site.btaИзраелските въздушни удари са поразили летището в Йемен, докато на него е кацал самолет със стотици пътници на борда, каза служител на ООН
Израелските въздушни удари от четвъртък са поразили най-голямото летище в Йемен, докато в същия момент на него е кацал граждански "Ербъс 320" със стотици пътници на борда, а делегация на ООН е чакала, за да отпътува, съобщи ръководителят на хуманитарната дейност на ООН в Йемен, цитиран от Асошиейтед прес.
По думите на Джулиън Харнис пред репортери той станал свидетел как контролната кула на международното летище в йеменската столица Сана била разрушена, докато в същото време самолет на "Йемения Еруейз" рулирал по пистата, след като току-що се бил приземил.
"За щастие, машината успя да кацне благополучно, а пътниците успяха да слязат от нея, но можеше да е много по-лошо", каза Харнис, който в този момент е бил във ВИП салона на летището заедно с още петнайсетина души, сред които и генералния директор на Световната здравна организация (СЗО) към ООН Тедрос Аданом Гебрейесус.
По думите на Харнис единият от ударите бил нанесен на приблизително 300 м южно от випа на аерогарата, а другият на около 300 м в северна посока към 16:45 ч., а в това време петима души от екипа на ООН били пред сградата.
"Не само че изобщо не сме очаквали и по нищо не си личеше, че ще има удари, но просто не можехме и да си спомним кога за последно в Сана е имало бомбардировки посред бял ден", каза той по видеоконферентна връзка от Сана.
ООН съобщи, че при удара са убити най-малко трима души, а десетки са били ранени. Сред ранените е и член на екипажа на самолета на Хуманитарната авиослужба на Обединените нации, който се готвел да излети от Сана с около 20-членната делегация на ООН.
Той е ранен тежко в крака от осколка и е загубил доста кръв, посочи Харнис.
Веднага след ударите хората от охраната на делегацията извели членовете ѝ извън ВИП салона и ги качили в пет бронирани автомобила, в които те изчакали около 40 минути, докато се разбере какво се е случило и се окаже помощ на члена на екипажа.
Той е откаран в болница в Сана и е претърпял четиричасова операция, а останалата част от делегацията е прекарала нощта в комплекс на ООН, каза Харнис. Самолетът на ООН с Тедрос и екипа на Обединените нации е успял да излети за Йордания вчера следобед - без работеща контролна кула.
ООН съобщи, че раненият летец е откаран в болница в Йордания, а Тедрос е отпътувал обратно за Женева, където е седалището на СЗО.
Подкрепяните от Иран йеменски хуси, които контролират Сана и голяма част от Северен Йемен, започнаха бойни действия срещу Израел след началото на израелската офанзива в Газа, предизвикана от нападението на Хамас на 7 октомври 2023 г. срещу Южен Израел. Хусите атакуваха кораби в Червено море, нарушавайки корабоплаването по един от най-важните морски коридори в света, а в последно време засилиха нападенията с ракети и безпилотни летателни средства срещу Израел; в ранните часове на днешния ден израелската противовъздушна отбрана прехвана поредната ракета, изстреляна от Йемен, докато на този фон воят на сирените за въздушна тревога заради нея събуди израелците в района на Йерусалим и на Мъртво море.
Израел ескалира отговора си.
Израелската армия каза, че не е знаела, че шефът на СЗО и делегацията на ООН са се намирали на летището в Сана в четвъртък. Израел посочи, че го е бомбардирал, защото се използва от хусите и Иран.
Харнис реагира на това изявление, като подчерта, че летището е гражданско, а не военно и че се използва за превоз на хуманитарни работници на ООН и други организации и за обслужаването на един-единствен граждански полет, този до Аман, Йордания. Полетите по това направление се изпълняват съгласно международно споразумение, а хиляди йеменци се възползваха от авиолинията, за да си осигурят достъп до съвременно медицинско лечение в чужбина, добави той.
Йемен е най-бедната арабска страна и от десет години е обхванат от гражданска война между бунтовниците хуси, контролиращи Сана и голяма част от Северен Йемен, и международно признатото правителство в Южен Йемен.
Тедрос е бил в Йемен, за да обсъди задълбочаващата се хуманитарна криза и да поиска освобождаването на около 50 души от ООН, международни неправителствени организацации и гражданското общество, които са задържани от хусите от юни.
По думите на Харнис тази година 18 милиона йеменци - или около половината население - са имали нужда от хуманитарна помощ, а догодина се очаква да нараснат до 19 млн.
Освен летището в Сана Израел атакува и най-голямото пристанище Ходейда в Западен Йемен, през което минават почти всички доставки на продоволствени и медицински стоки за Йемен.
Що се отнася до задържаните, Харнис каза, че той е участвал заедно с шефа на СЗО в срещите с премиера на правителството на хусите, външния министър и член на Върховния политически съвет на групировката. По думите му е получен ангажимент за евентуалното им освобождаване и пътя, по който би могло да се случи това, а също и за условията, в които са държани те.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text