site.btaРусенската търговско-индустриална камара обединява бизнеса и го прави по-силен и успешен, каза изпълнителният ѝ директор Милен Добрев


Философията на Русенската търговско-индустриална камара (РТИК) е да обединява и да работи заедно с бизнеса, да го прави по-силен за предизвикателствата, с които се сблъсква, и по-успешен. Това каза изпълнителният директор на РТИК Милен Добрев по време на официалното отбелязване на 135 години от създаването на Камарата.
Добрев посочи, че това е историческо събитие с национално значение, тъй като в Русе през 1890 г. възниква първата търговска камара в България.
Той отбеляза, че Камарата разполага с екип от 14 експерти, членска общност, доближаваща 400 фирми, над 300 партньори от цяла Европа, а през последните 10 години е реализирала близо 100 международни проекта.
Милен Добрев беше отличен със знака на областния управител за последователна и визионерска работа в подкрепа на бизнеса, участие в обществено-икономическия диалог, както и за насърчаването на иновациите и развитието на младите предприемачи. Той му беше връчена от Драгомир Драганов, областен управител на Русе. Плакет от името на кмета на Русе Пенчо Милков беше връчен на Добрев от Златомира Стефанова, заместник-кмет на Община Русе по "Международни програми и проекти, инвестиции и собственост". Ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" също отличи добрата съвместна работа с търговско-индустриалната камара в Русе.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че Русе винаги е бил като град и входна точка на най-изявените революционери, посветили живота си на Освобождението на България, а след това на най-инициативните представители на бизнеса от Европа. Той припомни, че при възстановяването на дейността на РТИК през 1990 година заедно с Иван Черкезов са почерпили опит от Великобритания.
На тържественото честване на 135-ата си годишнина Камарата посочи и добрите примери в икономическия живот на региона. Връчени бяха специални награди в различни категории. Приз за „Иновативен бизнес“ получи Сивико ООД. За „Корпоративна социална отговорност“ беше отличена фирмата ФААК България ЕАД. „Русенска фирма пионер“ стана "Приста Ойл Холдинг" АД. В категория "Фирма визионер" беше отличен Гигачарджър ЕООД.
Награда за „Експортен лидер“ получи СЛ Индъстрис ЕООД. За дългосрочното си членство и стратегическо партньорство специален приз получи Свободна зона - Русе ЕАД.
Учредена беше и награда "Иван Черкезов". Той е символично признание за компании, които са осъществили значителни инвестиции и са допринесли съществено за развитието на регионалната икономика. От РТИК припомниха, че Иван Черкезов възстановява дейността на Русенската търговско-индустриална камара през 1990 г. и посвещава живота си на каузата за икономическо развитие на Русе и региона.
Призът с неговото име бе връчен от неговата дъщеря Елеонора Иванова на "Булмаркет груп" АД.
Събитието беше със специален акцент – легендарната торта „Гараш“, поднесена с историята, която я свързва с първия камерен банкет още през 1890 година.
По-рано през деня се проведе и икономически форум „Бизнес хоризонти 2025“. Темите в него бяха фокусирани върху икономическите предизвикателства и възможностите, които произтичат от членството на България в Шенген, както и на фона на стремежа на страната ни за присъединяване към еврозоната. Сред участниците в дискусиите бяха кметът на Русе Пенчо Милков, председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, финансовият експерт Любомир Дацов и главният секретар на Българската агенция за инвестиции Юлиян Балчев.
Кметът Милков отбеляза, че Камарата се е превърнала във важен фактор за изграждането на мостове между бизнеса, държавните и местните институции и обществото.
Дацов предвиди 20% ръст на туристите в Русе след влизането на България в Еврозоната. Юлиян Балчев представи данни за инвестициите в региона, според които от 2004 година насам агенцията е сертифицирала 14 проекта на стойност над 400 милиона лева, които са създали над 3000 работни места. Само за последните 5 години са издадени 7 сертификата за инвестиции от 94 милиона лева, осигуряващи над 700 нови работни места.
Областният управител на Русе Драгомир Драганов също се включи в дискусията, като коментира, че след приемането ни в еврозоната очаква 20% ръст на икономическата активност в пограничните региони, като Русе. Той не пропусна да припомни, че РТИК защитава интересите на бизнеса и подпомага пътя към устойчив растеж и модернизация на фирмите в региона.
Представители на малкия бизнес поискаха децентрализация в държавата, която да помогне на фирмите извън столицата.
БТА припомня, че в края на миналата година Камарата получи отличие „за принос при постигане целите и задачите на Българската търговско-промишлена палата (БТПП)“ в категория „Регионални търговско-промишлени палати (камари)“ на тридесет и първите годишни награди на БТПП, на които приз получи и Българската телеграфна агенция.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина