site.btaПП: Управляващото мнозинство се готви за 7 дни да избере регулатори за следващите 7 години
„От миналата седмица сме свидетели на намерението на управляващото мнозинство да определи набързо и непрозрачно как ще се управляват обществените и икономически отношения с избора на регулаторите, Висшия съдебен съвет, инспектората към него и омбудсмана. Целта им е за 7 дни да се изберат хората, които ще управляват тези институции през следващите 5 до 7 години“. Това заяви днес в парламента депутатът от парламентарната група на „Продължаваме промяната - Демократична България“ Лена Бориславова.
Всички процедурни правила за всички регулатори, омбудсмана, ВСС и инспектората към него и Конституционния съд са внесени ударно в комисиите на Народното събрание, без да има дори публикуване на правилата за избор. Сроковете, които са предвидени за номинациите в правилата, са 7-дневен срок и в най-добрия случай – 14-дневен срок. Това са институциите, които ще определят как в България обществените отношения ще изглеждат занапред.
Не се приемат в комисии предложенията, които ПП-ДБ прави за удължаване на сроковете, за повече прозрачност, за проверки за интегритет и за конфликт на интереси на кандидатурите.
Нарушава се и правилникът за организацията и дейността на Народното събрание, който е с ранг на закон, и в който е записано, че в началото на всеки парламентарен сезон председателят на НС трябва да предложи график, по който да се попълнят регулаторите и другите институции. Този график беше въведен в предишния парламент от ПП-ДБ именно с цел да има предвидимост и яснота кой кога ще бъде назначаван, за да може обществото да следи и да реагира.
„Ако пак имаме избор на регулатори както преди – с по един кандидат, с ярки политически кадри или роднини на ярки политически кадри, обществото отново няма да има увереност, че тези регулатори ще реагират справедливо и ще регулират обществените отношения“, предупреди Лена Бориславова. Тя посочи, че става дума за това кой ще е следващият главен прокурор и дали ще продължи да има безнаказаност в случаи като Нотариуса, Пепи Еврото, Красьо Черния и др. скандални случаи на влияние в съдебната система. В КЗК в момента председателят е семейно назначение, напомни тя.
Според „Продължаваме Промяната“ е време да започне изборът на регулатори, но за да има различен резултат и доверие кой се избира, те трябва да стават при спазване на правилата и в нормалните срокове (например в момента са съкратени сроковете, предвидени в Закона за съдебната власт). Трябва да има и възможност за обществен контрол на тези номинации. „Когато за 7 дни избереш 40 човека за следващите 7 години, няма как да има ефективен обществен контрол“, посочи Лена Бориславова.
Тя също така предупреди, че в момента правилата за регулаторите се определят не само с гласовете на управляващото мнозинство, а и с подкрепата на ДПС-Ново начало, което е много притеснително за това кой определя как ще се управляват регулаторите през следващите 5-7 години.
ПП-ДБ ще предложим кандидати, които смятаме, че могат да се справят професионално, да има състезание, в което участват повече от един кандидат и да не са ярки политически личности хората, които отиват в „независимите“ регулатори, категорична беше г-жа Бориславова.
Припомняме, че именно съпротивата на ГЕРБ срещу прозрачния избор на независими членове в регулаторите, без запазени политически квоти, беше причина за провала на ротацията.
Пълен списък на регулаторите и другите институции и правилата за избора им можете да намерите на адрес: https://promeni.bg/pp-upravlyavasthoto-mnozinstvo-se-gotvi-za-7-dni-da-izbere-regulatori-za-sledvasthite-7-godini/
news.modal.header
news.modal.text