site.btaОБНОВЕНА Габриела Наплатанова ще е временно изпълняващ длъжността председател на СЕМ от 28 април до 27 октомври
Габриела Наплатанова ще е временно изпълняващ длъжността председател на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 28 април до 27 октомври. След това, за период от шест месеца – до 28 април 2025 г., същата позиция ще заема Симона Велева. Такова решение бе взето на извънредно заседание на регулатора днес.
До избора на Габриела Наплатанова и Симона Велева за изпълняващи длъжността председател на СЕМ се стигна след четири неуспешни гласувания на четири поредни заседания на членовете на регулатора.
Според процедурата за избор на председател на СЕМ решението се взима с квалифицирано мнозинство. Ако такова не бъде постигнато в три поредни гласувания, то нов председател се избира с обикновено мнозинство. При липса на решение и на четвъртото гласуване се избира изпълняващ длъжността председател на регулатора.
Предложението двете да изпълняват длъжността в два последователни периода от по шест месеца бе направено от Пролет Велкова - член на регулатора. То бе подкрепено от Пролет Велкова, настоящия председател на СЕМ Соня Момчилова, Габриела Наплатанова и Симона Велева. Галина Георгиева гласува с „въздържал се".
„В голяма степен, ако приемете това решение, то би отразило реалното разпределение на гласовете така, както ги видяхме в гласуванията дотук. Би позволило Съветът да работи в по-голяма степен консенсусно, отколкото ако председателството бъде възложено на единия от двамата кандидати. Освен това, предложението е напълно в съответствие със закона“, каза Пролет Велкова. По думите ѝ и двете кандидатури имат своите достойнства и нужната професионална характеристика, за да бъдат изпълняващи длъжността председател на СЕМ за тези два шестмесечни последователни периода.
НОМИНАЦИИТЕ
В рамките на обсъжданията по-рано през деня номинирани за председател на СЕМ бяха членовете Габриела Наплатанова и Симона Велева. Нито една от двете кандидатури не събра необходимия брой гласове на проведените четири заседания. Това бе причината да се пристъпи към избор на временно изпълняващ длъжността председател на съвета.
В рамките на гласуванията и двете получиха подкрепа с по два гласа. „За“ кандидатурата на Габриела Наплатанова бяха самата тя и Соня Момчилова, която внесе предложението. На първото, редовно, заседание нямаше гласове „против“, а останалите членове на СЕМ – Пролет Велкова, Симона Велева и Галина Георгиева се въздържаха.
По време на второто гласуване Пролет Велкова промени вота си с „против“, като гласува така и на третото, и на четвъртото заседание.
„За“ Симона Велева на първите четири заседания гласуваха тя и Пролет Велкова, която направи предложението. Вотът на Соня Момчилова беше „против“, а на Габриела Наплатанова и Галина Георгиева – въздържали се, по време на четирите гласувания.
МОТИВИТЕ
Твърдо смятам, че Съветът за електронни медии трябва да се оглавява от медиен човек, каза по време на обсъжданията Соня Момчилова. Тя аргументира направената от нея номинация, като представи биография на Габриела Наплатанова. „Тя е достатъчно популярна, достатъчно харесвана не само от колегията, но и от зрителите и от потребителите на публична информация“, посочи Момчилова по адрес на колегата си. Според нея Габриела Наплатанова се включва „динамично, активно и най-вече – адекватно“ в работата на СЕМ – както в административната, така и в международната.
„Моите лични впечатления от нейното присъствие в международните срещи, в които СЕМ изключително активно се включва през последната година, е, че тя е един много полезен човек, представител на страната ни и на българските медии. И това рефлектира и даде конкретни резултати“, допълни Соня Момчилова.
Симона Велева е консенсусен човек, диалогичен, съумяващ да събере гледни точки, които често са различни, понякога - противопоставени една на друга, тя е човек, който умее да бъде медиатор между различни мнения, каза Пролет Велкова по време на първото заседание на СЕМ днес. В аргументацията си тя също представи биографични данни за кандидатката за председател на регулатора. Изключително ценно е за мен това, че тя познава законодателството в детайли, из основи, компетентно, както и новите законодателни актове, които СЕМ ще приеме в своята работа оттук нататък, каза Велкова.
Допълни, че за нея е от най-голямо значение дали СЕМ ще носи демократичен дух и дали ще е отворен към прогресивни идеи.
Досегашният председател на СЕМ Соня Момчилова бе начело на регулатора в два последователни мандата, като настоящият ѝ изтича в неделя, на 28 април.
***
Д-р Габриела Димитрова Наплатанова-Русева е журналист. Назначена е за член на Съвета за електронни медии с указ на президента Румен Радев от 9 май 2022 г. Наплатанова има магистърска степен от ФЖМК на СУ „Св. Климент Охридски" , където завършва със специалност „Връзки с обществеността". В същия факултет е хоноруван преподавател в периода 2015-2017 г.
Има обучения по програмите IREX и IVLP на Държавния департамент на САЩ и Европейския център за сигурност Джордж Маршал, участва в медийни програми на американската мисия в НАТО. През 2019 г. защитава дисертация на тема „Управление на медийните ефекти и медийните операции по време на въоръжен конфликт " във ВА „Г.С. Раковски", факултет „Национална сигурност".
Започва професионалния си път през 1997. Отразява теми, свързани с вътрешната и външната политика на България, проблеми в сферата на сигурността и отбраната, въоръжени конфликти на Балканите, Ирак и Афганистан. Автор е на документални проекти на външнополитически и военни теми, свързани с НАТО, киберсигурността, защитата на данните и проблемите на бежанците.
Д-р Симона Велева е юрист. Избрана е за член на СЕМ с решение на Народното събрание от 5 май 2022 г. Велева е доктор по конституционно право от ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, където завършва специалност „право“. Понастоящем е хоноруван асистент по медийно право и етика и авторско право в Американския университет в Благоевград.
Работила е с различни медии, журналисти и организации, включително по проекти, свързани с етичното отразяване на деца в медиите, борба с дезинформацията, борба с езика на омразата и други. Работила е като експерт към Висшия адвокатски съвет, както и с организации като Българския дарителски форум, КНСБ, УНИЦЕФ и други по теми, свързани с права на човека, права на децата и право на изразяване. Експерт е към Международния фонд за дигитални права – Digital Freedom Fund. Симона Велева е застъпник за глухите хора и за правото им на изразяване на мнение.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text