site.btaАнджела Родел представи англоезичното издание на „Случаят Джем” в Посолството на България във Вашингтон
Премиера на англоезичното издание на „Случаят Джем” от Вера Мутафчиева се състоя в Посолството на България във Вашингтон. Романа представи Анджела Родел, „чийто превод на английски език вдъхна нов живот на историческата класика и изведе отново българската литература на световната сцена“, съобщи във Фейсбук страницата си дипломатическото ни представителство.
Посланик Георги Панайотов приветства значителния интерес към книгата и постави началото на разговор, в който Анджела Родел сподели за отговорността да бъде предаден духът на времето, за смисъла на думите и нюансите, и за личния си път към опознаване на българските нрави и традиции.
В събитието взе участие писателката Линда Кинстлер, а сред изтъкнатите гости бяха Робин Брукс, специален съветник на вицепрезидента Камала Харис за Европа, Русия, международни инициативи и демокрация, Мариан Крейвън, изпълняващ длъжността заместник-помощник секретар по академичните програми в Бюрото по образователни и културни въпроси (2021 г.), бившите посланици на САЩ в България Ерик Рубин (2016-2019) и Марси Рийс (2012 -2015), представители на Държавния департамент на САЩ, участници в академични програми за обмен на Комисията „Фулбрайт”, представители на българската общност и множество приятели на България.
„Няма изкуство по-трудно и точно, по-неуловимо и опосредено, едновременно най-далечно и най-близко за човека както думите“, казваше Джем. Думите бяха негова любов, мъка и награда“, отбелязва в своята публикация Посолството на България във Вашингтон.
Както БТА писа, преводачът Анджела Родел представи английския превод на книгата „Случаят Джем” на Вера Мутафчиева и в Чикаго, и в Ню Йорк.
Родел е носител, заедно с българския писател Георги Господинов, на престижната международна награда „Букър“.
„Интригата на книгата е доста проста: при смъртта на султан Мехмед II Завоевателя през 1481 г. властта естествено преминава в ръцете на сина му Баязид, който става султан под името Баязид II. Вторият му син, принц Джем, ерудиран, образован и опитен военен, подтикнат от спахиите и обкръжението си, оспорва тази власт и предлага на брат си да си поделят империята. Баязид отхвърля предложението и между двамата братя възниква безмилостна вражда. За Джем започват дълги години на странстване в изгнание. Подхвърлян от различните политически интереси на управляващите в Европа, заложник по неволя, разменна монета между Изтока и Запада, който се стреми да забави възхода на Изтока и дори да завземе отново Цариград, Джем спира в Сирия, Египет, Родос, Франция, Рим, където е задържан от папа Инокентий VIII, преди да бъде предаден на краля на Франция Шарл VIII. Умира в Неапол през 1495 г. при тайнствени обстоятелства”, пише в анотацията на романа „Случаят Джем”.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text