site.btaАрхитекти и преподаватели поставиха начало на инициатива за възраждане на българските читалища
![Архитекти и преподаватели поставиха начало на инициатива за възраждане на българските читалища](/upload/10677308/12.2.+-+0.jpg?l=1000)
![Архитекти и преподаватели поставиха начало на инициатива за възраждане на българските читалища](/upload/10677308/12.2.+-+0.jpg?l=1000&original=d151e0e3d7e8a8f603f28dddb2aebbe8ddbf68d7)
Съюзът на архитектите в България (САБ) и Съюзът на народните читалища (СНЧ) днес поставиха началото на инициатива за възраждане на българските читалища.
Това се случи в присъствието на архитекти, преподаватели и граждани в залата на САБ на среща-дискусия с фокус "Новото българско читалище като предизвикателство - Трансформация към бъдещето на читалище „Светлина 1940“ (район Триадица)“. Лекция на тази тема изнесе д-р арх. Анета Славова, която е и университетски преподавател.
Събитието откриха бившият главен архитект на София Петър Диков и проф. Стоян Денчев, в качеството му на почетен председател на Съюза на народните читалища (след два мандата, в които е бил и председател на организацията). Проф. Денчев припомни репликата на Маргарет Тачър: „Вашите читалища са вашата религия“.
Проф. Вили Лилков - университетски преподавател и общински съветник в Столична община, отбеляза, че тази среща е знакова, защото поставя началото на инициативата за модернизиране на читалищата и превръщането им в културни средища в отделните квартали. „В София има 173 читалища. В тях могат да се открият дори детски градини, което ще реши проблема с недостига им“, отбеляза проф. Лилков, който е и сред инициаторите за модернизиране на сградите на старите училища в страната.
Кметът на столичния район „Триадица“ Димитър Божилов даде като пример за успешна трансформация в културно средище Народно читалище „Светлина 1940“. То е основано на 24 март 1940 г. от родолюбиви жители на кв. “Стрелбище“. Първоначално към него се създават библиотека и танцов състав. През 1998 г. в читалището има общо пет школи и формации. Днес те са вече седемнадесет.
В лекцията си арх. Анета Славова проследи как постепенно читалище „Светлина“ се утвърждава като модерен културен и информационен център в съвременното социокултурно пространство.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text