site.btaПравителството на Боливия обвини поддръжници на бившия президент Ево Моралес, че са взели 200 войници за заложници
Поддръжници на бившия президент на Боливия Ево Моралес са взели за заложници повече от 200 войници, съобщи снощи правителството на страната на фона на продължаващите вече трета седмица размирици, предизвикани от разследването за злоупотреби на бившия лидер, предаде Асошиейтед прес.
В изявление на боливийското Министерство на външните работи замесените във вземането на заложниците бяха определени като членове на „нередовни групировки“ и бяха обвинени в кражба на оръжия и боеприпаси. Изявлението не идентифицира групите, нито обясни как войниците са били взети за заложници. Ден по-рано обаче президентът Луис Арсе заяви, че протестиращите и нападателите на военни подразделения са поддръжници на Моралес.
Арсе окачестви завземането на три военни казарми в район за отглеждане на кока в централна Боливия като „абсолютно осъдително криминално деяние, което е далеч от всякакви легитимни социални претенции на движението на коренните селяни“.
Конфликтът избухна преди три седмици, когато боливийската прокуратура започна разследване на обвиненията, че през 2016 г. Моралес е станал баща на дете от 15-годишно момиче и класифицира връзката им като изнасилване. Моралес отказва да даде показания в съда.
Бившият президент се укрива в селския район Чапаре, в централната част на Боливия, откакто се появиха съобщения за евентуална заповед за ареста му. Лоялни производители на кока го пазят, за да предотвратят ареста му, а поддръжниците му заплашват да превземат полицейски и военни казарми с искане за прекратяване на съдебните дела срещу бившия лидер.
В изявлението си от вчера министерството на външните работи каза, че е отворено за диалог с „всички социални сектори на страната“, но предупреди, че процесът „не може да бъде установен, докато боливийският народ продължава да бъде жертва на злоупотреби от страна на тези групи, които не се интересуват от националната и народната икономика и които се стремят единствено да материализират личните и електоралните интереси на един бивш президент“.
Миналата седмица 30 полицаи бяха ранени, а над 50 протестиращи бяха арестувани след сблъсъци между силите за сигурност и привърженици на Моралес.
Арсе и Моралес водят ожесточена битка за контрол над управляващата партия, която остава разделена между техните поддръжници преди изборите през 2025 г, отбелязва АП.
/ВТ/
news.modal.header
news.modal.text