site.btaУчени създадоха хибридни растително-животински клетки
Учени от Япония са създали хибридни растително-животински клетки - по същество животински клетки, които могат да получават енергия от слънчевата светлина като растения, съобщи сайтът Ню атлас.
Постигнатият пробив може да е от голяма полза за отглеждането на органи и тъкани за трансплантация или на месо в лаборатория.
Животинските и растителните клетки имат различни вътрешни структури за производство на енергия. При животните това са митохондриите, които преобразуват химическата енергия от храната във форма, която клетките могат да използват. Растенията и водораслите междувременно използват хлоропласти, извършващи фотосинтеза, за да генерират енергия от слънчевата светлина, захранваща клетките им.
В настоящото изследване учени от Токийския университет са поставили хлоропласти в животински клетки и са установили, че те продължават да изпълняват фотосинтетични функции поне още два дни. Хлоропластите са получени от червени водорасли, докато животинските клетки са култивирани от хамстери.
Предишни изследвания са отбелязали успех при трансплантирането на хлоропласти в дрожди, предоставяйки им нова способност за фотосинтеза. В случая обаче става въпрос за гъбички, докато постигането на това при животни е следващото ниво.
Екипът по същество е култивирал клетки от хамстери и е изолирал хлоропласти заедно в продължение на два дни, след което е проверил дали животинските клетки са ги приели, търсейки търси признаци на хлорофил. Това съединение играе ключова роля в хлоропластите, но обикновено не би трябвало да присъства в животински клетки. От тази гледна точка наличието му е добър показател, че методът е проработил. Удобство е, че съединението естествено флуоресцира при определени дължини на вълната на светлината.
Когато са осветили клетките със специфичен вид лазерна светлина, учените бързо са забелязали хлорофил - и съответно хлоропласти вътре в клетките от хамстер. С помощта на друга техника те са потвърдили, че хлоропластите все още извършват фотосинтеза.
Изследователите са забелязали също, че животинските клетки растат по-бързо от обикновено, докато са култивирани заедно с хлоропластите, което предполага, че те осигуряват нов източник на въглерод. Това може да подскаже за нова потенциална употреба на тези хибридни клетки.
Изследването е публикувано в сп. Proceedings of the Japan Academy, Series B.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text