site.btaВладимир Левчев пише нова версия на романа си „Човекът и сянката“
Върху нова версия на романа си „Човекът и сянката“ работи писателят Владимир Левчев. Книгата ще е със заглавие „Ела в тази сянка под червената скала”, разказа авторът пред БТА.
Става дума за травми от комунизма, които засягат следващите поколения, както и за конфликта между илюзорно, виртуално и реално пространство и време, отбеляза писателят, който е сред гостите на Пролетния панаир на книгата в парка пред НДК тази вечер.
В рамките на форума той ще се срещне с читатели и ще раздава автографи върху книгите си „Смъртта и Бог“ (изд. „7 лъча", 2022), „Рецитал край каменната маса“ (изд. „7 лъча“, 2024) и „Астероид“ (изд. „Лексикон“, 2021).
„Смъртта и Бог“ е концептуална книга, която съдържа стихотворения и есета, отпечатани съответно върху черни и бели страници – „като клавишите на пианото или деня и нощта“, разказа Владимир Левчев.
„Рецитал край каменната маса” е по идея и под съставителството на Руси Чанев. Книгата съдържа прозведения на три поколения автори – Любомир Левчев, Владимир Левчев и Боян Левчев. „Книгата има три QR кода към рецитация и музика: Руси Чанев чете стиховете на Любомир Левчев, Валентин Ганев - моите, а има и QR код за песните на Боян“, посочи Владимир Левчев.
Романът „Астероид“ е съставен от три новели, две от които са научно-фантастични.
„Като всеки панаир, панаирът на книгата е празнично събитие. Но в този случай става дума за духовен празник. Освен че е празник за читателите, които, както перипатетиците, едновременно се разхождат в парка и на територията на духа, панаирът дава възможност и на издателите и на авторите понякога да влизат в пряк контакт със своята публика. Писмената литература не дава такава възможност на автора. Той говори на хора, които не познава лично, понякога хора от други епохи - например нашите възрожденски автори, или автори от други държави, преведени на български - си говорят с нас чрез книгите си. Но панаирът дава и възможност за личен контакт“, смята писателят, който освен върху нова версия на „Човекът и сянката“ в момента работи и върху завършването на новата си стихосбирка „География на съня“.
По думите му се забелязва чудесна тенденция на повишен интерес към книгата. „Като съдя по моите студенти, не е вярно че младите не четат, както мнозина от моето поколение смятат. Младите обаче четат по друг начин — предимно във виртуалното пространство“, каза Владимир Левчев. Според него този начин на четене разширява кръгозора, но също така прави четенето по-„плитко“.
Писателят отбелязва, че освен всичко останало, книгата е един артефакт и има художествена стойност като предмет със своето оформление. „Не мисля, че е дошъл моментът книгата да изчезне. Напротив, има като че ли обратна реакция - желание за завръщане от безтелесното виртуално пространство в света на книгите, които имат тяло, лице и мирис - на мастило“, допълни авторът.
Владимир Левчев е роден през 1957 г. в София. Завършва Английската гимназия в София (1976 г.) и изкуствознание във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (1982 г.). Редактор е в издателство „Народна култура“ (1982 – 1989), издател на нелегално отпечатваното преди 10 ноември 1989 г. независимо списание за литература и публицистика „Глас“. Работи и като заместник-главен редактор на „Литературен вестник“ (1991 – 1994). Между 1996 г. и 2007 г. преподава литература и писане в САЩ, а след това - в Американския университет в Благоевград.
Владимир Левчев е автор на над 10 стихосбирки и четири романа, издадени в България, и пет стихосбирки на английски език, издадени в САЩ.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text