Изтеклият генерален план за организация на движение е една от най-големите бомби, заложени от предишното управление на София, заяви Борис Бонев
Изтеклият още през 2017 г. генерален план за организация на движение в столицата е една от най-големите бомби, заложени от предишното управление на Столичната община. Това заяви общинският съветник Борис Бонев от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България ("Спаси София") на пресконференция в Столичната община по повод на днешното решение на Върховния административен съд, според което Столичната община трябва да прекрати новата организация на движение по бул.“Витоша“, бул.“Патриарх Евтимий“ и ул.“Проф. Фритьоф Нансен".
Намираме се в безпрецедентна ситуация с тежки последици за общините в цялата държава, подчерта Борис Бонев. Съдът казва, че трябва да се спре изпълнението на организацията на движението, на фактическите действия по нея. Няма връщане на старата организация на движение, подчерта Бонев. Той обаче обърна внимание, че големият проблем са последствията от това решение на съда, защото той казва, че при липса на генерален план за организация на движение, какъвто София няма от 2017 г., всички организации на движението са незаконни. Това означава, че без действащ генерален план за организация на движение всички промени в организацията на движението в страната са незаконни, посочи Борис Бонев. Той заяви, че предишните управляващи са имали законово задължение да изработят генерален план за организация на движението.
Нашият призив е към кметовете и общинските съвети на всички общини в България да започват процеса по изработването на генерални планове за организация на движението, защото сега всеки може да обжалва и да спира всякакви мерки за организация на движението, каза Борис Бонев.
Заместник-кметът по транспорта Илиян Павлов каза, че процедурата със съгласуването на проекта за новата организация на движение е спазена. Той напомни, че след строежа на метрото на бул. „Патриарх Евтимий“, когато се направиха бус паркинг местата, според днешното определение на съда, също е незаконна. Започваме процедурата за изготвянето на нов генерален план за организация, така че да продължи развитието на града и то да не бъде спирано заради предизборни конфликти, каза Павлов.
Андрей Зографски, заместник-председател на транспортна комисия, каза, че най-важният въпрос, който стои е, че в между 2017-2023 г., по време на управлението на ГЕРБ дори няма опит да се направи задание за такъв проект. Според него е имало време нов генерален план да бъде изготвен, приет и приложен. Въпреки че намираме решението на съда за много проблематично, защото то отваря каскада от други въпроси, не само в София, каза Зографски. Дори не може да се върне старата организация на движение, защото тя по същата логика на съда е незаконна. Ще се намери кой да обжалва, защото това е нова процедура, който дава право да бъде обжалвана, обясни той и попита при тези условия как ще бъдат въведени в експлоатация новите улици, които се строят в момента като „Народен герой“ в „Овча купел“.
Репортер - София Господинова
Оператор - Борислав Бориславов
Монтаж - Габриела Теллалова
/БТ/