site.btaИзложба в Ню Йорк показва нереализираните творби на Кристо и съпругата му Жан-Клод
![Изложба в Ню Йорк показва нереализираните творби на Кристо и съпругата му Жан-Клод](/upload/387754/ALX_7156+copy.jpg?l=1000)
![Изложба в Ню Йорк показва нереализираните творби на Кристо и съпругата му Жан-Клод](/upload/387754/ALX_7156+copy.jpg?l=1000&original=)
В Ню Йорк днес се открива изложба, посветена на нереализираните творби на Кристо и съпругата му Жан-Клод, съобщи АФП. Експозицията представя и наследството, което те оставят в „осиновения“ си град.
През 2025 г. се отбелязват серия от годишнини, свързани с Кристо и Жан-Клод, известни с монументалните си опаковки на обекти и локации.
И двамата, родени на 13 юни 1935 г., щяха да навършат 90 години тази година, а три от най-големите им проекти отбелязват 20-ата, 30-ата и 40-ата си годишнина през 2025 г.: съответно "Портите" в Ню Йорк (2005 г.), опаковането на Райхстага в Берлин (1995 г.) и това на моста Пон Ньоф в Париж (1985 г.).
Навсякъде тези двуседмични ефимерни творби - запазена марка на Кристо и Жан-Клод, ще бъдат отбелязани с произведение, изложба или ретроспектива, отбелязва АФП.
След изложбата в Ню Йорк, и Париж ще почете творческото дуо. Опакованият от тях преди 40 години мост Пон Ньоф ще бъде превърнат в „пещера“ през септември от френския създател на улично изкуство Жи Ер в „монументална“ почит към двойката, обяви наскоро фондацията „Кристо и Жан-Клод“, цитирана от АФП.
В Германия музеят „Вюрт“ в Кюнцелзау проследява 60-годишното творчество на двама „много луди художници, които никога не приемаха „не“ за отговор и винаги смятаха, че няма невъзможни неща“, казва племенникът на Кристо Владимир Явашев, който отговаря за реализацията на незавършените проекти.
Поредицата от годишнини през 2025 г. е просто „съвпадение“, казва той. Това, което има значение, отбелязва Владимир Явашев, е наследството на двойката: „Те искаха да изпълнят проектите, за да ги видят, и за тях две седмици бяха достатъчни.“
Племенникът на Кристо разговаря с АФП в нюйоркското студио, което е послужило за база на десетилетия творби на творческото дуо. Там все още има скици на Триумфалната арка, чието опаковане е било замислено приживе от Кристо, макар че творбата има голям успех година след смъртта му, и на проекта „Мастаба“ в пустинята на Абу Даби, единствената му творба, замислена като постоянна.
Роден в Габрово, България, Кристо пристига в Париж през 1958 г. Именно във френската столица той среща бъдещата си съпруга и се прочува в началото на 60-те години, когато блокира улица със стена от варели с петрол в знак на протест срещу Берлинската стена.
Един проект следва друг, но успехът идва едва през 1985 г., когато е опакован парижкият мост Пон Ньоф. Това е мястото, където Жан-Клод и Кристо се запознават през 1958 г., отбелязва АФП
Докато Ню Йорк се готви да отдаде почит на работата им, Владимир Явашев си спомня думите на бившия кмет на града Майкъл Блумбърг, който прави възможно инсталирането на проекта „Портите“: „Ако го мразите, той е временен. Ако го обичате, той пак е временен“.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text