site.btaОсвобождаването на Чечилия Сала - второ дипломатическо постижение за Джорджа Мелони в рамките на броени дни след нейната визита при Тръмп
Двадесет и девет годишната журналистка Чечилия Сала се завърна вчера в Италия, след като беше освободена от иранския затвор „Евин“. Тя беше арестувана на 19 декември, припомнят световните агенции, сред които Франс прес, Ройтерс и Асошиейтед прес. Журналистката на италианските медии „Кора Медия“ и „Фолио“ беше в Техеран в командировка с редовна 8-дневна журналистическа виза, съобщават италианските медии АНСА, „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“ и „Ти Джи Ком 24“. Иран съобщи, че Сала е била задържана заради нарушаване на ислямското законодателство на страната и че срещу нея е започнало разследване.
По време на 20-те си дни в затвора Сала на няколко пъти се обади на близките си, като каза, че е изолирана сама в килия, която е студена, че са й били отнети очилата и спяла на пода. Вчера сутринта обаче беше съобщено, че тя е извадена от изолация, преместена е в килия с легло, очилата й са били върнати и е получила и книги, което говореше за радикална промяна по случая. Малко след това стана ясно, че младата жена е освободена, отбелязва „Стампа“.
Първо канцеларията на Мелони съобщи, че специален самолет е излетял от Рим за Техеран, за да прибере освободената от „Евин“ Чечилия Сала. Анонсирайки, че Сала се прибира у дома, от кабинета на Мелони съобщиха, че премиерката лично е информирала родителите на журналистката, което показа нейната лична ангажираност по случая. Канцеларията на Мелони изтъкна, че правителството е свършило много интензивна работа, използвайки дипломатически и разузнавателни канали за освобождаването на Чечилия Сала, посочва АНСА.
През дните, в които Сала беше задържана, по случая работеше кризисен щаб в Италия. Мелони се срещна с Елизабета Вернони, майката на журналистката, на 2 януари. Заради случая респективно в иранското външно министерство беше извикана италианската посланичка в Иран, а в италианското външно министерство беше извикан иранския посланик в Италия. Миналия петък след няколко дни, в които арестът на Сала беше оживено коментиран в италиански медии, семейството й призова да се запази мълчание в пресата, защото казусът е навлязъл в деликатна фаза, в която всеки коментар може да наклони везните в една или друга посока.
Първото, което вчера направи Чечилия Сала при пристигането си на летище Чампино в Рим, беше да прегърне родителите си и приятеля си Даниеле Райнери. Тя заяви, че най-накрая този период от живота й е приключил, предаде АНСА. На летище лично присъстваха премиерката Мелони и италианският външен министър Антонио Таяни. Сала благодари на Мелони, която й отговори, че сега просто трябва да се успокои и я похвали, че е била много силна. Приятелят на журналистката заяви, че в тази история има две главни героини - Сала и Мелони. А представители на италианското президентство казаха, че италианският президент Серджо Матарела е разговарял с майката на Чечилия и е поздравил Мелони за положените усилия за освобождаването на журналистката.
Говорителката на ЕК Паула Пиньо също изрази задоволство, че Сала е била освободена. А Иран заяви, че винаги защитава правата на чуждите репортери, допълва АНСА. Международната журналистическа организация „Репортери без граници“ изрази облекчение от освобождаването на Сала, но напомни, че 25 журналисти са все още държани в ирански затвори и също трябва да бъдат освободени, отбелязва Франс прес.
Арестът на Сала беше извършен три дни след арестуването на миланското летище „Малпенса“ на иранеца с швейцарско гражданство Мохамад Абедини Наджафабади, за когото САЩ са издали заповед за арест заради това, че той снабдявал с части за дронове Иран. Смята се, че това е допринесло за атаката, при която във военновъздушна база в Йордания бяха убити трима американски военнослужещи. Иран отрича да е замесен в нападението. На 17 декември САЩ повдигнаха официални обвинения на Мохамад Абедини Наджафабади, припомнят АНСА и Франс прес. Адвокат на Мохамад Абедини Наджафабади казва, че клиентът му не е терорист, а учен. Сега иранецът се намира в затвора „Опера“ в Милано. Вчера малко преди Сала да се завърне в Рим, беше съобщено, че италианският министър на правосъдието Карло Нордио е бил в канцеларията на Мелони, за да обсъжда евентуалното освобождаване на иранския инженер. Иран на няколко пъти каза, че случаите на иранеца и на Сала не са свързани.
Малко преди арестуването на Сала в Иран в САЩ беше арестуван и иранецът Махди Мохамад Садеги, който също на 17 декември беше официално обвинен, че изнася към Иран електронни части в нарушение на американските санкции срещу Иран. В италиански медии се появиха твърдения, че Сала може да бъде разменена и за него.
В последните години иранските сили за сигурност арестуваха дузина чужденци и хора с двойно гражданство, като повечето от тях бяха обвинени в шпионаж и заплаха за сигурността. Правозащитни групи обвиняват Иран, че използва тези хора, за да се опитва да постигне отстъпки от други страни. Иран отхвърля тези обвинения, отбелязва Ройтерс.
В ирански затвори остава и френската семейна двойка Сесил Колер и Жак Пари. Те са там от 2022 г., след като бяха арестувани по време на туристическо пътуване по обвинение в шпионаж, което близките им отхвърлят. Трети французин, за който френските власти съобщиха само, че се казва Оливие, без да уточняват фамилното му име, е също задържан в Иран от 2022 г. Париж определя тези арести като взимане на заложници от страна на Иран, а френският външен министър Жан-Ноел Баро призова във вторник френските граждани да не посещават Иран, докато там не бъдат освободени задържаните трима французи, припомня Франс прес.
Освобождаването на Сала е голяма дипломатическа и политическа победа за Мелони. Международният авторитет на италианската премиерка значително се повиши заради неотдавнашно ѝ посещение при новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в неговото имение в Мар-а-Лаго в момент, когато Италия преговаряше за освобождаването на журналистката, отбелязва Асошиейтед прес.
Темата за Сала е била част от въпросите, дискутирани от Мелони по време на срещата й с Тръмп, посочват италиански издания. АНСА отбеляза, че според журналисти, присъствали в Мар-а-Лаго, Мелони е била много настоятелна по въпроса.
Италианското издание „Пост“ съобщи, че по време на визитата Тръмп е дал на Италия зелена светлина на Италия да преговаря с Иран за освобождаването на журналистката и е обещал да не политизира въпроса с отиващата си администрация на президента Джо Байдън.
„Уолстрийт джърнъл“ написа вчера, че по време на кратката си визита в Мар-а-Лаго при Тръмп през уикенда Мелони е получила от него зелена светлина Рим да отклони евентуално американско искане за екстрадиция на иранеца, задържан в Милано, така че той да може да бъде освободен от затвора като част от размяна със Сала, предаде АНСА.
Вчера Мелони изрази благодарността си на всички, допринесли за завръщането на Сала в родината й и нарече положените усилия „екипна работа“.
Италианският външен министър Таяни заяви, че изпитва особено задоволство от освобождаването на Сала, защото бил приятел на баща й и това в допълнение на задълженията му на външен министър са го накарали да вложи енергия в случая. Таяни заяви, че освобождаването на Сала е показало, че критикуваният от някои в Италия метод на правителството на Мелони да действа тихомълком, дава резултат. „Така се постигат положителни резултати, без да приказваш много“, заяви Таяни и изтъкна, че освобождаването на Сала е било плод на усилена работа на един страхотен екип, предаде АНСА.
Приятелят на Сала – Даниеле Райнери, заяви, че журналистката е много изтощена от случилото се. Бащата на Сала – Ренато, каза, че вчера е бил един от трите пъти в живота му, в които е плакал, а майката на Сала – Елизабета Вернони, заяви, че вчера сякаш се е родила отново, предаде АНСА.
Освобождаването на Сала и ролята, която изигра правителството на Мелони, беше приветствано и от политическите лидери в Италия, дори от представители на опозицията, обобщават „Адженция Нова“ и АНСА.
Лидерката на левоцентристката „Демократическа партия“ Ели Шлайн изрази голямо облекчение от новината, че Сала е на свобода и благодари на правителството, на дипломатическия корпус и на разузнавателните служби заради усилената работа, която те са свършили, за да върнат журналистката у дома.
Лидерът на антисистемното „Движение 5 звезди“ и бивш италиански премиер Джузепе Конте нарече освобождаването на Сала добра новина след дни на напрежение. Той каза, че всички в Италия, допринесли това да се случи, трябва да бъдат аплодирани.
Лидерът на центристката партия „Действие“ и бивш италиански премиер Матео Ренци заяви, че денят на освобождаване на Сала е празник за цяла Италия и благодари на всички институции, задействали се по случая. Той подчерта, че освобождаването на Сала е потвърдило едно нещо, което никой не поставя под въпрос, а именно, че когато италианец зад граница е в опасност, всички в Италия се сплотяват в общи усилия, за да го приберат у дома. „Вярвам, че днес е ден за прераждане за майката на Чечилия Сала, но преди всичко това е ден за празнуване в чест на тази изключителна журналистка, която ще се върне към своята работа в една Италия, в която има разногласия, но която в трудни моменти е известна с това, че действа единно“, заяви Ренци, цитиран от „Адженция Нова“.
„Новината за освобождаването на Чечилия Сала е голямо облекчение за всеки и с право трябва да отдадем полагаемите се заслуги на правителството за изключителната работа, свършена по този труден случая“, заяви лидерът на центристката партия „Действие“ Карло Календа.
Според Маурицио Лупи, лидер на партията „Ние, умерените“, която е съюзник на управляващата коалиция на Мелони, завръщането в Италия на Сала показва авторитета на правителството и е резултат от дипломатическа работа, свършена от Мелони и от всички италиански институции.
Чечилия Сала е известна с работата си в горещи точки по света. Тя е отразявала войната в Украйна, конфликта между Израел и „Хамас“ в Газа, завръщането на талибаните на власт в Афганистан, протестите и социалните движения в Латинска Америка, припомнят италиански медии. За „Кора Медия“ тя подготвяше блог, наречен „Истории“, като успя да излъчи три епизода за него по време на пътуването си в Иран. Сала работи и като журналист на свободна практика в изданието „Фолио“. В миналото е била автор на други подкасти и е написала две книги.
Нейният приятел Даниеле Райнери също е известен журналист и работи сега за изданието „Пост“. Преди това е сътрудничил на „Фолио“ и на „Република“. Бил е кореспондент в Кайро и Ню Йорк, отразявал е също войната в Украйна, завръщането на талибаните в Афганистан, гражданската война и възхода на джихадизма в Сирия, промените в Сирия, настъпили през декември 2024 г. В миналото е учил арабски език в Йемен.
Майката на Чечилия Сала - Елизабета Вернони, е специалист по човешки ресурси, а по образование е философ. Бащата на Чечилия Сала – Ренато Сала, е юрист по образование, но е работил в банковата сфера, вкл. в „Джей Пи Морган чейс“, а сега е независим член на административния борд на италианската банка „Монте дей Паски ди Сиена“, припомня изданието „Сусидиарио нет“. Ренато Сала е известен и с дейността си на филантроп и със социалната си ангажираност. Той не крие, че го свързва и приятелство с външния министър Антонио Таяни, с когото дори живеели наблизо.
Освобождаването на Сала стана ден преди годишната пресконференция на Мелони, насрочена за днес. На нея за трета поредна година Мелони ще обобщи свършената от правителството й работа, припомнят италиански медии. Така че още откакто италианската премиерка заяви в края на миналата година, че ще положи усилия, за да бъде освободена журналистката, в италиански медии се появиха спекулации, че освобождаването ще се случи преди датата на тази пресконференция, което се оказа и вярно.
Освобождаването на Сала е действително втори успех за Мелони за броени дни, след визитата й в САЩ при спечелилия президентските избори Доналд Тръмп, с когото тя обсъди редица въпроси, като Украйна, митата за чужди стоки в САЩ, средствата за отбрана, кризата в Близкия изток и други важни въпроси, посочва АНСА.
След завръщането оттам се появиха информации, че по време на срещата Мелони е обсъждала с Тръмп и споразумение на стойност 1,5 милиарда евро, което Италия ще сключи с компанията на Илон Мъск „Спейс екс“ за предоставяне на сателитни услуги на италиански институции, на италианските въоръжени сили и на службите за борба с бедствия и аварии. Канцеларията на Мелони нарече нелепи информациите, че подобно нещо е било обсъждано между двамата в Мар-а-Лаго. В изявление на канцеларията на Мелони се казваше, че „председателството на министерския съвет на Италия отрича да са подписани каквито и да било договори или споразумения между италианското правителство и компанията „Спейс Екс“ относно използването на сателитната комуникационна система „Старлинк“. Разговорите със „Спейс Екс“ са част от нормалните консултации, които държавните институции провеждат с компании, в този случай с такива, които осигуряват сигурни връзки за нуждите на криптираната комуникация на данни. Председателството на министерския съвет отрича и смята за нелепа информацията, появила се в медиите, че въпросът за „Спейс Екс“ е бил обсъждан по време на срещата с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп“.
Полемиката, която възникна във връзка с информациите за евентуална подобна сделка, позаглуши в последните дни дори казуса със Сала.
Освен двойното дипломатическо постижение за Мелони – визитата й при Тръмп и освобождаването на Сала – трето дипломатическо постижение за правителството на Италия е това, че именно днес в Рим се провежда важна среща на ниво външни министри, посветена на темата за Сирия. А утре италианският външен министър Таяни ще посети Дамаск, предаде АНСА. Тази негова визита ще последва съвместната визита там на френския външен министър Жан-Ноел Баро и на германската външна министърка Аналена Бербок. Това посещение на двамата топ дипломати от страните, смятани за двигател на ЕС, беше помрачено от полемиката дали фактическият управник на Сирия Ахмед аш Шараа е проявил неуважение към Бербок, като не се е ръкувал с нея или пренебрежение към Баро, като вместо да се ръкува енергично с него, е докоснал едва ръката му. Наложи се припомняне, че Аш Шараа се е държал по присъщ за религията си начин, а самата Бербок призова за прагматизъм по въпроса, предаде Франс прес.
Дипломатически удар за Мелони щеше да бъде и прощалната визита на Джо Байдън в Италия, която трябваше да продължи три дни и да започне днес. По време на нея Байдън щеше да проведе среща и с президента и премиера на Италия и да се види във Ватикана и с папа Франциск. Но Байдън отмени посещението заради катастрофалните пожари в Калифорния, припомнят световните агенции. Фактът обаче, че подобна визита беше планирана, показва, че управляващите в Италия в този момент могат да разговарят с всеки – и с настоящите и с бъдещите управляващи на САЩ, отбелязват италиански издания.
Освобождаването на Чечилия Сала породи разнородни коментари на интернет потребители в акаунтите в социалните мрежи на редица италиански медии, като „Република“, „Стампа“ или „Кориере дела сера“. Много от потребителите изразиха радостта си от новината, че журналистката се е прибрала. Но се намериха и такива, които да акцентират, че Сала е дъщеря на близък на външния министър човек и че ако е ставало дума за обикновен италианец без роднински връзки, то той е щял да остане да гние зад решетките. Намериха се и потребители, които запитаха каква е цената на тази свобода и дали зелената светлина, дадена от Тръмп на Италия да преговаря с Иран за освобождаването на Сала, не е в замяна на ангажимент от страна на Италия да сключи договора с компанията на Мъск за предоставяне на интернет услуги. Някои потребители приветстваха ролята на Мелони в освобождаването на Сала и казаха, че ако левицата е била на власт, това е нямало да се случи. Но други потребители иронично отбелязаха, че сега Сала ще напише книга за дните в затвора и че не е изглеждала особено измъчена след 20 дни зад решетките, и че сега Мелони пък трябва да се посвети на усилията да увеличи заплатите и пенсиите на хората.
В италиански медии бяха припомнени и постове на Сала в социалните мрежи от времето, когато Италия и Индия спореха за съдбата на двамата италиански военни от военноморските сили, които по погрешка убиха индийски рибари, взимайки ги за пирати, застрашаващи сигурността на италиански търговски кораб, ескортиран от военноморските сили. Тогава Сала в постовете си казваше, че италианците трябва да понесат наказанието си в Индия. Сега интернет потребители заявиха, че Сала, бидейки арестувана в Иран, заслужава да не бъде освободена, както призоваваше тя във връзка с двамата италианци в Индия. Други интернет потребители и журналисти обаче призоваха да не се съдят така сурово думите на Сала, изречени по времето когато тя е била млада и неопитна и не е била запозната с всички детайли относно казуса с двамата италианци в Индия.
Италианското издание „Валиджа блу“ отбелязва, че освобождаването на Сала е станало по-бързо от очакваното. Преди две години италианската блогърка и пътешественичка Алесия Пиперно беше арестувана в Техеран след постове в подкрепа на протестите на иранците срещу режима и беше освободена отново с усилията на правителството на Мелони след 45 дни, прекарани зад решетките, припомня изданието, което обикновено е критично към политиката на управляващите. То обаче отбелязва, че освобождаването на Сала е станало благодарение на работата на италианското правителство и на екипа, задействан по случая. Но също и благодарение на това, че италианската дипломация е запазила способността си да общува с властите в Техеран, въпреки че не е сред могъщите международни играчи, които водят голямата геополитическа игра на Запада с Ислямската република Иран. „Валиджа блу“ визира по този начин, че Италия не е в Европейската тройка на преговарящите по иранската ядрена програма, в която са Великобритания, Франция и Германия. Въпреки това Италия постигна бързо освобождаването на Сала, докато Франция все още не може да постигне свободата за тримата си задържани граждани.
На Великобритания пък й бяха нужни шест години, за да постигне освобождаването на Назанин Загари-Ратклиф, ирано-британска гражданка, задържана в Иран от април 2016 г. до март 2022 г. Тя успя да се прибере у доба едва след като Лондон плати на Техеран милиони паунди, които му дължеше, припомня АНСА. Тези дни Загари–Ратклиф коментира за италианската агенция случая със Сала и направи паралел със своето задържане. Тя каза, че само мисълта, че съпругът й се бори за свободата й и мисълта за детето й са я държали жива, докато е била в затвора. Първоначално Лондон отричаше случаят със задържането на Загари-Ратклиф да е свързан с дължимите от Великобритания на Иран близо 400 милиона паунда заради анулирана оръжейна сделка, датираща от 70-те години на миналия век. Но впоследствие през март 2022 г. тогавашната външна министърка Лиз Тръст обяви, че дължимата сума е била платена и в същия ден Иран позволи на Загари-Ратклиф да се прибере във Великобритания, отбелязват Би Би Си и „Дейли телеграф“.
Австралийско-британската гражданка Кайли Мур-Гилбърт, експерт по политически науки, беше арестувана в Иран по подозрения в шпионаж през септември 2018 г. и беше освободена след размяна през ноември 2020 г. с трима иранци, осъдени за тероризъм в Тайланд. Те бяха признати за виновни за участие в заговор за бомбен атентат в Банкок през 2012 г., припомня АНСА.
Случаят със Сала напомни и за случая с Илария Салис, която беше арестувана в Унгария по обвинения в нападение над крайнодесни активисти. Салис отрича да има вина, но Будапеща твърди, че тя е била част от крайнолява група, атакувала крайнодесни демонстранти по време на възпоменателна проява в унгарската столица. История на Салис доведе до обтягане на отношенията между Рим и Будапеща в началото на миналата година, когато близки на Салис разпространиха нейни писма, в които тя описва, че е била държана една година в ареста при нечовешки условия и без преводач и след като тя беше докарана в съдебната зала на едно от заседанията по случая с вериги на ръцете и краката. Италия постигна домашен арест за Салис, но после тя беше издигната за евродепутат от италианската опозиционна партия „Съюз Левица Зелени“ и спечели евродепутатско място през юни миналата година. Това й осигури имунитет и тя вече е в Европарламента. Смята се, че този развой на нещата, който не се понрави на Будапеща, е бил сред аргументите на унгарския премиер Виктор Орбан да не се обедини в новия ЕП в една европарламентарна група с паневропейската партия „Европейски консерватори и реформисти“, на която до декември миналата година Мелони беше председател.
Салис също коментира случая със Сала преди няколко дни, като каза, че условията в затвора, при които се намирала Сала, са по-тежки от тези, при които тя се намирала в ареста в Будапеща, припомня АНСА.
Любопитното е, че в разгара на преговорите за освобождаването на Сала и точно след завръщането на Мелони от Мар-а-Лаго, ръководителката на италианското разузнаване Елизабета Белони обяви, че подава оставка. Това пък породи безпокойство относно преговорите за освобождаването на Сала, в които участваше и Белони. Появиха се информации, че Белони подава оставка не заради разногласия с управляващите, а защото е получила оферта за пост в ЕК на Урсула фон дер Лайен, отбелязва АНСА. Вчера самата Белони потвърди оставката си и каза, че е предпочела да приключи мандата си начело на разузнаването с няколко месеца по-рано от официалния му финал поради лични причини, които е обяснила в разговор с Мелони. Тя отрече спекулациите, че е получила оферта за пост в ЕК, отбелязват "Кориере дела сера" и „Месаджеро“. Белони заяви, че ще започне да мисли за бъдещето си едва на 16 януари, ден след като оставката й влезе в сила на 15 януари.
Преди три години името на Белони беше споменавано като възможен премиер на Италия, когато тогавашният правителствен ръководител Марио Драги беше сочен за потенциален кандидат за президент на Италия след изтичането на първия мандат на Серджо Матарела. В крайна сметка италианските депутати преизбраха Матарела за президент, а Драги тогава остана премиер, докато Белони остана начело на разузнаването, на което той я беше назначил през 2021 година. Белони, която е и опитен дипломат с дългогодишна кариера в италианското външно министерство, поддържаше тясна професионална връзка с Мелони, белязана от взаимно уважение и сътрудничество, посочва „Република“.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text