site.btaСветовният шампион в клас MotoGP Франческо Баная спечели спринта за Гран при на Нидерландия

снимка: Alessandro La Rocca/LaPresse via AP

Шампионът в клас MotoGP от последните две години Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team) спечели сприновото състезание за Гран при на Нидерландия в клас MotoGP, осми кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта. Италианецът водеше от началото и задържа лидерството до края на надпреварата.

27-годишният Баная, който бе първи и в квалификацията по-рано днес, след като подобри рекорда за най-бърза обиколка на пистата, финишира начело в спринта за 19:58.090 минути. Той изпревари лидера в класирането при пилотите за сезона Хорхе Мартин (Испания, Pramac Racing-Ducati) с 2.355 секунди.

"Малко ми беше трудно да стигна до първата позиция, но в последните състезания бях наистина близо и в крайна сметка успях. Беше фантастично да караме пред тези фенове", каза италианският пилот след квалификацията.

Трети във включващия 13 обиколки спринт завърши победителят от Гран при на Америките Маверик Винялес (Испания, Aprilia Racing), с изоставане от 4.103 секунди.

Топ 5 допълниха Енеа Бастианини (Италия, Ducati Lenovo Team), на 6.377 секунди и Фабио Ди Джанантонио (Италия, Pertamina Enduro VR46 Racing Team), който бе с 8.869 секунди по-бавен от Баная, а шесткратният световен шампион Марк Маркес (Испания, Gresini Racing-Ducati) отпадна рано в състезанието.

Брад Байндър (РЮА, Red Bull KTM) се нареди шести, с изоставане от 9.727 секунди, докато Фабио Куартараро (Франция, Monster Energy Yamaha MotoGP™) зае седмото място, на 10.828 секунди от победителя.

С успеха си в спринтовото състезание в Нидерландия Франческо Баная съкрати преднината на Хорхе Мартин в генералното класиране на 15 точки. Испанецът събра 180 точки, а Баная вече има 165. Маркес заема третата позиция със 136 точки.