site.btaБалтийските републики синхронизираха електропреносните си мрежи с тази на ЕС
![Балтийските републики синхронизираха електропреносните си мрежи с тази на ЕС](/upload/10639080/3896c9a0b3004d25a8993fbecbdc4fc1--0--bc0bb74392044f4faebf0788761a6baa.jpg?l=1000)
![Балтийските републики синхронизираха електропреносните си мрежи с тази на ЕС](/upload/10639080/3896c9a0b3004d25a8993fbecbdc4fc1--0--bc0bb74392044f4faebf0788761a6baa.jpg?l=1000&original=)
Трите балтийски републики синхронизираха днес електропреносните си мрежи с тази на Европейския съюз, предаде Ройтерс.
Литва, Латвия и Естония обявиха, че процесът е приключил успешно в 14 ч. (и българско време).
"Направихме го!", написа в социалната мрежа "Екс" латвийският президент Едгарс Ринкевичс.
Трите балтийски републики прекъснаха вчера сутринта връзките си с датиращата от 50-те години на миналия век, от съветско време, електропреносна мрежа на Русия и Беларус.
Целта на операцията е да бъде задълбочена интеграцията на Литва, Латвия и Естония с ЕС и да бъде повишена енергийната им сигурност. Процесът бе планиран от много години, но бе ускорен след анексията на Крим от Русия през 2014 г. и пълномащабната ѝ инвазия в Украйна преди три години.
Литва, Латвия и Естония са бивши съветски републики, които през 2004 г. се присъединиха към Европейския съюз и НАТО.
Прекъсването на връзките на техните електропреносни мрежи с руската започна още преди години, за да не бъде използван токът от Москва като "средство за геополитически шантаж срещу тях, както каза литовският министър на енергетиката Зигимантас Вайчунас, цитиран от Франс прес.
Балтийските републики похарчиха за целта близо 1,6 милиарда евро от 2018 г.
Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас, която е бивш естонски премиер, приветства вчера прекъсването на връзките с руската електропреносна мрежа като "победа за демокрацията".
От Министерството на енергетиката на Литва казаха пред Ройтерс, че са съставени планове за действие при извънредни ситуации. Те предвиждат някои големи потребители на ток, например заводи, да бъдат временно изключвани от мрежата в случай на недостиг на електроенергия, за да не бъде прекъсвано електрозахранването като цяло.
"Постигнахме целта, към която се стремяхме от толкова дълго време. Ние вече контролираме" ситуацията, каза вчера сутринта на пресконференция Вайчунас, цитиран от Ройтерс.
За Русия прекъсването на връзките означава, че нейният ексклав на Балтийско море Калининградска област, който граничи с Литва и Полша, е откъснат от основната руска мрежа. Това означава, че този субект на Руската федерация ще трябва да си набавя сам необходимата му електроенергия.
За целта Москва похарчи 100 милиарда рубли (малко под 1 милиард евро), включително за построяването на няколко газови електроцентрали в Калининград, отбелязва Ройтерс.
/НС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text