site.btaПол Хилберс, изпълнителен директор на Международния валутен фонд, изнесе лекция в УНСС
В рамките на традиционната годишна научна сесия на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), обобщаваща резултатите от научноизследователските му проекти, финализирани през 2023 г., лекция изнесе Пол Хилберс, изпълнителен директор на Международния валутен фонд, съобщават от екипа на висшето училище.
В официалното откриване на сесията участваха ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, зам.-ректорът по научноизследователска дейност и международно сътрудничество доц. д.н. Михаил Мусов, изпълнителният директор на Международния валутен фонд Пол Хилберс, Владимир Данаилов, регионален директор за Източна Европа на издателството Elsevier - собственик на световната база данни с научна информация Scopus, проф. д-р Еленита Великова, главен секретар по науката на университета и Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет при УНСС.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров откри научната сесия, наблягайки на постиженията на УНСС в научноизследователската дейност, отбелязват от висшето училище. „Бележим изключителен ръст на нови изследователски проекти. Можем да се поздравим с активно участие в общо 11 проекта, финансирани по различни национални програми, чрез които са привлечени над милион и половина лева външно финансиране за университета. Още толкова средства са привлечени от участието ни в 21 международни проекта. Потенциалът за растеж е в научноизследователските проекти и в интернационализацията на нашия университет“, каза проф. Димитър Димитров и подчерта, че младите учени активно се включват в научноизследователската дейност. „Неслучайно, тазгодишната награда за млад учен с принос към развитието на Дунавското сътрудничество (Danubius Young Scientist Award), инициирана от Института за Дунавския регион и Централна Европа и Федералното министерство на образованието, науката и изследванията на Австрия, беше спечелена от доктор на нашия университет“, подчертава проф. Димитров.
„Всички ние трябва да бъдем горди от това, което постигнахме през последните години в ресор "Научно-изследователска дейност". С общи усилия на академичното ръководство и академичния състав, на Програмния съвет, на дирекция „Наука“ и на Центъра за изследователски и образователни проекти. Успяхме да повишим нашата оценка за получаване на статут на изследователско висше училище с 25% само за 2 години. Това наистина е една голяма крачка, която трябва да си даваме сметка, че е резултат от системните усилия на всички нас. Единственото, което се иска е да продължим да работим със същото усърдие, за да получим този статут, който ние като институция заслужаваме. И вярвам, че това ще стане много скоро“, отбеляза зам.-ректорът доц. д.н. Михаил Мусов.
Пол Хилберс изнасе лекция на тема „МВФ и бъдещето на мултилатерализма. Роли, отговорности и актуални проблеми“. „Голяма чест е за мен да бъда в световноизвестния Университет за национално и световно стопанство, който мисля, че е много ценен за България, защото не само образова хората, но и помага да израснат в своята кариера на национално и международно ниво, както управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, която е възпитаник на УНСС. Смятам, че конференцията, която отчита научните постижения, е от огромно значение за бъдещото развитие на университета“, заяви Пол Хилберс. В хода на изложението си той разгледа също създаването на МВФ и проследи историческото му развитие, неговото участие в световните финансови процеси и ролята му в кризисни за света финансови ситуации, уточняват от УНСС.
В своето изказване Владимир Данаилов подчерта, че УНСС се развива като научноизследователски университет. „Развитието на науката е много важно, защото тя помага за справяне с кризите. Ние всички усещаме как поради пандемията от КОВИД-19 и другите кризи рязко се промени облика на българската икономика. Не искаме да върнем икономиката на ниските разходи. Ние сме някъде по средата на пътя между икономиката на ниската стойност и икономиката на високата добавена стойност. Новият икономически профил на България, който ще се съревновава на глобалния пазар, ще се създаде чрез иновации, научни пробиви, нови изобретения. Именно за това е много важно да ускорим развитието на науката в България, за да не „заседнем“ между двата вида икономики“, каза още Данаилов.
Работата на форума протече при следния регламент: представяне на проектите и последващи дискусии, което даде възможност да се откроят и коментират различни проблеми от изследователската програма.
Сесията се проведе в три секции, включващи 31 научноизследователски проекта, уточняват от УНСС.
„За мен е огромна чест да бъда гост на Университета за национално и световно стопанство в София. Този университет е Алма матер на много българи, които заемат ръководни позиции в страната и чужбина. Бих искал да спомена двама души, които също станаха „Доктор хонорис кауза на УНСС“ - Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ, и Димитър Радев, управител на БНБ. Самият аз като професор оценявам огромното значение на образованието за нашето общество. Много съм горд, че имам възможността днес да изнеса лекция в Университета за национално и световно стопанство за ролята на МВФ. Пожелавам на Университета всичко най-добро в бъдещите му начинания и се надявам, че ще образова още много талантливи български и чуждестранни студенти“, написа Хилберс в Златната книга на УНСС. /ПВ/
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text