site.btaИма още дискусионни теми около енергийните общности в България, каза Николай Налбантов от Министерството на енергетиката на форум
Регистрационният режим и контролът остават дискусионни теми около енергийните общности, каза Николай Налбантов, директор "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие" в Министерството на енергетиката (МЕ), в рамките на провеждащата се днес заключителна конференция по проекта SHAREs. Форумът е организиран от изпълнителя на проекта за България Черноморски изследователски енергиен център и се провежда в офис сградата на "Централния кооперативен съюз" в София.
В частта на производството и потреблението на електроенергията нерешени са въпросите около ползването на мрежите и измерването на електрическата енергия, което трябва да бъде по така наречения метод на "нетно виртуално отчитане".
"По време на законодателните промени бяха обсъждани такива решения, но законодателят не ги възприе", каза Налбантов.
Друга дискусионна тема е дали има необходимост от регистрационен режим на общностите, т.е. орган, който да следи тяхната дейност. Виждането на МЕ по този въпрос е, че няма нужда от подобен режим, защото това би поставило кооперативите в неравностойна ситуация спрямо други видове субекти.
"Разбира се, има мнение, че трябва да има по-стриктни правила по отношение на дейността на общностите и те да бъдат под някакъв контрол. Нашето виждане е, че правилата не би следвало да бъдат чак толкова унифицирани и те трябва да бъдат предмет на решение на самите инициатори и членове на общността", уточни Налбантов.
По-либералното виждане на представителите на МЕ за режима на работа и контрол над общностите произтича и от факта, че в България все още няма конкретни програми и мерки за стимулиране развитието на гражданските енергийни общности. Но в случай, че такива се появят, то ще се породи и необходимостта от контрол, който да гарантира най-вече правилното разходване на стимулите.
От МЕ споделят още виждането, че създаването и функционирането на общностите би следвало да бъде по инициатива на участниците вътре в структурата, а не да е самоцелна политика на административни решения.
"Законовата рамка е едно, условията за мотивация са съвсем друго нещо", каза Налбантов. "За да се развиват енергийни общности, които са нов вид пазарни участници, трябва да има стимул за създаването им. А за да се появи такъв, то трябва да има напълно либерализиран енергиен пазар за битовите крайни потребители на електроенергия", посочи той.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text