site.btaФранция отново не впечатли, но успя да излъже Белгия и да се класира за четвъртфиналите на Евро 2024

Рандал Коло Муани / снимка: АП/Darko Vojinovic

Среща от осминафиналите на Евро 2024 в Германия:

Франция - Белгия - 1:0 (0:0)
голмайстори: 1:0 Ян Фертонген 85-автогол

стадион: "Меркур Шпил-Арена", Дюселдорф
главен съдия: Глен Ниберг (Швеция)
помощници: Махбод Бейги (Швеция), Андреас Сьодерквист (Швеция)
четвърти съдия: Донатас Румшас (Литва)
ВАР: Пол ван Букел (Нидерландия)
АВАР: Бартош Франковски (Полша), Роб Диперинк (Нидерландия)

жълти картони:
- за Франция: Орелиен Чуамени, Антоан Гризман, Адриен Рабио
- за Белгия: Ян Фертонген, Доменико Тедеско, Орел Мангала

състави:
Франция (4-3-3): Майк Менян - Жул Кунде, Уилям Салиба, Дайо Упамекано, Тео Ернандес - Орелиен Чуамени, Н'Голо Канте, Адриен Рабио - Маркъс Тюрам (62-Рандал Коло Муани), Килиан Мбапе, Антоан Гризман
старши треньор: Дидие Дешан

Белгия (4-3-3): Кун Кастелс - Тимоти Кастан (89-Шарл де Кетеларе) , Ян Фертонген, Ваут Фас, Артур Теате - Амаду Онана, Кевин де Бройне, Яник Караско (89-Доди Лукебакио) - Жереми Доку, Ромелу Лукаку, Лоис Опенда (63-Орел Мангала)
старши треньор: Доменико Тедеско

Световният вицешампион Франция се класира за четвъртфиналите на Евро 2024.

Футболистите на Дидие Дешан си проправиха път към най-добрите осем с победа с 1:0 над Белгия. "Петлите" отново не впечатлиха с играта си, но стигнаха до успеха след автогол на белгийския защитник Ян Фертонген в 85-ата минута. Резервата Рандал Коло Муани изстреля топката, която рикошира в тялото Фертонген и подлъга стража Кун Кастелс.

Така от началото на турнира в четири мача Франция има три гола - един от дузпа и два автогола на техните съперници.

Двубоят в Дюселдорф не започна с особено високо темпо и през първото полувреме головите положения практически липсваха.

Белгия имаше най-силните си минути в средата на първата част, но най-добрият шанс за "червените дяволи" се оказа изстрел от пряк свободен удар на Кевин де Бройне, който вратарят на французите Майк Менян изчисти с крак.

Френските играчи се активизираха чак след минаването на първия половин час. Маркъс Тюрам пропусна отлична възможност в 34-тата минута. Нападателят на Интер скочи най-високо при едно центриране от десния фланг на Жул Кунде, но изстрелът му с глава мина встрани от вратата на Кастелс.

Точно преди паузата Орелиен Чуамени пробва късмета си с далечен удар, но той спря в сектора с феновете на Белгия зад вратата на Кастелс.

Много по-активно Франция започна второто полувреме. "Петлите" успяха да притиснат съперника си, но ударите на нападателите им отново не намираха целта.

Белгия пропусна отлична възможност да поведе в 61-вата минута, когато Де Бройне изведе Яник Караско зад гърба на защитата на Франция. В последния момент обаче Тео Ернандес направи шпагат, с който изчисти в корнер топката.

В 70-ата минута Ромелу Лукаку също бе близо до гол, но Менян изби удара му с левия крак.

Така се стигна до 85-ата минута на мача, в която Франция стигна до победния гол. При една постепенна атака Н'Голо Канте намери в наказателното поле Рандал Коло Муани. Нападателят на Пари Сен Жермен стреля много лошо с обръщане на 180 градуса, но имаше много голям късмет топката да отскочи от земята, да рикошира в коляното на Ян Фертонген и да се озове в мрежата на Кун Кастелс.

В минутите до края на мача играта се пренесе изцяло в полето на Франция, но Белгия така и не успя да стигне до изравнителния гол.

На четвъртфиналите Франция ще играе с победителя от мача между Португалия и Словения, който е по-късно днес.

Към 02:28 на 02.07.2024 Новините от днес