site.btaСъединение празнува 150 години от основаването на читалището с тържествена сесия на Общинския съвет
![Съединение празнува 150 години от основаването на читалището с тържествена сесия на Общинския съвет](/upload/10677089/viber_image_2025-02-12_19-38-27-495.jpg?l=1000)
![Съединение празнува 150 години от основаването на читалището с тържествена сесия на Общинския съвет](/upload/10677089/viber_image_2025-02-12_19-38-27-495.jpg?l=1000&original=)
Народно читалище (НЧ) „Съединение 1875“ в град Съединение празнува 150 години от създаването си. По този повод в града се състоя тържествено заседание на Общинския съвет. В началото председателят Станка Стоицова-Чушкова разказа за събитието преди век и половина. Тя каза, че "обичаите се затвърдяват, дейностите се умножават, самодейците израстват професионалисти и пак идват онези човеци, дето всичко земно и неземно ги вълнува и изпитват потребност нечовешка да запалят човешкото в човека".
Кметът на община Съединение Георги Руменов благодари на ръководството на читалището и всички самодейци за всеотдайния им труд. „Смея да твърдя, че тук в региона ние сме едно от читалищата, които поддържаме най-добра дейност в посока запазване и съхраняване на нашата идентичност. И си даваме сметка, че това е нашата история, това е нашият повод за самочувствие, че живеем в едно историческо място, допринесло за съхранението на нацията, като цяло", заключи кметът.
По време на тържествената сесия на Общинския съвет със званието „Почетен гражданин на община Съединение“ бе удостоена Костадинка Меретева за изключителен принос и заслуги за развитието и популяризирането на общината. Меретева е дългогодишен учител, основателка на певчески групи за деца и за възрастни, издала е и сборник с Голямоконарски песни. “Почетен знак на община Съединение“ бе присъден на Николай Марин, а колективно отличие “Почетен знак на община Съединение“ бе присъдено посмъртно на Велко Тучев и Георги Велков Тучев, Катя Личева- Господинова и Красен Господинов, както и на Дора и Стойко Аврамски за значими постижения в областта на културата, принос за популяризирането името на града и общината и за значима дейност за съхраняването и опазването на историческото наследство на територията на община Съединение.
Със „Значка на Община Съединение“ бяха отличени 15 български граждани жители на общината за принос и заслуги за развитието и съхраняването на историческата памет на град Съединение. Отличието бе присъдено посмъртно на Костадин Караиванов и Запрянка Балканска.
НЧ „Съединение 1875“ е изключително активно и има много широка дейност, като към него функционират няколко танцови състави и певческа група, както и театрална група, каза пред БТА Анета Атанасова, която е председател читалището вече 20 години.
Тя изброи, че певческата група „Конарка“ за автентичен и за обработен фолклор съществува от 15 години. Към читалището функционират три танцови формации с ръководител Катя Личева-Господинова и корепетитор Красен Господинов: детски танцов състав, танцов състав (ТС) „Канатите“ и ТС „Кехлибар“. Вече шест години към читалището функционира и група „Мераклийки“, в която участват членове на женското сдружение в града, с ръководител Магдалена Маретева, която е дългогодишен танцьор в ТС „Кехлибар“. От скоро към читалището функционират и три групи „Народни танци“ за деца, за юноши и за възрастни с ръководител Мария Енчева. През 2006 година е създаден и мажоретен състав с настоящ ръководител Лидия Попова. Читалището има и театрална дейност с детски театрален състав с ръководител Виктория Христева, актриса в Пазарджишкия театър и самодеен театър за възрастни с ръководител Анета Атанасова. Както и арт школа за рисуване и апликиране с ръководител Велина Балканска.
Институцията има активна дейност за запазването на паметта на населеното място, добави Атанасова. По повод 145 години от основаването на читалището през 2020 година е издаден сборникът „145 години читалище „Съединение“ свидетел на три века“, в който има доста спомени, информация и снимков материал за историята на читалището, спомени от служители и хора, участвали в културния и обществени живот на града. През 2024 г. е направен и каталог на музейната етнографска сбирка, като всички експонати са дарение от местни жители. В този каталог всички експонати са много добре описани с точните имена и за какво служат, каза Атанасова. В него има и информация за самото Съединение по разказите на Недялка Шилева и Чардафон Велики, а и данни за това как са участвали във войните голямоконарци след Съединението. От женското сдружение също през годините са издали няколко книжки с местни стари думи, стари обичаи, стари гозби. През тази година предстои издаването на каталог, свързан със 150-ата годишнина на читалището, където ще намери място и съвременната дейност. „Мисля, че хубава памет ще остане. И нашето поколение ще остави доста писмени следи“, каза Анета Атанасова.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text