site.btaФранческо Баная спечели Гран При на Италия в клас МотоGP от Световния шампионат по мотоциклетизъм

снимка: AP Photo/Francesco Calanni

Актуалният световен първенец в Moто GP Франческо Баная спечели Гран При на Италия в Световния шампионат по мотоциклетизъм, което се проведе на пистата Муджело в Скарперия Сан Пиетро. Съотборникът на Баная в отбора на Дукати – Енеа Бастианини пък изпревари в последната обиколка испанецът Хорхе Мартин от Прамак, за да вземе 2-ото място.

Времето на победителя днес е 40:51.385 минути, а Баная триумфира и вчера в спринтовото състезание. Бастианини се нареди на 0.799 секунди, а изоставането на Хорхе Мартин е 0.924 секунди.

Мартин, който беше на поул-позишън днес след първата позиция в квалификациите, изглеждаше в добро състояние, за да се пребори за първото място и да предизвика Баная. Но докато атакуваше Баная, позволи да бъде изненадан отзад. Бастианини успя да намери темпото и да го изпревари във финалния сектор на завой 15, за да грабне второ място на домашната писта за радост на италианската публика.

Още в ранните етапи на състезанието, Баная успя да натрупа малка разлика на върха, която обаче се оказа трудна за заличаване, въпреки доброто каране на Мартин в голяма част от състезанието.

Марк Маркес и Педро Акоста имаха още един двубой, този път за четвърто място, в преследване на третия Бастианини. Три обиколки преди края обаче Маркес дръпна здраво и спечели дуела.

В дълго състезание от 24 обиколки, състезателите също трябваше да вземат предвид темпото и използването на гумите. Позициите се стабилизираха в челната петица, като няколко обиколки минаха без директни дуели или опити за изпреварване. В крайна сметка Бастианини направи най-смелата маневра, за да завърши 2-и в сетния миг.

В генералното класиране за Световното първенство Мартин е начело със 171 точки, пред Баная, който вече има 153. Марк Маркес е 3-и със 136.

Американецът Джо Робъртс от отбора на OnlyFans American Racing Team спечели състезанието в клас Мото2. Той завърши първи с време 22:24.411 минути, изпреварвайки минимално Мануел Гонсалес с 0.67. Третото място е за друг испанец – Алонсо Лопес от отбора на MB Conveyors SpeedUp, който остана на 0.934.

За Робъртс това е първа победа през сезона и първа за състезател извън Испания. Серхио Гарсия е на върха в генералното класиране със 122 точки, пред Робъртс със 115 и Ай Огура (Япония) с 99.

В клас Мото3 фаворитът и лидер в генералното подреждане Давид Алонсо от Колумбия постигна нова победа. Той изпревари с 0.099 Иван Йортола от Испания и с 0.193 Колин Вейер Нидерландия, който пък днес на пистата Муджело даде и най-бързата обиколка. Алонсо води и в генералното класиране със 143 точки пред Даниел Олхадо (Испания) със 106.

Към 17:30 на 30.06.2024 Новините от днес