site.btaВоди ли мостът между Вашингтон и Рим към пропаст между Рим и Брюксел


Премиерът на Италия Джорджа Мелони отива по-късно тази седмица на официална визита във Вашингтон, където ще разговаря в Белия дом с президента на САЩ Доналд Тръмп по редица въпроси. Тази визита беше очаквана, тъй като Мелони още в началото на март заяви намерение да отиде при Тръмп, за да разговаря с него по теми, които сега разделят САЩ от Европа. Тя също така предложи американците и европейците да седнат на една маса и да обсъдят разногласията си по темата за намиране на решение за Украйна, припомнят световните агенции.
Посещението на Мелони, което ще бъде на 17 април, дори позакъсня, тъй като първоначално тя беше обявила, че до края на март ще отиде във Вашингтон. Това ще бъде третата визита на италианския премиер в САЩ от началото на годината. Тя беше в имението на Тръмп Мар а Лаго във Флорида в началото на януари като част от дипломатическите усилия за освобождаване на италианска журналистка, намираща се в ирански затвор, изискващо и отчасти участие на САЩ под формата на отказ от официално искане за екстрадиция на задържан в Италия иранец, обвиняван в съучастие в убийството на американски военни в Йордания. В резултат на това посещение журналистката беше освободена няколко дни по-късно, а иранецът непосредствено след нея. Втората визита на Мелони в САЩ беше за инаугурацията на Доналд Тръмп, на която, както се оказа, тя е била единственият европейски лидер, получил покана, отбелязва АНСА.
Новината за посещението на Мелони във Вашингтон, обявена на 9 април, последва въвеждането от Тръмп на допълнителни мита за ЕС в размер на 20 процента и въвеждането на мита от 25 процента върху алуминия и стоманата, внасяни от цял свят в САЩ. Митата за ЕС бяха въведени след изявленията срещу започването на подобна търговска война между двете страни на Атлантика, направени от Мелони, която казва, че има специална връзка с администрацията на Тръмп, и от френския президент Еманюел Макрон, който също изтъква специалните си отношения с Тръмп, установени още през първите президентски мандати на двамата лидери.
След въвеждането на митата ЕС започна да обмисля общ отговор. Решението на Мелони да отиде сама в САЩ породи упреци към нея, че тя действа самостоятелно. Тези упреци дойдоха както от италианската опозиция, така и от френски представители, припомнят АНСА, „Франс енфо“ и „Политико“. Френският министър на индустрията Марк Ферачи заяви, че пътуването на Мелони рискува да разбие единството в ЕС по въпроса за митата. „Ако започнем да водим двустранни разговори, динамиката на европейското единство, която съществува сега, ще се разбие“, предупреди той. Ферачи подчерта, че това е риск, който е съществувал още от началото, защото на всички им е ясно, че Тръмп има проста стратегия – да раздели европейците в техния отговор на американските мита. „Пред този риск трябва да бъдем единни, защото Европа е по-силна, ако е единна“, допълни той.
В същия ден френският министър по европейските въпроси Бенжамен Адад също подчерта, че силата на Европа е в нейното единство. Той изрази това мнение в отговор на въпрос какво мисли за визитата на Мелони в САЩ. „Ако отидем в САЩ разделени и самосиндикално, ще бъдем ли по-силни от това ако отидем 27, зад които стоят 450 милиона жители“, заяви Адад, цитиран от „Политико“.
В същия ден, в който Мелони обяви визитата си в САЩ, Тръмп използва доста нецензурен израз, за да подчертае как лидери на различни страни се надпреварват да му звънят относно митата и „умират да сключват сделки с него“ по този въпрос. Коментарът му беше малко след като във Вашингтон беше премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, припомня АНСА.
Тези думи на Тръмп скандализираха Ели Шлайн, лидерката на италианската опозиционна Демократическа партия. Тя припомни, че преди да направи нецензурното изказване, Тръмп е нарекъл европейците, в това число и италианците „паразити“. „А правителството на Мелони си прави оглушки и свежда глава“, заяви Шлайн, цитирана от АНСА.
„В същия ден, в който Мелони триумфално обявява, че ще бъде приета в „кралския“ двор на Тръмп на 17 април, американският президент използва думи, които не могат да бъдат повторени на висок глас, за да обиди онези, които му предлагат да се срещнат с него, за да разсеят глобалната финансова и икономическа криза, породена от неговата политика за налагане на мита“, допълни Шлайн.
„Тези самозвани патриоти свеждат глави още веднъж, излагат бизнеса и работниците на огромни рискове и водят до срив в доверието в нас“, каза още опозиционната лидерка.
Реакцията на Шлайн е разбираема. Както казва италианската премиерка, опозицията си върши работата, като критикува правителството. Но френската реакция породи изумление в Рим, предвид това, че още на 24 февруари Макрон беше европейският лидер, който първи отиде при Тръмп в Белия дом. Това стана в момент, в който Тръмп нарече украинския президент Володимир Зеленски „диктатор“ и упрекна Киев, че не организира избори. По време на това посещение Макрон така и не успя да убеди Тръмп да не пренебрегва европейците, когато говори с Русия за намиране на изход от конфликта в Украйна, нито пък го убеди да не въвежда мита за ЕС.
Сега в отговор на френската реакция на новината за визитата на Мелони в САЩ външният министър на Италия Антонио Таяни, който е и вицепремиер, заяви, че „французите очевидно не разбират духа на тази мисия и че ЕС е много доволен, че Италия отива да говори с Тръмп в подкрепа на европейските позиции“. Той увери, че Италия действа в интерес на ЕС и че Франция също е била на много подобни мисии.
А италианският министър по европейските въпроси Томазо Фоти беше дори още по-прям. „Бихме искали да попитаме нашите френски приятели защо са толкова притеснени от предстоящата среща на Мелони с Тръмп“, попита той. „Когато президентът Макрон отива във Вашингтон, всичко изглежда наред, но когато Мелони отива, не е така? Къде са тук уважението и реципрочността, драги френски приятели“, добави Фоти.
В отговор пък на тези италиански коментари говорителката на френското правителство поясни, че всъщност Франция не се плаши от пътуването на Мелони до САЩ. „Визитата на Мелони не ни притеснява, защото всички гласове, които позволяват диалога със САЩ са добре дошли, особено, когато Мелони изрази солидарност с ЕС относно тарифите и предвид това, че Мелони е част от ЕС“, каза Софи Прима. „Очевидно е, че това единство трябва да покажем пред САЩ. Така че още веднъж искам да кажа, че не сме обезпокоени от визитата на Мелони“, добави говорителката.
Същевременно председателят на десноцентристката Европейска народна партия Манфред Вебер заяви по време на партиен конгрес във Валенсия, че приветства всички опити да се говори с Тръмп. „Мелони и Таяни мислят и работят с цел да защитят европейските интереси“, каза Вебер. Но предупреди, че от друга страна популистките лидери продават европейските интереси. Запитан дали визира другия италиански вицепремиер Матео Салвини, който е лидер на крайнодясната партия „Лига“, Вебер каза: „Има много популистки лидери в Европа“.
Докато течеше тази полемика, Тръмп обяви, че отлага с 90 дни прилагането на допълнителните мита, припомнят световните агенции. Но отлагането не означава на този етап пълна отмяна.
В последния месец в Европа се чуха въпроси относно това дали Мелони остава единна с ЕС, дали тя действително би била мост между САЩ и ЕС или ще бъде мост само между Вашингтон и Рим, след който има пропаст между Рим и Брюксел.
Италия се разграничава заедно с някои европейски страни от идеята на Париж, подкрепена и от Лондон, за изпращането на военнослужещи на терен в Украйна след влизането в сила на споразумение за мир. Тази позиция беше повторена на няколко пъти от канцеларията на Мелони, от самата Мелони, от министъра на отбраната Гуидо Крозето и от италианския външен министър Таяни. Последният дори поясни, че военни могат да бъдат изпратени в Украйна не като европейска мисия, а само ако се говори за мисия на ООН. С по-грубичък език тази позиция беше повторена и от вицепремиера Салвини, който дефинира като „луд“ Макрон, инициатора на идеята за пращане на европейски военни в Украйна.
За разлика от редица европейски страни, които подкрепят виждането на Париж и на Лондон за европейски гаранции за мир за Украйна, Мелони подкрепя идеята, че гаранциите за Киев трябва да са само в евро-атлантически контекст след постигане на споразумение за прекратяване на огъня между Украйна и Русия. Но въпреки тези разногласия Мелони участва в няколко срещи на върха на така наречената коалиция на желаещи да подкрепят Украйна страни, тъй като Рим е на страната на Киев срещу Русия още от началото на войната и тази негова подкрепа остава непоклатима, отбелязва АНСА.
Италия подкрепи и плана на Европейската комисия за укрепване на европейската отбрана и сигурност, представен след като стана ясно, че администрацията на Тръмп е склонна да се дезангажира спрямо Европа по този въпрос. Но преди да подкрепи плана, дясното правителство на Италия първо обедини сили с лявото правителство на Испания срещу наименованието на този план, създаващо впечатлението за обществеността, че ще започне надпревара в превъоръжаването, докато сигурността има много аспекти. Така от „Превъоръжи ЕС“ планът беше прекръстен на „Готовност 2030“. Мелони настоя разходите, които ще правят страните членки по плана и които биха довели до увеличаване на дефицита и на държавния дълг, да бъдат отделени от строгите регулации на европейския пакт за стабилност и заяви, че е получила подкрепа в ЕС по този въпрос.
След като Тръмп наложи митата на ЕС, които впоследствие отложи с 90 дни, Мелони нарече тези тарифи погрешни, но разкритикува остро ЕС заради митата и задушаващите ограничения, които сам си е наложил под формата на Зелената сделка и Пакта за стабилност и призова техни правила да отпаднат.
Упреквана от някои в ЕС, че се цепи от колектива, като отива при Тръмп, Мелони разкритикува остро цепенето от колектива на испанския премиер Педро Санчес, който беше на посещение в Китай, за да води диалог с Пекин в момент, в който Тръмп показа ясно, чрез мита от 145 процента срещу Китай, че смята азиатския гигант за основен противник в търговската война. Според Мелони точно в този момент, когато Тръмп дава индикации, отлагайки митата за ЕС, че е склонен на диалог по този въпрос с Европа, Санчес дава индикации, че е на страната на Си Цзинпин, коментира „Република“.
На 26 март Мелони даде първото си интервю за чуждо издание, откакто дойде на власт. Пред „Файненшъл таймс“ тя заяви, че е детински и повърхностно да се намеква, че Италия трябва да избира сега между ЕС и САЩ. Тя подчерта, че Италия може да има добри отношения със САЩ и ако има нещо, което Италия може да направи, за да се избегне конфронтацията на САЩ с ЕС, то е да построи мостове. Мелони увери, че ще го направи в интерес на европейците. Тя описа САЩ като първи съюзник на Италия.
„Аз съм консерватор. Тръмп е републиканец. Със сигурност аз съм по-близо до него от много други“, каза тя и добави, че разбира Тръмп, който в качеството си на лидер защитава националните интереси, но че тя също ще защитава италианските национални интереси.
Относно европейските реакции на американските мита, които към онзи момент, когато беше публикувано интервюто, все още не бяха наложени и отложени, Мелони заяви, че ЕС трябва да се успокои и да работи за добро и общо решение, а не да действа инстинктивно. Същевременно, когато митата бяха обявени, Таяни побърза да връчи на еврокомисаря по търговията Марош Шевчович списък с около 30 италиански продукти и отрасли, които ще бъдат изложени на най-голям риск от митническите тарифи, припомня АНСА.
В интервюто за „Файненшъл таймс“ Мелони заяви, че критиките на Тръмп по адрес на ЕС не са насочени към народите на страните членки на ЕС, а към управляващата класа и към идеята, че лидерите вместо да намират начини за решаване на реалните проблеми на хората, могат да налагат своята идеология на народите.
Мелони заяви в същото интервю, че разбира и критиките на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс по адрес на ЕС. Той каза по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Европа е отстъпила от ангажиментите си към свободата на словото и демокрацията. В изказването си Ванс заяви още, че вътрешните заплахи са най-голямата опасност за европейската демокрация, а не външни заплахи, идващи от Русия или Китай и че най-големият проблем е масовата миграция, припомня АНСА. „Трябва да кажа, че съм съгласна. От години казвах това. Европа малко се поизгуби“, заяви Мелони пред британското финансово издание.
В интервюто за „Файненшъл таймс“ Мелони изрази надежда, че конфронтационният подход на Тръмп по отношение на европейската отбрана ще бъде така необходимият импулс за континента да поеме отговорност за своята собствена сигурност. “Кризите винаги крият възможности“, каза тя.
А що се касае до митата, тя заяви, че САЩ от дълго време са следвали един все по-протекционистки дневен ред, като в него се вписва и законът за намаляване на инфлацията, прокаран от администрацията на Джо Байдън. „Наистина ли мислите действително, че протекционизмът в САЩ е бил измислен от Тръмп?“, попита Мелони в интервюто.
В него Мелони отново изрази скептицизъм от френско-британското предложение за европейски сили в Украйна, което според нея може да бъде възприето от Москва като провокация и заплаха. Тя повтори и предложението си за разширяване на обхвата на член пети на договора за НАТО, без да се приема действително Киев в алианса, което според нея би било по-лесното и по-ефективното решение. Това предложение обаче изумява останалите европейски представители, тъй като колективната отбраната е същината на НАТО, и САЩ отказват да предоставят подобни гаранции на Украйна, коментира „Файненшъл таймс“.
Запитана дали смята Русия за дългосрочна заплаха, в интервюто за британското издание Мелони каза, че според нея Русия би могла да бъде такава заплаха. „Във всеки случай ние трябва да намерим начин да бъдем готови да се защитаваме от всякакъв род заплахи, които може да възникнат“, допълни тя и припомни, че не бива да се пренебрегват и заплахите по южния фланг на НАТО.
В интервюто Мелони увери, че страната й ще изпълни ангажиментите за увеличаване на разходите за отбрана и че правителството й работи за превръщането на страната в хъб за внос на енергия от Африка, чиято стабилност и икономически перспективи са неразривно свързани с тези на Европа. „Тук съм, за да направя добри неща за моята нация – да я оставя по-добра, отколкото я намерих“, заключи Мелони
Това интервю обаче породи полемика в Италия и безпокойство у някои в Европа, отбелязва АНСА. Ели Шлайн съзря в правителството на Мелони „Троянски кон в Европа на администрацията на Тръмп“. Опозиционната лидерка обвини Мелони, че е избрала да защитава интересите на американски олигарси. В отговор на което Мелони заяви, че е шокирана от тези интерпретации на думите й.
По същото време вицепремиерът на Италия Салвини проведе телефонен разговор с вицепрезидента на САЩ Ванс, а Илон Мъск се включи като оратор в конгреса на партията „Лига“. Това все повече породи въпроси дали Италия на Мелони не е избрала все пак страната на САЩ.
Мелони се превръща в трън в очите на европейците, коментира британският „Дейли телеграф“. Тя беше почитана като „Кралицата на Европа“, като прагматичния националистически лидер, който тегли Брюксел надясно по отношение на миграцията, докато действа като мост на ЕС към Белия дом на Доналд Тръмп. Но короната на Мелони започна да се изплъзва, тъй като политиката на САЩ спрямо Украйна я принуждава да избира страна между американците и европейците“, пише изданието и изброява случаите, в които Мелони демонстрира разногласия с европейците по този въпрос. Тя закъсня с 50 минути за срещата на „коалицията на желаещите“ в Париж, в последния момент се включи и в срещата на коалицията във видеоконферентен формат, организирана от Лондон и не изпрати свой представител на срещите на началник щабовете на националните въоръжени сили, на които се обсъждаха гаранциите за Украйна и европейската сигурност, припомня изданието.
На фона на тези размишления за това чия страна заема Италия, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен избра да рекламира плана си „Готовност 2030 г.“ в интервю за италианския „Кориере дела сера“. „Европа винаги е била проект на мира“, заяви тя. „Но ние трябва да сме силни, за да поддържаме мира. Планът „Готовност 2030 г.“ има по-широк обхват, който разглежда различните измерения на сигурността и инструментите за поддържане на мира. Това е главният подход“, каза Фон дер Лайен. Тя допълни, че става дума за план за масирани инвестиции в иновациите, изследванията, развитието и в иновативните стартъпи. „И Италия ще извлече голяма полза от този план, защото има една много реномирана и силна индустриална база в областта на отбраната“, посочи Фон дер Лайен. Тя подчерта, че планът е една програма за инвестиции, която ще увеличи просперитета и това ще е от полза за италианската икономика и за италианското общество, но също и за инфраструктурата в служба на хората, като например болниците.
В интервюто председателката на ЕК също така каза, че САЩ все още са съюзник, на който може да се има доверие. "САЩ са нашите партньори и съюзници от 75 години и съм убедена, че тази връзка ще се запази. Имаме различни гледни точки по специфични въпроси, като например търговията, но имаме и също така споделени ценности и силни общи интереси. Вярвам в един конструктивен диалог и работя здраво за това“, подчерта Фон дер Лайен.
Що се касае до отличните отношения между Тръмп и Мелони, Фон дер Лайен заяви: „Познавам добре Джорджа Мелони като един силен и пламенен лидер, с много важна роля на европейско ниво. И е положително това, че тя има директни отношения с Тръмп. Колкото повече връзки има между двата бряга на Атлантическия океан, толкова по-добре е това“.
/ПТА/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина