site.btaС изложба на документи - "Отломки от един следобед“, Държавната агенция "Архиви" припомня за атентат в "Света Неделя" преди 100 години
Документалната изложба "Отломки от един следобед“ беше открита в Държавната агенция (ДА) "Архиви“, която е и организатор на инициативата. Експозицията е посветена на 100-годишнината от най-големия терористичен акт в историята на България и един от най-мащабните в света до началото на XXI в. ‒ атентатът в катедралния храм "Света Неделя“, извършен на 16 април 1925 г. - Велики четвъртък, в София.
Съорганизатори са Фондация "За отбелязване 100-годишнината от атентата в катедрален храм „Света Неделя“ София“, Българско национално радио, Столичната община, Фондация „Конрад Аденауер“, Фондация „Комунитас“, Комисия „Фулбрайт“.
Историята не се състои само от триумфи и победи, но и от трагични събития като това, каза във встъпителното си слово доц. д-р Михаил Груев, председател на ДА "Архиви“. Той припомни, че терористичният акт е погубил между 170-200 души, ранил е повече от 300.
"Под купола на храма загиват 14 генерали – повече отколкото в трите войни за национална обединение“, свидетелстват още изложените документи. Цар Борис III и членове на правителството оцеляват. Една от основните цели на акта е да бъдат ликвидирани едновременно българският цар, политическият и военният елит, да се предизвика политически вакуум и да се създадат условия за вземане на властта от комунистите, пише в документите.
Това е трагичната развръзка от едно трагично противопоставяне в българското общество, започнало още от 1918 г. и преминало през различни фази, посочи доц. Груев.
По думите му в предисторията на изложбата се представя създаването на Третия Интернационал (Коминтерн) през 1919 г., който предприема курс към разпалване на световна пролетарска революция и този курс следва до самия атентат през 1925 г.
Друга част от архивите проследява Септемврийското въстание и неговия провал, самата подготовка на атентата, жертвите и отзвука в чужбина, както и съдбата на атентаторите.
Имаме дълг преди всичко като християни да почетем паметта на невинните жертви, за да не може повече никога да се повтори, обясни председателят на "Архиви“ смисъла и посланието на инициативата.
Утре – 16 април, в деня, когато се навършват 100 години от атентата, от 13:00 часа на площад „Св. Неделя“, на мястото на атентата, ще бъде открита и външна изложба.
Едно нещо беше изпуснато от много големи теоретици, историци и социолози, занимаващи се с тероризма от световен мащаб, това е ерата на държавния тероризъм, посочи проф. Евелина Келбечева, историк, активно участвала в организирането на изложбата. България, за жалост, отбеляза тя, е мястото, където се прави един атентат, който не е само за унищожаване на политическия и военния елит на страната, за да дойде работническо-селско правителство по болшевишки образец, но е мястото, където Коминтернът фактически тества своята политика на изнасяне на революция и с осъществяването на тази касапница имаме една нова ера в историята на света. Това се случва на 16 април 1925 г. в София, подчерта историкът.
Актьорът Руси Чанев е озвучил част от представяните документи. А текстът на изложбата е преведен и на английски език.
/ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина