site.bta„Репортери без граници“: Свободата на медиите във всички страни от Западните Балкани се е влошила – особено в Сърбия и Албания
Международната неправителствена организация за защита на свободата на медиите „Репортери без граници“ (РБГ) призова днес Европейския съюз (ЕС) и неговите членове, по повод срещата на върха „ЕС-Западни Балкани“ в Брюксел, да поискат от страните кандидатки да подобрят законодателствата си и да насърчат свободен, независим и плуралистичен медиен пейзаж, предаде регионалната телевизия „Ен1“.
Срещата на върха „ЕС-Западни Балкани“ днес ще бъде първата среща на високо равнище на страните от Западните Балкани и новия състав на Европейската комисия, което е важна възможност за създаване на нов политически момент и за поставяне на амбициозни цели по отношение на свободата на медиите, каза ръководителят на отдела на РБГ за Европа и Балканите Павол Салай в съобщение до медиите.
Позовавайки се на данните на Световния индекс за медийна свобода на организацията за 2024 г., според които свободата на медиите се е влошила във всички страни от Западните Балкани, Салай представи в изявление пет точки, които биха помогнали за подобряване на ситуацията. Заявявайки, че Албания и Сърбия имат най-лошите резултати в региона и че медийната свобода е все още крехка в други страни от Западните Балкани, Салай посочи, че в повечето от тези страни журналистите са мишена на влиятелни групи.
„Последните събития показват как журналистите в региона все още се страхуват за безопасността си. В Сърбия, където РБГ призова по-рано държавните власти да потиснат руската пропаганда, журналистите от разследващата медия „КРИК“ са изправени пред безмилостни атаки почти всеки ден“, каза Салай, цитиран от „Ен1“.
Както в Босна и Херцеговина, така и в Албания, според него, най-малко двама разследващи журналисти са били мишена на опити за убийство заради работата им по разследвания, свързани с организираната престъпност. В Северна Македония видеозапис от срещата на журналистката Мирослава Симоновска с източник беше излъчен наскоро по националната телевизия в опит Симоновска да бъде сплашена и дискредитирана, докато в Косово журналистът Вехби Кайтази откри проследяващо устройство под колата си по време на рутинна проверка.
„Липсата на безопасна среда за журналистите е основна грижа за РБГ и местните организации, които я представляват. Сериозните заплахи, които наблюдаваме през последните няколко седмици, трябва да послужат като сигнал за събуждане на правителствата в региона и да ги насърчат да ускорят реформите, необходими за подобряване на състоянието на свободата на пресата“, подчерта Салай и добави, че ако ЕС иска да запази стабилността на Западните Балкани, трябва да направи безопасността на журналистите неподлежащ на преговори критерий за присъединяване към съюза.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text