site.btaЕС очаква резултатите от официалното разследване на събитията в Банска, което провеждат косовските власти, каза говорител на ЕС
Говорителят на Европейския съюз Петер Стано каза днес, че ЕС продължава да чака окончателни резултати от разследването на събитията в с. Банска, Северно Косово, от септември, което се води от косовските власти, съобщи "Косово онлайн".
На 24 септември група въоръжени сърби нападнаха косовската полиция в северното косовско село Банска. При нападението беше убит един косовски полицай, а в последвалата престрелка – трима от нападателите. Бившият заместник-председател на най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“ Милан Радойчич пое отговорност за събитията, като бе арестуван и ден по-късно освободен от сръбските власти. Прищина обвини Сърбия, че стои зад атаката, а Белград отрече да е участвал в организация на нападението или да е знаел за планирането му.
„Няма нищо ново за Банска. Официалното разследване е в ръцете на косовските власти. Когато видим окончателните резултати, разбира се, ще ги анализираме и проучим, за да бъдат определени необходимите последици“, каза Стано.
Той допълни, че няма да коментира отделните забележки на когото и да е.
„Ясно е, че ЕС очаква безусловно сътрудничество от всички, които могат да допринесат за разясняването на това, което наистина се е случило, кой е виновен, кой е организирал и участвал в нападението. Тук позицията е много ясна, но сега трябва да предприемем действия и трябва да видим официалните и окончателни резултати на разследването, което водят косовските власти“, посочи Стано.
Той отбеляза, че ЕС и страните членки ясно са показали какво очакват в рамките на процеса по присъединяване на Сърбия и Косово, както и в рамките на диалога за нормализация на отношенията Белград-Прищина.
„Диалогът и присъединяването на Сърбия и Косово към ЕС са неразделно свързани. Така че, ако няма напредък в диалога и изпълнението на задълженията, тогава няма да има напредък и в преговорите за присъединяване. Разбира се, ако има напредък за едната страна, това ще се отрази и върху процеса по присъединяване на другата страна, на другия партньор“, подчерта Стано.
Сърбия не признава независимостта на някогашната си област Косово, обявена през 2008 година. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text