site.btaНиколай Дренчев: Призоваваме гражданите да изразят позиция по отношения на регистрация на кладенците за домакинства
През изминалата седмица в 48-то Народно събрание беше разгледан Закон за изменение и допълнение на Закона за водите.
В деловодството на Народното събрание постъпиха три предложения за поправка в нормативната база на три парламентарно представени партии: ГЕРБ-СДС, БСП и „Възраждане“.
Предложенията на ГЕРБ-СДС и БСП предлагат отлагане на срока за регистрация на кладенците, а третото предложение на „Възраждане“ предвижда отпадане на задължението за регистрация на кладенец за домакинства, които се причисляват към категорията микропотребители.
В предложението като „микропотребители“ се определят домакинства, чиято консумация на вода е под 10 куб. метра на ден. Предлага се още да отпадне изискването имотът с кладенец да е в урбанизирана територия, тъй като за много населени места има проблеми с регулацията на жилищните местности, нерешени от самите общини, на чиято територия са.
Съгласно сега действащото законодателство всеки кладенец, който не е регистриран до 28 ноември 2022 г., ще подлежи на унищожение. Това създава проблем пред домакинства, които са избрали да си доставят вода за битови и земеделски нужди, ползвайки неизчерпаеми подземни водни източници в имоти лична собственост.
Настоящото законодателство е прието по време на правителството с министър-председател Сергей Станишев през 2006 г. след консултации със Световната банка и под натиск от нейна страна.
Според „Възраждане“ събираната информация, съпътстваща регистрацията, няма отношение към управлението и безопасността на водните ресурси и цели единствено подготовка
за облагане с такси на консумацията на вода от подземни източници в собствени имоти. Това ще доведе до допълнителни данъчни и административни утежнения за българските граждани.
През изминалата седмица бяха разгледани в пленарна зала двата законопроекта на ГЕРБ-СДС и БСП, които предвиждат отлагане на регистрацията. Това е пето поредно отлагане на крайния срок, което вероятно е продиктувано от общественото недоволство по темата.
Отлагането обаче не решава проблема, пред който порочният закон изправя домакинствата, защото то цели намирането на подходящ момент за реализирането на нарежданията на Световната банка.
„Възраждане“ категорично се противопоставя на взимането на решения на държавно ниво под чужд натиск и в ущърб на гражданите. Към настоящия момент законопроектът на „Възраждане“ е преминал през Комисията по околната среда и водите, където е подкрепен само от народните представители на парламентарната ни група, всички останали политически партии са гласували с „въздържал се“.
„Възраждане“ призовава всички засегнати граждани да изпратят своите становища по законопроекта, който предстои да бъде разгледан в пленарна зала на е-майл: vazrazhdane@vazrazhdane.bg
news.modal.header
news.modal.text