site.btaЗадават ли се нови избори за градски парламент на Белград?
Сръбската столица все още няма градска управа два месеца след местния и парламентарен вот през декември. Учредителното заседание на местния парламент бе отложено поради липса на кворум, а според анализатори това вещае нови местни избори в Белград.
Засега никоя политическа формация не може да си осигури минимум 56 съветници от общо 110 в градския съвет, за да има мнозинство в белградската Скупщина. На изборите през декември коалицията около Сръбска прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич спечели 49 места, а досегашният й коалиционен партньор – Социалистическата партия на Сърбия - шест места, т.е. сега не им достигат две места за мнозинство. Проевропейската опозиционна коалиция „Сърбия срещу насилието“ има 43 места, националистическата опозиционната коалицията НАДА спечели 7 места, новосформираната проруска дясна партия "Ние - глас от народа" има 6 места.
Населението на сръбската столица е около 1,4 милиона души, което е около една четвърт от имащите право на глас в страната.
В понеделник в залата не присъстваха представителите на Сръбската прогресивна партия, Социалистическата партия на Сърбия и "Ние - глас от народа". Така не бяха потвърдени мандатите на новоизбраните градски съветници, не бе избран председател и не беше назначен секретар.
Срокът за конституирането на градския съвет е трети март, а следващото заседание е насрочено за първи март.
"Сърбия срещу насилието" и НАДА обвиняват властта в изборна кражба по време на парламентарните и местните избори на 17 декември и настояват за нови избори. Опозицията организира масови протести с искане за повторение както на парламентарния, така и на местния вот веднага след вота.
Европейският парламент прие по-рано този месец резолюция, с която се настоява за международно разследване на твърденията за нарушения по време на изборите, както и спиране на европейските средства за Сърбия, която е страна кандидат за членство, ако се докаже, че властите са замесени в манипулиране на вота.
Припомняйки на сръбските органи, че „правилното функциониране на демократичните институции на Сърбия е в основата на процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС“, евродепутатите призовават за независимо разследване от страна на уважавани международни правни експерти и институции на нередностите при провеждането на парламентарните, областните и местните избори, със специално внимание към изборите за градската Скупщина на Белград, се посочва в съобщение, разпространено след вота в ЕП.
За нередности по време на изборите сигнализираха както местни, така и чуждестранни наблюдателски мисии.
Веднага след неуспешното учредително заседание в понеделник представителите на опозиционната коалиция "Сърбия срещу насилието" Добрица Веселинович и Владимир Обрадович, цитирани от сръбските медии, оцениха, че отлагането на заседанието е "голяма победа за опозицията" и че е доказателство, че Сръбската прогресивна партия "няма мнозинство" в градското парламент.
За постигането на такова мнозинство погледите бяха обърнати в очакване към лидера на „Ние - глас от народа“ Бранимир Несторович, определян като голямата изненада на отминалия вот.
Той повтори, че ще спази обещанието си и няма да даде подкрепа нито на опозицията, нито на управляващите. Преди началото на заседанието каза, цитиран от агенция Бета, че нови избори в Белград са най-доброто решение за излизане от кризисната ситуация.
Помолена да коментира отлагането на учредителното заседание, сръбският премиер Ана Бърнабич каза, че не вижда това като победата на опозицията.
Не виждам каква победа e това, че учредителното заседание беше отложено, нито каква победа е, че изгубихте времето на целия град и на хората, които са гласували за която и да е политическа опция, заяви тя, цитирана от белградските издания.
Политическият анализатор Цвиетин Миливоевич оцени пред Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), че вероятно няма да се сформира мнозинство в градския парламент на сръбската столица, че ще има повторни избори, но Сръбската прогресивна партия ще ги оправдае не с изборните нарушения, а с невъзможността да се сформира мнозинство в градския парламент.
"Вучич не може да си позволи да каже: aнулирам изборите, тъй като ги откраднахме. А ще каже: ще повторя изборите, тъй като партията на Несторович не ни подкрепя," коментира Миливоевич преди неуспешното заседание на градския съвет на Белград.
Анализаторът Деян Вук Станкович също е на мнение, че нови избори са по-вероятният сценарий, отколкото формирането на мнозинство в градската Скупщина и смята, че умерен фаворит на този предстоящ вот е Сръбската прогресивна партия.
„Струва ми се, че Сръбската прогресивна партия е умерен фаворит. Сърбия срещу насилието изчаква тайно, евентуално подкрепена от Новата демократична партия на Сърбия, но шансовете им са по-малко сега, отколкото през декември“, каза пред Танюг Станкович.
Президентът Вучич съобщи, че ако се стигне до нови избори в Белград, те ще бъдат в края на май или началото на юни. Опозицията обаче настоява не само за повторен вот, но и за подобряване на условията, в които се провеждат изборите, и изпълнение на препоръките, дадени от международните и местни наблюдатели, и присъстващи в резолюцията на ЕП. Дали ще има време това да се случи до следващите избори? Според представители на опозицията, цитирани от сръбския портал Нова, това е възможно.
Не ние решаваме дали властта може да реши да не краде в рамките на три месеца, това е тяхна работа. Със сигурност е възможно да се организират честни избори за кратко време, ако има добра воля за това, от друга страна, ако няма воля, никакво време няма да помогне, каза Филип Таталович, градски съветник от "Сърбия срещу насилието".
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text