site.btaИмпровизирана обсерватория, политехническа експозиция и розариум са сред новите проекти на Природонаучния музей в Котел
BOBSTH 06:45:01 06-10-2016
AM1750BO.006 06:45
Котел - Природонаучен музей - експозиции
Импровизирана обсерватория, политехническа експозиция
и розариум са сред новите проекти
на Природонаучния музей в Котел
Котел, 6 октомври /Велина Василева, БТА/
Импровизирана обсерватория, политехническа експозиция и розариум с живи животни са сред новите проекти на Природонаучния музей в Котел, разказа в интервю за БТА директорът на музея Захари Стоянов, който отскоро заема този пост.
Обсерваторията почти в реално време ще взима информация от спътниците и ще може да покаже на посетителите небесни явления, като например Луната или някой от спътниците на Юпитер. Стоянов поясни, че информацията, идваща от голяма част от спътниците е свободна, разсекретена и може да се ползва. Оборудването на една истинска обсерватория е непосилно за бюджета ни, посочи Стоянов.
В залата, която ще изпълнява функцията на обсерватория, ще бъдат прожектирани и научнопопулярни филми с образователна цел. За оборудването й ще бъде закупен проектор и филми, средствата за които ще бъдат заложени в новия бюджет на общината. Според директора на музея проектът за обсерватория може да бъде готов около март-април 2017 година.
Ще има политехническа експозиция, която досега не е съществувала
в Природонаучния музей, както и розариум
Ще бъде направена политехническа експозиция, която досега не е съществувала в Природонаучния музей, каза още Захари Стоянов. Тя ще показва развитието на физиката от 19 век досега, както и на електрониката, химията. Сред експонатите в тази изложба ще бъде първият български телевизор "Опера", копие на първия електромотор, електрическо динамо, бобината на Тесла и т. н.
Ще бъде изграден и т. нар. розариум, където ще има и живи животни, сред които дива коза, гълъби, сърни, декоративни риби и костенурки. Според Стоянов вероятно година и половина ще бъде необходима за израстването на цветята и завършения вид на розариума.
Част от финансирането на тези проекти ще бъде поето от общината, като за останалото от музея ще кандидатстват по различни програми.
Природонаучният музей в Котел е втори
по големина на Балканите
Природонаучният музей в Котел е втори по големина на Балканския полуостров, след този в Букурещ, разказа Захари Стоянов. Негов основоположник е учителят - естественик Васил Георгиев, който е родом от Котел. Той изучава и събира различни видове от региона в продължение на 60 години и създава богата колекция от вкаменелости, насекоми, риби, земноводни, бозайници, влечуги и птици.Така в музея днес може да се види в значителна степен природното богатство на Източна Стара планина.
Музейната експозиция е от над 30 000 експоната
на площ от 1000 кв. м.
Музейната експозиция разполага с над 30 000 експоната на площ от 1000 кв. м. Показани са начинът на живот и местообитанията на отделни животински видове - в среда, пресъздаваща естествената им природа. Голяма част от експонатите ни са единствена бройка в България, изчезнали видове като например скалния орел, посочи директорът на музея. Изложени са редки видове, застрашени от изчезване, като дропла, черен лешояд, черен щъркел, видра, кафява мечка. Особен интерес представляват дарените кралски пингвин, който е единствен в България, кобра, мангуста, крокодил и др.
До 1990 година музеят е имал на щат ловец, който е ходил на терен, а когато се прецени, че даден екземпляр трябва да бъде подменен, съответно е бил добавян. След промяната на законодателството в тази сфера експонатите в последните години се набавят само чрез дарения и са предимно дребни животни. В последния случай дете е подарило на музея хамелеон.
В момента се изготвя паспортизация на всички експонати, като във всеки паспорт ще бъде посочван начинът на придобиване, кратка история на съществуването и грижите, които се полагат за съхранението им.
Съхранението на експонатите е доста сложно и дори рисковано, предвид, че се работи с отровни вещества, каза директорът на музея. Периодично се наемат препаратори, които извършват огледи и ако има нужда, реставрират експонатите. В музея работят осем музейни работници.
Посещенията в Природонаучния музей в Котел са безплатни в понеделник. Основните посетители са деца. Директорът на музея изрази надежда, че с новите експозиции ще бъде удовлетворено детското любопитство, възможността да се докоснат, да пипнат новите експонати. През годините от музея отчитат хиляди посетители, като миналата година те са били над 18 хиляди души, съобщи още Захари Стоянов.
/АМ/
news.modal.header
news.modal.text