site.btaКЗК е провела публично онлайн събитие за популяризиране на членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е провела публично онлайн събитие за популяризиране на членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщиха от Комисията.
Успешното завършване на процеса на приемане на страната ни в ОИСР е основен външнополитически приоритет. На събитието са били поканени и участвали представители на бизнеса от национално представените организации на работодателите, както и преподаватели по право от академичната общност.
В съобщението е посочено, че Димитър Кюмюрджиев, заместник-председател на КЗК, в своето изказване е отбелязал, че Съветът на ОИСР приема препоръки, които са правни инструменти за насърчаване на отговорно бизнес поведение и които служат като насоки за ролята на правителствата при провеждането на политики. След извършения технически преглед на страната ни на тези препоръки е установено, че националното законодателство и неговото правоприлагане в България са в пълно съответствие с правните инструменти по конкуренция на ОИСР. Кюмюрджиев също така се е спрял на полезното за КЗК и страната ни участие на Комисията в Комитета по конкуренция и неговите работни органи от 2010 г. насам, което дава видимост пред международната общност на постиженията на България в областта на правото и политиката по конкуренцията.
Иванка Ташева, директор на дирекция "Външноикономически отношения и сътрудничество за развитие" в Министерството на външните работи, е посочила, че приемането на България в ОИСР е един от най-важните политически приоритети на страната ни, пише в съобщението на КЗК. Тя е подчертала, че основната дейност по оценка на готовността на България за членство в организацията започна през 2020 г., като само за две години е извършен огромен обем от работа, както от българската администрация, така и от ОИСР. Ташева е казала още, че с приемането ни в ОИСР България ще се присъедини към организация, която е работилница за създаване на "златни стандартни" и споделени ценности, ценен източник на статистически данни, политики и дискусии по авангардни и възникващи проблеми.
Надя Минчева, директор на дирекция в КЗК, е запознала участниците в събитието с правните инструменти на ОИСР в областта на конкуренцията и тяхното значение за правоприлагането по конкуренцията и проконкурентното законодателство, е отбелязано в съобщението. Минчева е посочила, че в областта на конкуренцията ОИСР има приети 10 препоръки, които обхващат различни обществени отношения, регулирани от конкурентното право, по отношение на които е налице пълно съответствие на правото и политиката по конкуренция на България.
Стоян Ставрев, член на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), e отбелязал, че КРИБ има отлично взаимодействие с КЗК по публични инициативи през годините. Той е подчертал, че ОИСР се отваря към нови страни членки, но този процес е бавен. Ставрев е отправил апел за съвместно партньорство и координация на КЗК и бизнеса в отношенията му с ОИСР, като особено важни за бизнеса са статистическите данни, с които организацията разполага, защото те са базата за създаване на политики.
БТА припомня, че ОИСР отправи към България покана за преговори за присъединяване през януари 2022 г. България установява сътрудничество с ОИСР от началото на 90-те години на 20-и век, като взаимодействието се осъществява чрез участието на страната в работни органи на организацията и в рамките на отделни тематични инициативи.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text