Photo/Martin Meissner

Европейско първенство по футбол, четвъртфинален двубой между отборите на Англия и Швейцария:

Англия - Швейцария - 5:3 след изпълнение на дузпи, 1:1 в редовното време и продълженията
голмайстори: 0:1 Бреел Емболо 75, 1:1 Букайо Сака 80
при дузпите: 1:0 Коул Палмър, 1:0 Мануел Аканджи - спасяване на Джордан Пикфорд, 2:0 Джуд Белингам, 2:1 Фабиан Шер, 3:1 Букайо Сака, 3:2 Джердан Шакири, 4:2 Айвън Тони, 4:3 Зеки Амдуни, 5:3 Трент Александър-Арнолд

стадион: "Дюселдорф Арена", Дюселдорф
главен съдия: Даниеле Орсато (Италия)
помощник-съдии: Чиро Карбоне (Италия), Алесандро Джалатини (Италия)

жълти картони: Хари Кейн (Англия), Фабиан Шер, Силван Видмер (Швейцария)

състав на Англия: Джордан Пикфорд, Кайл Уокър, Езри Конса (78-Коул Палмър), Джон Стоунс, Киърън Трипиър (78-Еберечи Езе), Деклан Райс, Коби Мейно (78-Люк Шоу), Букайо Сака, Джуд Белингам, Фил Фоудън (115-Трент Александър-Арнолд), Хари Кейн (109-Айвън Тони)
старши треньор: Гарет Саутгейт

състав на Швейцария: Ян Зомер, Фабиан Шер, Мануел Аканджи, Рикардо Родригес, Фабиан Ридер (64-Силван Видмер), Ремо Фройлер (118-Венсан Сиеро), Гранит Джака, Мишел Ебишер (118-Зеки Амдуни), Рубен Варгас (64-Стивън Цубер), Дан Ндойе (98-Денис Закария), Бреел Емболо (109-Джердан Шакири)
старши треньор: Мурат Якин

Вицешампионът на Стария континент от 2021 година Англия се класира за полуфиналите на Европейското първенство по футбол в Германия след като елиминира Швейцария на четвъртфиналите. В Дюселдорф англичаните победиха с 5:3 след изпълнение на дузпи и 1:1 в редовното време и продълженията. „Трите лъва“ ще срещнат на полуфиналите на 10 юли в Дортмунд победителя от последния четвъртфинален двубой от Евро 2024 тази вечер между Нидерландия и Турция.

И петимата състезатели, които селекционерът Гарет Саутгейт избра да изпълняват дузпи в юбилейния му мач номер 100 начело на Англия, реализираха – Коул Палмър, Джуд Белингам, Букайо Сака, Айвън Тони и Трент Александър-Арнолд. Мануел Аканджи сгреши при първата дузпа за Швейцария, след като вратарят Джордан Пикфорд отрази изпълнението му, а след това Фабиан Шер, Джердан Шакири и Зеки Амдуни се разписаха, но не успяха да предотвратят поражението.

За швейцарския състав нападателят на Лудогорец Квадво Дуа остана на резервната скамейка и не влезе в игра.

Двата отбора изиграха динамично първо полувреме, но без сериозно голови възможности и без точен удар в очертанията на двете врати. Дан Ндойе опита да изведе съотборник в опасна позиция в осмата минута, но защитник на Англия блокира подаване. В 16-ата минута Коби Мейно изпрати топката към наказателното поле на противника, но този път бранителите на Швейцария внимаваха.

Капитанът на Англия Хари Кейн падна в наказателното поле на швейцарците в 17-ата минута и имаше претенции за дузпа, но главният игра Даниеле Орсато даде сигнал играта да продължи. Четири минути по-късно Кейн надскочи противников състезател, но при удара си с глава прати топката вдясно от вратата на Швейцария.

Джуд Белингам пробва да намери съотборник в предни позиции в 29-ата минута с хитро подаване, но неуспешно. Англичаните имаха превъзходство при владението на топката и в заключителните моменти на първото полувреме опитаха да притиснат добре организираните швейцарци. В 43-ата минута Букайо Сака отправи силен изстрел към вратата на съперника, но бе блокиран от Фабиан Шер, а в 45-ата Коби Мейно също стреля, а Гранит Джака изби топката в корнер и резултатът остана 0:0.

След почивката футболистите на Швейцария първи организираха по-опасна атака, а в 51-ата минута Беер Емболо отправи първия точен удар в мача, но вратарят на Англия Джордан Пикфорд не се затрудни. Рикардо Родригес отправи обещаващо центриране към наказателното поле на англичаните в 60-ата минута, но защитата на „Трите лъва“ се справи.

По-активната игра на швейцарците им донесе резултат в 75-ата минута, когато Бреел Емболо реализира за 1:0. Джон Стоунс не успя да изчисти топката при успоредно на голлинията подаване на Ндойе в наказателното поле, а Емболо изпревари Кайл Уокър и прати топката в мрежата.

Англичаните изравниха само 5 минути по-късно след страхотно индивидуално изпълнение на Букайо Сака, който вкара за 1:1 с прецизен удар от дистанция по земя. Топката се отби от гредата и влезе във вратата на Швейцария.

Еберечи Езе застраши вратата на швейцарците в 89-ата минута, но прати топката вляво от вратата, а в третата минута на добавеното време Стивън Цубер пропусна да донесе успеха на Швейцария след като бе неточен след центриране на Фабиан Шер и редовното време приключи при равенство 1:1.

Деклан Райс принуди вратаря на швейцарците Ян Зомер да демонстрира рефлексите си в 95-ата минута след силен удар от далечна дистанция, а малко по-късно, в 102-ата и Джуд Белингам стреля опасно, но Зомер отново не допусна второ попадение във вратата си.

Швейцарците внесоха напрежение в наказателното поле на противника в 113-ата минута, но не се стигна до удар към вратата. По-активните действия на играчите на Швейцария продължиха и влезлият като резерва Джердан Шакири удари греда в 117-ата минута след изпълнение на ъглов удар, като и след продълженията резултатът остана 1:1 и последваха дузпи.

При изпълнението им Англия беше без капитана на отбора Хари Кейн, след като той се сблъска със селекционера Гарет Саутгейт на тъчлинията, докато се бореше за топка и изглежда пострада, а по-късно бе заменен от Айвън Тони.

Към 00:20 на 07.07.2024 Новините от днес