site.btaХудожникът Хубен Черкелов пред БТА: Родината за мен е по-скоро съвкупност от отношения между хората, отколкото география
Картина на българския художник Хубен Черкелов ще бъде изложена през януари 2025 година в Генералното консулство на Мароко в Ню Йорк по време на съвместно културно събитие на дипломатическото представителство и Асоциацията на чуждестранните консули в Ню Йорк. Произведението на Черкелов изобразява храм-паметника „Александър Невски“.
Самият Черкелов е роден в Кърджали през 1970 г. Завършва Националната художествена академия. В средата на 90-те години е активен участник в артистичния кръг „XXL“, организиран около едноименната галерия в София. След 2000 г. живее и работи в Ню Йорк.
"Българското изкуство е спряло някъде около 1920 година с нахлуването на съветски пари и до днес няма голяма промяна. Опитахме всичко, за да променим ситуацията, но напразно" - разказа Хубен Черкелов за рубриката "БГ Свят" на БТА.
"Родината за мен е по-скоро съвкупност от отношения между хората, отколкото география", сподели той.
Следва пълният текст на интервюто с Хубен Черкелов:
Ваша картина на храм-паметника „Александър Невски“ ще бъде изложена през януари в Генералното консулство на Мароко в Ню Йорк по време на съвместно културно събитие на дипломатическото представителство и Асоциацията на чуждестранните консули в Ню Йорк. Разкажете ни повече за нея. Каква техника използвахме за създаването ѝ и колко време я рисувахте?
- Представлява храм-паметника „Александър Невски“, който е един от символите на България и е поставен на банкнота през 40-те години. Доста бе сложно изграждането на образа. Има много пластове от фолио и акрилната боя трябваше да прозира и да превъплати играта на светлината върху фасадата на катедралата. От една страна образът е импозантен, но ефектът е на ефирност и въздушност. Отне ми два месеца, но съм доволен от резултата. Разбира се, хората сами ще преценят дали е успешно, или не.
Откъде дойде идеята именно тази Ваша картина да бъде показана по време на събитието?
- Генералният консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов беше първият, който реши, че е добър избор. Мисля, че ще представим България подобаващо.
Била ли е излагана другаде до този момент и съответно къде?
- Успях да я завърша едва тази година и не е била излагана. Може би ще бъде включена в предстоящата ми изложба в София през март следващата година във Vivacom Art Hall.
От Ваше предишно интервю става ясно, че когато заминавате за САЩ, там популярност добиват картините Ви със сюжети, заимствани от парични знаци… Но какво обичате да рисувате най-много?
- Аз се интересувам от връзката между властта и изображенията. Това е най-ясно изразено чрез паричните знаци. Работя върху тази тема вече повече от 20 години. Интересно ми е да накарам хората да се вгледат в това, което имат в джоба, но през призмата на изкуството.
Заминавате за Ню Йорк през 2000 година. Защо решихте да напуснете България и как избрахте именно Ню Йорк?
- Всеки художник иска да е там, където е центърът на изкуството, където са процесите и пазарът. Има такава традиция при артистите от Ел Греко до днес. Не е никак лесно, но аз си прецених възможностите и заминах. От друга страна в България стигнахме тавана и нямаше изход напред. С няколко колеги заминахме за Ню Йорк.
Българското изкуство е спряло някъде около 1920 година с нахлуването на съветски пари и до днес няма голяма промяна. Опитахме всичко, за да променим ситуацията, но напразно. Създадохме и своя галерия "XXL" на площад "Македония".
Поддържате ли връзка с българската общност в Ню Йорк?
- Имам доста приятели, успешни и позитивни българи. Напоследък се интересувам повече от родовата памет и да давам обратно, и така мисля, че е правилно.
Кой град за Вас е по-вдъхновяващ – София или Ню Йорк?
- Определено е Ню Йорк. Това е лесен отговор.
А има ли нещо специфично – място, занимание, предмет или друго, което вдъхновява творчеството Ви?
- Моето вдъхновение идва от работата в ателието. Не спирам да работя и вдъхновението ме намира пред статива. Не работя по програма и това само по себе си ме води към случайни открития и ефекти, но и провали. Това е интересното на
процеса на работа в ателие.
Как пазите връзката си с родината?
- Имам прекрасни приятели и роднини, с които се чуваме. Родината за мен е по-скоро съвкупност от отношения между хората, отколкото география.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text