site.btaСАЩ ще оглави класирането по медали за четвърти пореден път на Игрите в Париж, сочи проучване

снимка: AP Photo/Thibault Camus

САЩ ще оглави класирането по медали на четвърти поредни летни олимпийски игри в Париж 2024, докато Франция ще получи сериозен скок като домакин и ще се придвижи от осмо на трето място, сочи проучване 100 дни след церемонията по откриването. Таблицата с виртуални отличия на Gracenote, която е съставена с помощта на данни за резултати от големи световни и континентални състезания след Олимпиадата в Токио, показва САЩ на върха както по брой златни медали (39), така и по общ брой (123).

САЩ ще бъдат домакин на следващата олимпиада в Лос Анджелис през 2028 година.

Предвижда се Франция да спечели 28 титли и общо 55 отличия, която е скок от 18 златни и 22 медала в Токио преди три години. Така тя ще измести нацията домакин на тези игри Япония на трето място в таблицата.

Китай, последната държава освен САЩ, която е била начело в таблицата с отличия, ще запази второ място с 35 титли, докато Великобритания, Австралия и Япония ще спечелят по 13, прогнозира Gracenote.

Отборът на Руския олимпийски комитет беше пети в класацията по медали в Токио, но сега само определен брой спортисти от Русия и Беларус ще се състезават в Париж като неутрални заради санкциите, въведени след нахлуването в Украйна.

"Почти всички руски и беларуски състезатели отсъстват от международни състезания от февруари 2022 година насам", уточниха от Gracenote.

Украйна, чиито спортисти имаха затруднения да се подготвят за Игрите поради продължаващия конфликт, се очаква да спечелят три златни и общо 13 медала в Париж.

В дъното на таблицата се очаква да са Таджикистан, Финландия, Сан Марино, Тринидад и Тобаго, КНДР, Фиджи, Панама и Виетнам да спечелят по едно бронзово отличие.

Към 13:34 на 30.04.2024 Новините от днес