site.btaМедици обясниха причините хора да „виждат“ призраци
Медици дадоха научно обяснение на явлението, при което хора убедено твърдят, че са видели призраци, съобщава Мейл онлайн.
Според статистиката една трета от хората във Великобритания и почти половината от американците вярват в призраци, духове и други видове паранормална дейност. В същото време всеки пети твърди, че действително е виждал привидение, а всеки десети – че е общувал директно с мъртвите, сочат проучванията.
Може ли да има медицинско обяснение за тези страховити явления? Да, твърдят експерти, които смятат, че общо състояние, известно като сънна парализа, е основна причина за възприемането на призраци.
Според Националната здравна служба на Великобритания сънната парализа е състояние, при което не можете да се движите или да говорите, докато сте в процес на събуждане или заспиване.
Това се случва на определена фаза от цикъла на съня, известна като REM (Rapid Eye Movement – „Бързо движение на очите“) - когато мозъкът е силно активен, но тялото все още „спи“. Доказано е научно, че най-ярките сънища се появяват по време на този етап, а сънната парализа се появява, когато хора се събуждат по време на REM фазата на съня.
Някои от страдащите от това състояние съобщават и за усещане за натиск върху гърдите и могат да изпитат халюцинации, включително на будещи ужас фигури.
Съвременната наука не може да обясни защо точно се появява сънната парализа, но е известно, че е по-разпространена при хора, страдащи от безсъние, посттравматично стресово разстройство и тревожност.
Друга причина за появата на призраци може да бъде много по-обезпокоителна: въглероден оксид. Този безцветен газ без мирис може да се отделя от лошо монтирани, повредени или неправилно използвани уреди като печки на въглища, бойлери, газови котлони и грилове.
Той е отровен и може да причини редица симптоми, включително главоболие, объркване, замаяност и гадене. Въглеродният оксид може да предизвика и халюцинации, които медицински експерти още през 20-те години на миналия век свързват със съобщения за наблюдаване на призраци.
Проучванията показват, че виждането на призраци може да се дължи също така и на трета медицинска причина - мозъчна аномалия.
През 2017 г. водещо медицинско списание публикува историята на 26-годишен пациент с епилепсия, който е бил подложен на експериментално лечение, включващо имплантиране на електроди в мозъка му.
Когато медиците от Националния център за адаптивни невротехнологии в щата Ню Йорк стимулирали с електрически ток областта на мозъка, известна като фузиформен гирус (вретеновидна гънка), пациентът получавал плашещи халюцинации.
„Лицето ти се промени напълно“, казал той, взирайки се в един от изследователите. „Не знам какво се случва. Очите ти... се променят“, споделил пациентът. Той също така описал околните като „аниме герои“ - позовавайки се на японския анимационен жанр.
Стимулирането на вретеновидната гънка в мозъка също така е довело до появата на сияние около обектите, добавят изследователите.
При отделен експеримент с друга страдаща от епилепсия 22-годишна жена е установено, че стимулирането на лявото полукълбо на мозъка я кара да усеща, че когато говори, точно зад нея стои неподвижен „човек“ или „сянка“.
Тези открития биха могли да дадат известна представа защо близо половината от хората, диагностицирани с неврологичното заболяване Паркинсон, което причинява прогресивно увреждане на мозъка, също твърдят, че виждат призрачни фигури.
Междувременно неотдавнашно изследване разкри причината, поради която до 50% от хората твърдят, че „чуват“ гласа на починал близък по време на скръб.
Смята се, че това се дължи на начините, по които мозъкът създава така наречената в психологията „схема“ - умствена рамка, която помага на хората да организират и интерпретират информация въз основа на минал опит. Например, когато влезем в ресторант, от опит знаем, че ще ни поздравят, после ще седнем, ще ни предложат напитки и меню и т.н.
По същия начин двойките свикват с присъствието на другия у дома - дотолкова, че дори когато единият го няма, понякога ни се струва, че той все още е там. Според консултанти по въпросите на скръбта, партньорите, които са загубили съпруг или съпруга, също често описват, че могат да ги чуят да говорят, отбелязва изданието.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text