site.btaСвободният пазар на труда е от изключително значение за Сърбия, заяви председателят на сръбската Стопанска камара
Председателят на Сръбската стопанска камара Марко Чадеж заяви днес, че създаването на свободен пазар на труда, който ще започне да функционира от 1 март в Сърбия, Северна Македония и Албания в рамките на инициативата "Отворени Балкани", ще бъде от изключителна важност за Белград поради предстоящия селскостопански сезон, съобщи Танюг.
Чадеж посочи, че според данните от проучване повече от половината компании в Сърбия и Северна Македония имат проблем с работната сила. Той отбеляза, че подписването на споразумението е особено важно заради предстоящия селскостопански сезон в Сърбия и туристическия сезон в Албания.
"Студентите ще могат да работят през лятото на морето и да изкарват пари“, заяви Чадеж пред телевизия Пинк. Той благодари специално за усилията на лидерите на страните от" Отворение Балкани".
"Много квалифицирана работна сила отива в други пазари на труда на ЕС. Сега те ще имат възможност да останат в региона“, подчерта той.
В Скопие вчера в рамките на инициативата "Отворени Балкани" бяха подписани два протокола, които ще позволят създаването на свободен пазар на труда за страните от "Отворени Балкани" - Сърбия, Северна Македония и Албания. Подписани бяха Протокол за прилагане на споразумението за условията за свободен достъп до пазара на труда в Западните Балкани и Протокол за свързване на цялата електронна идентификация на гражданите на Западните Балкани. Споразуменията бяха подписани от името на Сърбия от държавния секретар в Министерството на финансите Гойко Станивукович и представители на компетентните министерства от името на Албания и Северна Македония.
Лидерите на шестте страни от Западните Балкани приеха също така съвместна декларация, в която заявиха, че ще се ангажират с насърчаването на регионалната икономическа интеграция чрез Общия регионален пазар, базиран на правилата и стандартите на ЕС, и същевременно ще го развиват в посока отваряне към единния пазар на ЕС. Лидерите заявиха, че Планът за растеж на Западните Балкани представлява "нова възможност за подобряване на икономическото и социално сближаване на региона с Европейския съюз като средство за напредък в процеса на присъединяване“.
Планът за растеж на Западните Балкани, който беше приет от Европейската комисия през ноември миналата година, предвижда финансова подкрепа от шест милиарда евро, от които два милиарда са безвъзмездни средства и четири милиарда са преференциални заеми, дадени от ЕС. Целта на плана е да стимулира икономическия растеж и да ускори социално-икономическата интеграция. Планът се отнася за периода от 2024 до 2027 г. и предвижда всяко правителство от шестте страни от Западните Балкани да изготви програма за реформи с адекватно съдържание, която Европейската комисия да оцени и приеме. Всяка реформа "носи" определена сума пари, като ще бъде точно определено колко средства може да получи всяко едно от правителствата за провеждане на определени реформи в рамките на четири години, отбелязва белградският вестник "Политика".
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text