site.btaОБНОВЕНА Водноелектрическите централи на НЕК приоритетно задоволяват нуждите за питейно водоснабдяване и земеделие, посочи Владимир Малинов
Водноелектрическите централи на Националната електрическа компания (НЕК) приоритетно задоволяват нуждите за питейно-битово водоснабдяване и земеделски цели. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов в Народното събрание във връзка с проблемите с безводието в страната и предприетите от правителството мерки за преодоляване на водната криза както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Той посочи, че НЕК стопанисва 21 комплексни и значими язовира.
Министър Малинов подчерта, че НЕК винаги се стреми да спазва стриктно заложените в графиците изисквания, които са задължителни за изпълнение.
От анализа на състоянието на водохранилищата става известно, че в резултат на продължителния сух период към края на ноември 2024 г. завирените обеми на язовирите, експлоатирани от НЕК, са по-ниски от средните стойности за сезона, сравнено с периода от последните 10 години, както на средноаритметична база, така и за всяка отделна година.
Служебният министър допълни, че месец след края на напоителния сезон се наблюдават по-ниски завирени обеми и в комплексните и значими язовири, предназначени за електропроизводство и напояване. Той уточни, че към 1 октомври 2024 г. наличните водни обеми в стопанисваните от НЕК язовири като процент от общия обем са около 62,7 процента, а към 11 декември - 64,3 на сто.
Министърът обърна внимание, че липсата на достатъчно валежи, които са значително под нормата от началото на 2024 г., се е отразила върху процентното количество акумулиран воден обем, използван както за задоволяване на потребностите на промишлено и питейно водоснабдяване, така и за производство на електроенергия. Поради това, сравнено със същия период на миналата година, завиреният обем в стопанисваните язовири като процент от общия обем е по-нисък с 2,4 процента.
За компенсиране на по-ниските нива в язовирите, НЕК прилага консервативен и максимално пестелив подход при използването на вода за производството на електроенергия, изтъкна Малинов. Този подход се потвърждава и от увеличението с 1,6 процента на общия наличен обем в язовирите от началото на октомври до момента, което се дължи на по-ниския процент на произведената електроенергия за пазара.
По-голямата част от язовирите, стопанисвани от НЕК, са с комплексно предназначение, като водата от тях се използва за водоснабдяване, напояване и производство на електроенергия. Целта на Министерството на енергетиката и НЕК е балансирано и ефективно задоволяване на всички потребители.
Служебният енергиен министър добави, че работата на ВЕЦ е била подчинена основно на нуждите за напояване, а електропроизводството през изминалия летен сезон е било допълнителен ефект от комплексното използване на ресурса и не е отнемало вода, предвидена за напоителни нужди. Поради високия дял на произведената електроенергия през летния сезон от възобновяеми източници, това е било използвано за намаляване на дела на произведената хидроенергия. "Осигурили сме обеми за напояване с 20 процента повече в сравнение със средните стойности за предходните 5 години", заяви Владимир Малинов.
В язовирите, стопанисвани от НЕК, включително тези за питейно-битово водоснабдяване, е осигурен допълнителен обем за обезпечаване нуждите на населението. Министърът обърна специално внимание на това, че в най-стратегическия язовир на НЕК за питейно-битово водоснабдяване - язовир Искър, завиреният обем е 75 процента, което е достатъчно да задоволи нуждите на София дори и при запазване на тенденциите на сух период и през следващата година.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text