site.btaВъзрастни хора създават изкуство в помощ на онкоболни деца по проект на Министерството на образованието
Никога не е късно човек да усвои нови умения, а заедно с това да бъде и полезен за обществото. Показват го възрастните хора от групата за приложни изкуства в читалището "Николай Хайтов" в София, които се събират всяка сряда, за да изучават различни техники в рисуването под ръководството на художничката и преподавател по изобразително изкуство Милена Владкова. Създадените от тях картини се продават, а събраните средства те даряват за лечение на онкоболни деца, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Това е само една от многобройните дейности на клуба за възрастни хора СПОКО (Спорт, образование, култура и отдих). Част от тях бяха представени на Националните дни за учене през целия живот, които Министерството на образованието и науката организира по проекта "Програма за уменията", финансиран по програмата "Еразъм+".
Представители на клуба споделят, че преди години били на служебно обучение в Англия и докато слушали поредната лекция, видели как в съседна зала група пенсионери рисуват и се забавляват. Помислили си дали такова нещо може да се случи и в България. От 2016 г. започнали да се събират първо неформално на приятелски гостувания, за да рисуват заедно. Благодарение на преподавателката им Милена Владкова някои от тях открили в себе си талант, за който дотогава не знаели.
"Аз никога не съм пипала четка след училище", разказва Мира Коларова, която сега е сред най-активните в групата по изкуство към клуб СПОКО. Тя осъществява и контакт с фондацията "Злато", която подпомага лечението на болни от рак деца. Досега възрастните хора са дарили над 10 000 лева за купуване на оборудване, материали и системи за наливане за онкоболните.
Средствата осигуряват от продажбата на свои творби - картини и различни сувенири. Всяка година организират благотворителни изложби по Коледа и Великден, а поредната е насрочена за 11 декември в читалището "Николай Хайтов", в квартал "Изток" в София.
Изобразителното изкуство обаче не изчерпва дейностите, с които се занимават възрастните хора от клуб СПОКО, с председател Людмила Султанова. Те имат и групи за народни танци, спорт, гимнастика. Гордост за тях е отборът им по петанк, който участва успешно и в международни състезания. Клубът участва и в реализирането на различни проекти. По време на състезания са създали контакти с други клубове за възрастни хора в страната и осъществяват съвместни инициативи с тях.
Както писа БТА, представители на всички възрасти - от деца в детската градина до възрастни хора от пенсионерски клубове, участват в Националните дни за учене през целия живот, които се провеждат за десета поредна година. Те бяха открити на 11 ноември от заместник-министъра на образованието и науката Наталия Митева и от заместник-министъра на труда и социалната политика Наталия Ефремова, съобщи тогава пресцентърът на МОН.
"В МОН полагаме усилия да наложим рамка за качество на образованието в най-ранно детско развитие. Започваме и дългосрочна трансформация на учебните програми, които да са ориентирани към умения и компетентности", каза при откриването заместник-министър Митева. Предстои да започне и нов проект, насочен към компетентностния подход, който ще постави важни въпроси за методите и начина на преподаване в българските образователни институции.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text