ОБЗОР

site.btaМоже ли Италия да бъде мост между ЕС и САЩ при управлението на Тръмп

Може ли Италия да бъде мост между ЕС и САЩ при управлението на Тръмп
Може ли Италия да бъде мост между ЕС и САЩ при управлението на Тръмп
Джорджа Мелони, снимка: АП

Докато в Италия в медиите се коментираше, че премиерът Джорджа Мелони и вицепремиерът и крайнодесен лидер Матео Салвини спорели кой от двамата да отиде на 20 януари във Вашингтон на церемонията по встъпване в длъжност на републиканеца и милиардер Доналд Тръмп, спечелил президентските избори на 5 ноември 2024 г., в акаунта на доверения човек на технологичния магнат Илон Мъск в Италия – Андреа Стропа, се появи кадър, дело на изкуствения интелект, на който Мелони, Тръмп и Мъск позират заедно в древноримски одежди. И докато италианците проумеят какво е загадъчното послание на това изображение, от канцеларията на Мелони съобщиха, че тя е на експресно изненадващо посещение при Тръмп, припомнят италианските медии.

Визитата на Мелони през уикенда в резиденцията на Тръмп Мар а Лаго във Флорида веднага се превърна във водеща новина за италианските медии, но и за световни агенции, като Ройтерс, Асошиейтед пред и Франс прес. Мелони пристигна в Мар а Лаго в 1,30 ч. италианско време на 5 януари (23,30 ч. по Гринуич на 4 януари и 17,30 ч. флоридско време на 4 януари) и остана там около 4 часа, след което потегли обратно за Италия.

Посещението й там се осъществи броени дни преди в Рим на 9 януари да пристигне президента на САЩ Джо Байдън. По време на тази прощална визита той ще разговаря с Мелони и с италианския президент Серджо Матарела и ще посети Ватикана за среща с папа Франциск. Белият дом вече заяви, че срещата на Байдън с Мелони ще подчертае силата на американо-италианските отношения и по време на нея Байдън ще благодари на Мелони за силното лидерство на Италия като ротационен председател на Г-7 миналата година, припомня Асошиейтед прес.

Що се касае до визитата на Мелони при Тръмп, това не е първо посещение на чуждестранен лидер в Мар а Лаго, откакто републиканецът беше избран за президент. Първи там отиде аржентинският държавен глава Хавиер Милей. Последваха го унгарският премиер Виктор Орбан и премиерът (вече в оставка) на Канада Джъстин Трюдо, припомнят световните агенции. Първите двама са идеологически съмишленици на Тръмп, но Трюдо, който е на противоположния полюс, пристигна в бърз порядък в Мар а Лаго, когато Тръмп заговори за въвеждане на 25-процентни мита върху канадския внос и се пошегува, че Канада може да стане американски щат, отбелязват агенциите. Лидери и на големи технологични компании също се изредиха на посещение при Тръмп, като сред тях бяха шефовете на „Мета“, „Гугъл“ и „Амазон“. Мелони обаче е първата лидерка на чужда страна, посетила Тръмп след избирането му за президент, нюансира Ройтерс

„Хубава вечер с Доналд Тръмп, на когото благодаря за приема. Готови сме да работим заедно“. Така италианският премиер коментира в неделя вечерта експресната си визита в Мар а Лаго. Този коментар не беше в изявление от канцеларията й, а в пост в акаунта на Мелони във „Фейсбук“. В поста имаше и снимка на Мелони и Тръмп пред входа на резиденцията на милиардера.

Италиански медии, сред които АНСА, „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“,  и „Ти Джи Ком 24“ съобщават, че по време на срещата в Мар а Лаго Мелони е обсъдила с Тръмп редица теми - митата, войната в Украйна, близкоизточната криза, разходите за отбрана, а също и случая с италианската журналистка Чечилия Сала, арестувана в Техеран на 19 декември и държана в изолация в затвора „Евин“ край иранската столица.

На срещата на Мелони с Тръмп са присъствали Марко Рубио, бъдещ държавен секретар в администрацията на милиардера републиканец,  Скот Бесънт, бъдещ министър на финансите на Тръмп, Майк Уолц, бъдещ съветник по националната сигурност в Белия дом и Тилман Фертита, бъдещ посланик на САЩ в Италия.  Мелони пък е била придружавана от посланичката на Италия в САЩ Марианджела Дзапа. Никъде по време на срещата не е бил забелязан да се мярка Мъск, въпреки че той е бил посредник в организирането й, посочва АНСА.

Канцеларията на Мелони разпространи снимки от срещата. А според видеа на журналисти и на други хора от обкръжението на Тръмп, намирали се към онзи момент в Мар а Лаго  Тръмп е приел с ласкави думи Мелони. „Това е много вълнуващо. Аз съм тук с една фантастична жена, премиер на Италия. Тя наистина завладя Европа“, казва Тръмп, според американски журналисти, намирали се в резиденцията на милиардера, превърнала се в негов генерален щаб, в който той взима важни решения за назначения и за бъдещите си политики.

В неделя италианският вицепремиер Матео Салвини потвърди, че разговорът на Мелони с Тръмп е обхващал широк спектър от въпроси, в това число и казуса с журналистката Чечилия Сала. „Добре направи Джорджа Мелони, че посети Тръмп, за да говори за мир, промишлено и търговско сътрудничество, сигурност и освобождаването на Чечилия Сала“, отбелязва Ройтерс. Според започнати  източници, по темата с Чечилия Сала Мелони е била много настоятелна по време на срещата, коментират италиански издания.

Темите, обсъдени на срещата, са от голямо значение – от заплахата от нова търговска война между САЩ и Европа, до намаляване на американската подкрепа за някои страни от НАТО, които не харчат достатъчно за отбрана, от Украйна и войната й срещу Русия, която Тръмп казва, че ще спре, веднага щом дойде на власт, но без да става ясно при какви условия за Украйна ще бъде постигнат този мир, до митата, които Тръмп заплашва да наложи на чуждия внос, в това число и на всичко, произведено в Италия, което ще нанесе удар на италианската промишленост и ще възпрепятства още повече италианското икономическо възстановяване на страната, обобщава АНСА.

По време на срещата на върха, според американски медии, Тръмп, Мелони и Рубио, както и другите високопоставени представители са гледали и прожекцията на документален филм, фокусиран върху жалбите, внесени срещу резултатите от изборите в САЩ през 2020 г., когато спечели демократът Джо Байдън, предадоха АНСА, Ройтерс и Франс прес. Филмът е бил съсредоточен върху усилията на адвоката и експерт по конституционно право Джон Ийстман, който твърди, че през последните години в САЩ е имало възход на една съдебна система с двойни стандарти, несправедливо взела на прицел адвокатите, представлявали консервативни клиенти. Ийстман казва, че адвокатите, които са защитавали Тръмп и други консервативни фигури след изборите през 2020 г., са понесли сурови санкции, защото за дръзнали да подлагат на съмнение честността и изхода от вота. Според Ийстман санкциите е нямало да бъдат наложени на представители на левицата, ако те бяха твърдели същото, допълва АНСА.

Според Томазо Фоти, министър по европейските въпроси и кохезията на Италия, срещата на Мелони с Тръмп показва, че Италия може да бъде дипломатически мост между два свята -  ЕС и САЩ, посочва Ройтерс. Подобен извод прави и АНСА, отбелязвайки, че Мелони вече може да разчита на голям кредит на доверие от страна на Тръмп, който неведнъж е хвалил силното ѝ лидерство, което може да я превърне в ключов събеседник на магната в Европа, в посредник в случай на евентуално напрежение между двете страни на Атлантика и в „дипломатически мост“ между САЩ и ЕС.

Още след избирането на Тръмп за президент на САЩ в „Ню Йорк таймс“ журналистът Матия Ферарези, който пише по италианска тематика, също прогнозира подобно нещо за бъдещата роля на Мелони в отношенията на САЩ и ЕС в ерата на Тръмп. „Ако Тръмп реши да комуникира с европейските съюзници не само с хапливия език на митата, то той ще трябва да си зададе прочутия въпрос: "На кого да позвъня, когато искам да говоря с Европа?" За Тръмп, президента, привърженик на политиката "Америка на първо място", за когото любовта към Европа изглежда се простира само до нейните голф игрища, отговорът на този въпрос няма да е лесен.  Има Виктор Орбан, най-големият тръмпистки персонаж на континента. Но автократичният Орбан е политически парий, постоянно в сблъсък с европейските институции и начело на малка страна, чиито икономически резултати са съпоставими с тези на Канзас. Орбан би могъл да е съюзник. Но не може да направи много, за да разшири тръмпистката коалиция в Европа“, коментира анализаторът. „За тази роля Тръмп трябва да погледне към някой друг – и това е Джорджа Мелони, премиерът на Италия. Според хора от антуража й тя вече се позиционира да бъде мост между администрацията на Тръмп и европейските лидери. След като успешно циментира управлението си в Италия, където тя балансира авторитарните си инстинкти с прагматизъм, Мелони е определено готова за следващата задача – да донесе тръмпизма в сърцето на Европа.  Звездите сякаш се подреждат на нейна страна. Мелони управлява третата най-голяма икономика в Еврозоната от повече от две години, което е забележително дълго по стандартите на Италия и си остава достатъчно популярна. Континентът междувременно се мести бързо вдясно в политически план. Крайнодесните партии, като тази на Мелони, сега участват в управлението на седем страни членки на ЕС и са във възход почти навсякъде другаде, в това число и във Франция и Германия. В международен план Мелони се показа като ловък играч. За изненада на критиците й тя установи топли отношения с президента на САЩ Джо Байдън и с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Неотдавнашното назначение на един от най-доверените й поддръжници – Рафаеле Фито -  за изпълнителен заместник-председател на ЕК със сигурност ще задълбочи нейното влияние в Брюксел“, казва журналистът в пространната публикация в „Ню Йорк таймс“. 

„Възходът на Мелони в Европа идва в момент, когато големи европейски лидери изглеждат в залез“, допълва авторът на публикацията, визирайки президента на Франция и канцлера на Германия. „След избирането на Тръмп за президент тези двама лидери призоваха ЕС да остане сплотен и да действа единно. Но няма индикация, че точно те двамата ще са способни да постигнат това. Мелони е в добра позиция да се възползва от тяхната слабост. Нейните предимства са много. Тя оглавява страна-основоположник на ЕС, член е и на ключов партньор на НАТО. Тя си изгради стратегически двуяк профил и може да разиграва картата на твърдия национализъм или да се загърне с европейското знаме в зависимост от обстоятелствата. Тя е и екипен играч, който умее "да се движи гъвкаво из плитчините на Брюксел". Всичко това, взето заедно, е на път да й помогне да заеме централно място в ръководството на блока. Помага й и фактът, че поддържа отношения с Илон Мъск. През годините двамата развиха близки връзки. Мъск посети Рим няколко пъти и говори на голяма конференция на партията на Мелони миналата година, през септември той връчи на Мелони награда в Ню Йорк, като похвали невероятната работа, която тя върши като министър-председател. По ирония на съдбата двамата често разговарят в „Уотс Ап“ - приложението за съобщения, собственост на противника на Мъск - Марк Зукърбърг, на когото веднъж Мъск отправи предизвикателство за дуел в Колизея. По силата на афинитет, обстоятелства и изградени отношения Мелони е идеалният човек, който може да пренесе тръмпизма в Европа“, заключаваше в публикацията журналистът Матия Ферарези.

През декември в статия, посветена на Джорджа Мелони, изданието „Политико“ коментира, че „избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ през ноември дава на  Мелони още по-голям импулс. Партията на Мелони „Италиански братя" положи усилия за установяване на дълбоки връзки с американската Републиканска партия и самата Мелони беше поканена преди две години да говори на годишната среща на върха в САЩ на хиперконсервативни лидери. Но Мелони е разговаряла малко с Тръмп и не се радва на интензивната връзка, която той има с унгарския премиер Орбан, посетил имението на Тръмп във Флорида на няколко пъти, коментира тогава „Политико“. Изданието добавя, че не може да се твърди, че „Мелони ще е тази, която ще нашепва на Тръмп както да прави". В същата публикация „Политико“ отбеляза, че бившият главен стратег на Тръмп - Стив Банън, неотдавна е заявил, че усилията на Мелони да се интегрира към центристите в Брюксел са провалили нейните опити да бъде от значение за бъдещата американска администрация. „Не се нуждаем от помощ от никого от Европа“, обобщава Банън и допълва, че ако все пак движението „Да направим Америка отново велика" се има нужда от събеседник от другата страна на Атлантика, то ще потърси някой друг. „Марин Льо Пен, Найджъл Фараж и Виктор Орбан са с нас", казва Банън. Той допълва, че Мелони ще бъде възприета насериозно от твърдолинейните привърженици на стратегията на Тръмп за „Америка на първо място" едва когато тя публично се върне към твърдолинейната си ултранационалистическа персона, която тя беше едно време, когато обаче нейните „Италиански братя" се радваха само на 3-процентно обществено доверие в Италия, припомня „Политико".

„Но докато Мелони попада едва едва в радара на Тръмп, то тя, както изглежда е обожавана от милиардера Мъск, който е фен на нейната имиграционна политика, който приветства нейната война срещу съдиите и който неотдавна й връчи наградата за "Глобален гражданин" на Атлантическия съвет по време на церемония в Ню Йорк. Малко след изборите в САЩ Мелони нарече Мъск „добавена стойност" в настоящия политически пейзаж, посочва „Политико". Никой не вярва сериозно, че връзката на Мелони с Мъск ще й позволи да убеди Тръмп да продължи да подкрепя Украйна или да не налага обещаните от него повсеместни мита върху вноса от ЕС. Новоизбраният президент последователно показва, че следва собствения си дневен ред, а склонността му да се разделя с близки съветници означава, че дори за Мъск няма гаранции, че той ще бъде довереник на Тръмп за дълго време, предупреди в същата публикация  „Политико". „Но за добрата репутация на Мелони в Европа помага възприятието, че тя е част от един печеливш политически феномен - едно глобално движение на ултранационалистически популисти. А успехът й в нормализирането на присъствието й по върховете на властовата структура на ЕС служи като пътна карта за такива фигури, като френската крайнодясна лидерка Марин Льо Пен, коментира „Политико". „Досега Мелони използваше влиянието си най-вече в Италия. Въпросът сега е дали тя ще започне да го разгръща в международен план и дали - с новия вятър, който духа отвъд Атлантика - тя ще продължи да се държи добре с такива институции като ЕС и НАТО, или, както предлага Стив Банън, тя ще се върне към десните си корени и ще отправи предизвикателство за статуквото“, заключаваше „Политико“.

Любопитното е, че тази публикация на "Политико" се появи броени дни преди първа среща на италианския премиер с бъдещия президент на САЩ. На тази среща присъства и Илон Мъск и тя се състоя в кулоарите на церемонията по откриването на парижката катедрала „Нотр дам“, на която присъстваха десетки лидери от цял свят. След тази среща в Париж Тръмп нарече Мелони „фантастичен лидер“ в отговор на въпрос на Си Ен Би Си. А пред „Ню Йорк пост“ той определи срещата си с Мелони като „страхотна“ и каза, че италианската премиерка „кипи от енергия“.

През изминалата година не само Тръмп дефинира Мелони като „страхотна лидерка". Италианският премиер попадна в списъка на „Кориере дела сера“ на жените, белязали 2024 г.  През септември тя получи наградата  „Глобален гражданин“ на Атлантическия съвет в Ню Йорк.  В средата на декември изданието „Политико“ я обяви за най-влиятелната личност в Европа, след като през 2023 г. я постави в категорията си на „деятелите“ - онези личности в Европа, които действат, а не само приказват. Мелони беше поставена в края на миналата година и на трето място в класацията на „Форбс“ за най-влиятелни жени в света, след Фон дер Лайен и ръководителката на Европейската централна банка Кристин Лагард. През 2023 г. в същата тази класация Мелони  зае четвърто място. Още през юни 2024 г. „Икономист“ написа, че Мелони, Фон дер Лайен и френската крайнодясна лидерка Марин Льо Пен ще бъдат трите жени, които "ще оформят облика на Европа".

Мелони ухажваше в политически план Тръмп през първия му президентски мандат, припомня Ройтерс. По онова време тя беше в опозиция в Италия. Сега Мелони е в добра позиция да бъде мост между Европа и Вашингтон, отбелязва агенцията. Но тук може и да възникнат проблеми. По време на първия си мандат Тръмп настоя съюзниците от НАТО да харчат поне 2 процента от БВП за отбрана. Когато той стана за първи път президент на САЩ едва 4 от 29 страни в НАТО бяха постигнали тази цел. Войната в Украйна принуди 17 страни от алианса да увеличат разходите си за отбрана експедитивно над 2 процента от БВП.  Сред тях бе и Полша, която харчи вече над 4 процента. През 2023 г. целта за 2 процента беше постигната от 23 страни от общо вече 32 страни членки на НАТО. Но Италия не е сред първенците. През 2023 г. тя похарчи за отбрана едва 1,5 процента от БВП. Според неокончателни данни през миналата година тя е похарчила 1,49 процента от БВП. А за 2025 г. и 2026 г. са предвидени 1,44 процента от БВП за тази цел. Едва през 2028 г. Италия би могла да харчи 2 процента от БВП за отбрана, коментира Ройтерс. А Тръмп вече говори, според "Файненшъл таймс", за 5 процента от БВП, допълва АНСА.

„Мисля, че Мелони би била естествен партньор за Тръмп и мисля, че всеки в администрацията на Тръмп би искал да е партньор на Италия, но италианците трябва да си дадат сметка, че трябва да постигнат целта от 2 процента от БВП за отбрана“, предупреждава Виктория Коутс, заместник съветник по националната сигурност в първата администрация на Тръмп, цитирана от Ройтерс. „Италия е икономика номер три в ЕС, така че италианците ще трябва да постигнат тази цел“, допълва тя.

Мелони установи добри отношения с демократа Байдън и отказа да коментира изборите в САЩ, преди те да са се произвели. Но преди да стане премиер тя участваше в няколко политически събирания, в които Тръмп беше оратор, припомня Ройтерс. В последните години администрацията на Мелони е поддържала контакт с високопоставени политически съветници на Тръмп, по-специално с Робърт О’Брайън, последния съветник по националната сигурност на републиканеца, съобщи доверено лице на Тръмп. Италиански представител пък каза, че правителството на Мелони си давало сметка, че САЩ искат Италия да увеличи разходите за отбраната, но се надявало, че администрацията на Тръмп ще прояви разбиране, че Италия полага усилия, за да овладее държавния си дълг и бюджетния си дефицит и че ще постигне целта от 2 процента от БВП за отбрана едва през 2028 г., коментира Ройтерс.

Но в Италия, като католическа страна, има и негативно отношение към инвестирането в нещо, което е свързано с армията и отбраната. Допитване на Европейския съвет за външни отношения през юли показа, че 63 процента от италианците са против увеличаване а разходите за отбрана, припомня Ройтерс.

Бившата италианска министърка на отбраната Елизабета Трента, заемала поста от 2018 до 2019 г., казва, че е присъствала на среща на НАТО през юли 2018 г., когато Тръмп е заговорил още тогава не за 2, а за 4 процента от БВП за отбрана. Тогава Трента се е изсмяла, защото да се постигне тази още по-завишена е немислимо, при условие че Италия има проблеми с целта от 2 процента, въпреки че всеки е съгласен, че трябва да има увеличение.

Въпреки ограничените разходите  за отбраната италиански представители изтъкват, че са успели да увеличат разходите за военно оборудване от 10 процента на 22,1 процента за едно десетилетие.  По този показател Италия превишава указанията на НАТО за 20 процент, коментира Ройтерс. Италия участва в 37  военни мисии зад граница и по този показател е на първо място от Европа и на второ място сред страните в НАТО, отбелязва АНСА. „Нашият професионализъм и нашият героизъм са търсени по целия свят. Това ни кара да се гордеем, но създава и условия, за да защитаваме националните ни интереси по време на преговори, които са от значение за нас“, отбеляза неотдавна по този повод Мелони по време на визита в Лапландия.

Италия ръководи една от трите самолетоносачни групи в Европа, заедно с Великобритания и Франция, добавя Ройтерс.  Италия има силни военновъздушни сили. Италия инвестира и в изтребител от ново поколение с Япония и Великобритания. Италианските военноморски и военновъздушни сили са достоен съперник на тези на Франция и Великобритания и изпреварват Германия, казва Алесандо Мароне, ръководител на програмата за отбрана към римския Институт за международни отношения. Но проблемът на Италия са сухопътните сили. В тях няма достатъчно ресурси, хора и оборудване, казва експертът. Адмирал Джузепе Каво Драгоне, бивш началник на генералния щаб на Италия допълва по темата, че недостигът се дължи на съкращенията в рамките на реформа от 2012 г. на въоръжените сили. Според реформата въоръжените сили трябвало да наброяват 150 000 души след едно десетилетие спрямо съществуващите по онова време 180 000 души.  След съпротива бройката им днес е 165 000, но светът вече е друг и войната се върна в Европа, казва Драгоне. Подобно е  и мнението на италианския министър на отбраната Гуидо Крозето, съюзник на Мелони. Той говори за увеличаване на въоръжените сили и на доставките за тях. Италия обяви например, че ще купи 24 нови изтребителя „Юрофайтър Тайфун“ и 25 допълнителни Ф-35 Ес.

Според Стокхолмския институт за изследване на мира Италия е шестият най-голям глобален износител на оръжия в периода 2019-2023 г. Компании като „Леонардо“ и „Финкантиери“ ще са в добра позиция, ако Рим увеличи разходите за отбрана. „Леонардо“ вече се обвърза и в съвместно предприятие с германската компания „Райнметал“ за производството на танкове и на други сухопътни отбранителни системи, припомня Ройтерс. Италианската компания участва и в съвместния проект за изтребител от ново поколение, по който Рим работи заедно с Лондон и Токио, припомнят Франс прес и Ройтерс.

Според Елизабета Трента сътрудничеството между промишлените отрасли  на отделните страни в ЕС е от съществено значение за европейската отбрана. „Не става въпрос какво иска Тръмп. Ние трябва да замислим една истинска европейска отбрана“, казва тя и призовава да се забравят националните амбиции в тази насока, които водят до пилеене на ресурси. Според Трента Италия трябва да координира програмите си за инвестиции в отбраната с тези на Франция, Германия и Испания, което в крайна сметка ще е от най-голяма полза и подкрепа и за НАТО.

Всички тези плюсове Мелони би могла да използва в евентуални разговори с Тръмп относно ролята на Италия в отношенията на САЩ и Европа. Като аргумент за недостатъчните средства, заделяни за отбрана, Мелони би могла да изтъкне борбата за овладяване на дефицита и дълга на Италия. В края на миналата година италианският парламент прие бюджета за 2025 г., в който са заложени мерки за 30 милиарда евро, като половината са свързани с намаляване на данъците и на социалните осигуровки за хора с ниски доходи. Но мерките, заложени в бюджета, целят и намаляване на италианския дефицит на 3,3 процента от БВП през 2025 г. при максимално допустим в Еврозоната от 3 процента от БВП. Миналата година според неокончателните оценки италианският дефицит е бил 3,8 процента от БВП. А дългът на Италия е от близо 3 трилиона евро. Всичко това не позволява на страната да прави големи разходи. Мерките в бюджета предвиждат намаляване на социалните и фискалните осигуровки за хора с годишна заплата до 40 000 евро. Хората с доходи до 28 000 евро на година ще се ползват от данъчна ставка върху доходите от 23 процента вместо от 25 процента. По 1000 евро ще бъдат раздавани на семейства с новородени, които имат годишен доход до 40 000 евро. Премия от 100 евро ще бъде раздавана на купувачи на енергийно ефективни електрически домакински уреди, а за семействата с годишен доход от 25 000 евро тя ще бъде от 200 евро. Компаниите, които реинвестират 80 процента от печалбите си и които наемат работници, ще се ползват с намаляване на корпоративните данъци от 24 на 20 процента, като тази нова мярка е финансирана отчасти от банките в Италия, които бяха привлечени дадат своя принос за бюджетите през 2025 г. и 2026 г., изразяващ се в 3,4 милиарда евро. Принос ще имат и застрахователните компании със съответно с 970 милиона евро и с 400 милиона евро за бюджетите за 2025 г. и 2026 г., допълва Франс прес.

Италия се позиционира добре в очите на Тръмп и предвид това, че повечето от италианските политически лидери приветстваха победата на републиканеца на президентските избори, обобщава АНСА. Италианският президент Серджо Матарела поздрави Тръмп и припомни, че Италия и САЩ "са обединени от неразделните връзки на приятелство и сътрудничество, циментирани от споделените демократични ценности и от обща принадлежност към базиран на правила международен ред". Той изрази готовност двете страни да продължат да си сътрудничат на двустранно и международно ниво в рамките на отношенията, установени между САЩ и Европа. Италианският премиер Мелони изрази най-сърдечни поздравления към републиканеца и припомни, че "Италия и САЩ са сестри, свързани с неотменим съюз, общи ценност и историческо приятелство". Тя изрази увереност, че тези  стратегически връзки ще укрепнат още повече при Тръмп и му пожела да се наслаждава на работата си като държавен глава. Но тя допълни, че победата на Тръмп на изборите в САЩ трябва да е повод за Европа да си направи самооценка и да накара европейците да се запитат не какво ще направят САЩ за тях, а какво Европа може да направи сама за себе си, предаде АНСА. Италианският вицепремиер и външен министър, десноцентристът Антонио Таяни, заяви, че избирането на Тръмп ще даде стабилност на САЩ и че Италия е готова да работи за укрепването на изключително солидната връзка със САЩ. Италианският министър на отбраната Гуидо Крозето също поздрави Тръмп и припомни силните връзки, общите ценности и приятелството между двете страни, както и свършената от тях досега съвместна работа. Той припомни и, че преди година и половина е предупредил съюзниците от НАТО  и ЕС, че трябва да се подготвят за сценарий за евентуална победа на Тръмп на изборите. Крозето освен това добави, че европейците и съюзниците ще трябва да покажат сега, че не очакват от американците и от тяхното правителство да мислят за гарантиране на сигурността на европейците и съюзниците за своя сметка. Вицепремиерът и министър на инфраструктурата и крайнодесен лидер Матео Салвини каза, че благоразумието, страстта и надеждата са победили в САЩ на 5 ноември, който той определи като „исторически ден“. Той добави, че общото в политиката, която той защитава, с тази на Тръмп, е патриотизмът, граничният контрол, орязване на данъците, християнските корени, свободата на словото и ангажираността с мира по света. Джузепе Конте, лидерът на антисистемното „Движение 5 звезди“ и бивш премиер на Италия, също поздрави Тръмп и заяви, че това е била ясна победа, но предупреди, че САЩ ги чакат много предизвикателства и те касаят и всички останали страни. Сред тях са спиране на настоящите войни, противодействие с най-голяма твърдост на нарушенията на международното хуманитарно право, справедливи правила за международната търговия, отвореност към нова многополюсна визия, в която да бъдат отчетени новите геополитически равновесия и избягване на протекционисткото увеличаване на митата. Бившият италиански премиер и центрист Матео Ренци поздрави Тръмп  за ясната победа и каза, че трябва да се отдаде почит и на останалата на второ място Камала Харис. Ренци изрази надежда, че случилото се в САЩ ще е сигнал за пробуждане за Европа. Той пожела на Тръмп добра работа и изрази благодарности за свършеното от Байдън.

Против избирането на Тръмп се изказа съпредседателят на лявоекологичната партия „Съюз Зелени Левица“ Никола Фратояни, който нарече победата на републиканския милиардер „лош ден“ и заяви, че в САЩ ще има отслабване на правата и свободите и че ще има една Америка, която ще е срещу жените, малцинствата и младежите. Той добави, че в Америка е победило и отрицанието на климатичната криза. „Още веднъж, страхът, бедността и войната доведоха до победа за десницата“, заяви Фратояни. Лидерката на опозиционната левоцентристка партия Ели Шлайн заяви, че избирането на Тръмп е „лоша новина за Европа и лоша новина за Италия“, не само защото той в последно време е декларирал враждебното си отношение към ЕС, но и заради икономическите му политики, които ще последват. „Онези, които днес го приветстват като привърженик на разума, скоро ще престанат да го правят, когато ефектът от новата протекционистка политика на САЩ ще засегне бизнесите и работниците в Европа и в Италия“, предупреди Шлайн.

Броени часове след като Мелони се прибра от експресната си визита в Мар а Лаго „Блумбърг“, съобщи, позовавайки се на източници, че италианското правителство и компанията на Илон Мъск „Спейс Екс“ преговарят по петгодишен договор на стойност 1,5 милиарда евро, който предвижда компанията на Мъск да предостави на италианското правителство сигурни телекомуникационни услуги. Проектът предвижда предоставянето на криптирана система с висока степен на защита и сигурност за телефоните мрежи и интернет услугите на правителството. Планът включва и предоставяне на телекомуникационни услуги за италианските въоръжени сили в района на Средиземно море, а също и сателитни системи, за да може Италия да се справя в извънредни ситуации, като например природни бедствия или терористични актове, обобщават АНСА, „Кориере дела сера и „Скай Ти Джи 24“. Преговорите все още не са финализирани, а някои представители на италианската администрация са обезпокоени от това как подобен договор ще се отрази на местните телекомуникационни компании. Но идеята се подкрепяла от разузнавателните служби и министерството на отбраната, посочват италианските медии. Италианското правителство е проучвало и алтернативи на сделката със „Спейс Екс“, но те са се оказали далеч по-скъпи. За тях Италия е трябвало да похарчи 10 милиарда вместо 1,5. Сред тези алтернативи е било евентуално споразумение с европейската компания за сателитни услуги „ИРИС“  или дори разработване на собствено италианско съзвездие от сателити, посочва „Блумбърг“.

Новината за преговорите по сделката породи критики към Мелони в италианските социални мрежи, където се появиха коментари, че визитата й в Мар а Лаго е била с бизнес цел и че тя ще продаде националните интереси на техногиганта Мъск, въпреки че винаги е казвала, че иска стратегическа автономия на Италия. В отговор на медийните публикации канцеларията на Мелони публикува на правителствения сайт изявление, в което се казва, че „председателството на министерския съвет на Италия отрича да са подписани каквито и да било договори или споразумения между италианското правителство и компанията „Спейс Екс“ относно използването на сателитната комуникационна система „Старлинк“. Разговорите със „Спейс Екс“ са част от нормалните консултации, които държавните институции провеждат с компании, в този случай с такива, които осигуряват сигурни връзки за нуждите на криптираната комуникация на данни. Председателството на министерския съвет отрича и смята за нелепа информацията, появила се в медиите, че въпросът за „Спейс Екс“ е бил обсъждан по време на срещата с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп“.

През последните години годината Мелони затвърди близките връзки с Мъск, който след две седмици ще заеме важен пост в администрацията на Тръмп. Мъск на няколко пъти коментира италиански вътрешнополитически въпроси. Той например заяви, че съдиите, блокиращи италиано-албанското миграционно споразумение, трябва да бъдат отстранени и разкритикува политиката на Германия, че помага на хуманитарни организации, спасяващи мигранти в море, за да ги откарват после в Италия, припомня АНСА. Намесата в италианските вътрешни дела на Мъск породи критики от страна на италианската опозиция, на италианския президент и на италианските магистрати. Матарела например заяви, че "Италия е една велика демократична страна и знае как да се грижи за себе си, спазвайки италианската конституция. И един човек, особено  такъв, който предстои да заеме важен управленчески пост в приятелска и съюзническа страна, трябва да спазва суверенитета на Италия и да не си позволява да я поучава". В индиректен отговор на това изявление Мъск попита в „Екс" дали хората в Италия живеят в демокрация или в Италия решенията се взимат от автокрация, която не е излъчена чрез избори. Това едва не скара близката до Мъск Мелони с италианския държавен глава. След което от канцеларията на Мелони заявиха, че тя винаги се е вслушвала с голямо уважение в мнението на Матарела. А заместник-началникът на кабинета на Мелони -  Джованбатиста Фацолари, заяви, че Матарела е прав в индиректния спор с Мъск и отбеляза, че всякаква намеса от какъвто и да е род в делата на Италия трябва винаги да бъде отхвърляна, независимо откъде идва тя. „Правилно и уместно е президентът на републиката, който е глава на съдебната система и гарант на конституцията, да се произнесе и мнението му да бъде чуто", каза Фацолари. „Италия може да се грижи за себе си. Не се нуждаем от външна намеса от други правителства, от неправителствени организации или от големи медийни организации", допълни той. Тази полемика накара Мелони дори да позвъни на Мъск и според италианското издание „Република"  по време на този разговор Мелони е казала на Мъск да не й създава проблеми. А Мъск я е уверил, че изпитва респект към италианския държавен глава, допълва Франс прес. Последва изявление на Мъск, изпратено от негов говорител до АНСА. В него се казваше, че Мъск се надява, че отношенията между САЩ и Италия ще бъдат все по-силни и че скоро ще има възможност да се срещне с Матарела. В изявлението Магнатът изразяваше уважението си към италианския държавен глава и към италианската конституция, но подчертаваше, че свободата на изразяване е защитена от Първата поправка в американската конституция, така че като американски гражданин, той ще продължи да изразява свободно мнението си.

В отговор на твърденията на опозиционни представители, че получава заповеди от Мъск, пред италианския парламент Мелони заяви през декември, че е в добри отношения с много хора, но не получава заповеди от никого. „Аз съм свободен човек, който говори с всеки, но не приема заповеди от никого“, допълни тя и каза, че в миналото в Италия е имало лидери, които са мислели, че добрите отношения означават сервилничене на другите.

На няколко пъти в последните месеци Мелони се изказа много положително за Мъск. В пространно интервю в началото на тази година за „Кориере дела сера“, тя заяви: „Определено сме в много добри отношения. Илон Мъск е гениален човек и винаги е много интересно да се разговаря с него. Мъск е велика личност на нашето време, изключителен новатор, който винаги гледа в бъдещето. Намирам за напълно естествено да водя диалог с него. Разбира се, има неща, по които гледната ни точка е по-близка и други, по които мненията ни се различават повече, но това не пречи да общуваме“. Тя подчерта, че „й става доста смешно това, че хора, които до вчера са възхвалявали Мъск като гений, днес го обрисуват като чудовище, само защото той е избрал „погрешната“ страна на барикадата“. На въпрос на „Кориере дела сера“ не смята ли, че някои от възможностите, предлагани на компаниите на Мъск, могат да се превърнат в риск за сигурността на Италия, Мелони отговаря: „Първо, работила съм и работя за това да има повече инвестиции в Италия и преценявам полезността на всяка инвестиция през призмата на националния интерес, а не през призмата на политическите идеи или на приятелството с тези, които инвестират. Компасът на моите действия е защитата на националния интерес. А това включва, разбира се, необходимостта да се съчетаят случаите на участие и иновации с изискванията за сигурност. Този начин на мислене прилагам спрямо всеки, който иска да инвестира в Италия, независимо от името на съответната компания“.

Освен Мъск кои са другите лицата, които могат да изиграят роля в отношенията на Италия със САЩ?  На първо място това е бъдещият посланик на САЩ в Рим. За този пост Тръмп, както вече стана ясно, избра Тилман Фертита. Той е милиардер и бизнесмен и собственик на компанията „Ландрис“, която е базирана в Хюстън, в Тексас, и която притежава над 600 ресторанта, хотели, казина и туристиченти развлекателни обекти в 35 американски щата. Според данни на „Форбс“ състоянието на Фертита през 2023 г. се е оценявало на 8,4 милиарда долара.

Фертита, който присъства на срещата на Мелони с Тръмп в Мар а Лаго, в качеството си на  посланик вероятно най-често ще общува с италианското външно министерство, в частност с външния министър Антонио Таяни, който пък на свой ред, както съобщават „Фато куотидиано“ и „Стампа“ не е бил изобщо информиран от Мелони за посещението й във Флорида. Това е било удар за него, още повече, че докато тя е запазила в пълна тайна от Таяни плановете си, от другата страна не имало такава дискретност и още преди Мелони да кацне във Флорида, "човекът на Мъск в Италия" ясно показа, че е бил наясно накъде се е запътила тя.

Именно този „човек на Мъск в Италия“ Андреа Стропа също би могъл да играе роля в бъдещите двустранни отношения. Телевизия „Ла Сетте“ нарича Стропа „италианската сянка“ на  Мъск. Андреа Стропа е роден през 1994 г. в Рим, припомнят „РАИ Нюз“ и „Скай Ти Джи 24“. В социалните мрежи се подвизава с прозвището "Легион на Клавдий Нерон". Като по-млад е бил близък до групата хакери „Анонимните“, известни с протестните си прояви. През 2017 г. името му е замесено в разследване за предполагаеми кампании за дезинформация на „Лига“ и „Движение 5 звезди“. Кариерата му излита рязко нагоре, когато той се запознава с Марко Карай, технологичен предприемач, близък до едновремешния премиер на Италия Ренци, който го наема за компютърен експерт. През 2022 г. се присъединява като независим изследовател към отдела, който се грижи за сигурността на „Туитър“. Когато Мъск откупува социалната мрежа и я преименува на „Екс“, Стропа става консултант на екипа й, който се бори срещу разпространението на порнографско съдържание в нея и така попада в полезрението на Мъск. През годините Стропа е участвал като експерт по дигиталните технологии и киберсигурност в редица конференции. Има редица публикации, свързани с технологиите и киберсигурността в „Стампа“ и „Република“. Попадал е в полезрението на американски медии, като „Ню Йорк таймс“, Си Ен Ен, „Венити феър“, „Вашингтон пост“, „Форбс“, „Билд“.  Сътрудничи в различни разследвания на „Уолстрийт джърнъл“, „Блумбърг“, "Ню Йорк таймс“ и „Гардиън“, обобщава „Фато куотидиано“. В италиански медии има дори снимка на Мъск, Стропа и Мелони.

Стропа коментира в последно време пред италиански медии някои от позициите на Мъск. За магната той казва например, че когато говори за италианските вътрешни дела, го прави като частен гражданин и предприемач, а не като фигура от бъдещата администрация на Тръмп, която ще встъпи в длъжност на 20 януари, припомнят АНСА и „Скай Ти Джи 24“. За Мъск Стропа казва и, че не може да прогнозира дали в бъдеще той ще бъде по-предпазлив в изявленията си, защото Мъск винаги казва онова, което мисли и с това си е навличал и проблеми с администрацията на Джо Байдън. „Думите на Мъск са в резултат на онова, което той мисли честно по дадена тема. Той не иска да навреди на суверенитета на Италия или на динамиката в отношенията между Италия и САЩ“, допълва Стропа. „Горд съм да съм приятел на Мъск“, казва още Стропа, цитиран от „Андженция Нова“ и от „Джорнале“.  Споделя, че двамата дискутират често някои въпроси, които касаят Италия. „Мъск няма политически проект сега. Той е предприемач, който е избран да допринесе за битката на Тръмп, защото Тръмп си е дал сметка колко голямо съвпадение има между онова, което той мисли и онова, което мисли Мъск“, разказва още Стропа. „Мъск е неконтролируем. Но той има стотици милиарди долари и ако иска да направи нещо, никой не може да го спре“, посочва той. „Мъск е центрист, а не от десницата. Той не прави компромиси. Той е един цял свят сам по себе си. Той е извънземен. Ако някой иска да му се противопостави, той трябва физически да го елиминира, а много хора си мечтаят за това“, разказва още Стропа.

„Човекът на Мъск в Италия“ дори коментира отношенията на Мелони с Тръмп. „Те са добри“, казва той и изразява увереност, че отношенията между САЩ и Италия ще продължат да се подобряват. „Но Италия трябва да си напише домашното, защото е в критична ситуация и рискуваме да не можем да се измъкнем от блатото, в което сме попаднали. Приоритетите трябва да са намаляване на бюрокрацията, орязване на публичните разходи, инвестиции и реформи. И после смяна на хората по върховете на изпълнителни длъжности, избиране на компетентен персонал без страх от взимане на трудни решения. Гражданите искат повече сигурност, по-ниски данъци, повече работни места, по-малко пилеене на пари, което все още съществува в притежаваните от италианската държава компании. Да се смени ръководството им, ако е нужно“, казва Стропа. Геният на Мъск може да бъде от полза за Италия, за да се превърне тя в конкурентна в технологичен план, защото сега тя не е такава сега в резултат на неадекватни индустриални политики и на бюрокрацията, смята още „човекът на Мъск в Италия“

Но името на Стропа се оказа забъркано в разследване за  даване на подкупи, изнасяне на поверителна информация, корупция и опит за вмешателство в търгове за обществени поръчки, съобщава „Месаджеро“ . Специално Стропа е заподозрян, че е получил от представител на италианските военноморски сили поверителен документ на италианското външно министерство в замяна на услуги и следователно е обвиняван от прокуратурата в Рим в съучастие в корупция, предаде АНСА.  Представителят на военноморските сили е участвал във ведомствена среща, посветена на плановете на правителството да придобие сателитната система „Старлинк“ от компанията на Мъск и после се е свързал със Стропа и му е предоставил ведомствен документ по темата. За това разследване Стропа казва, че то ще му даде възможност да се защити, а за магистратите казва, че те винаги трябва да бъдат уважавани. Допълва, че разследването е трудно за него в личен план, но е правилно да се води, защото такива са механизмите в демократичните страни.

Друга личност, която може да повлияе на отношенията на Рим и Вашингтон при управлението на Тръмп, е италианската журналистка Чечилия Сала. Случаят вече обтегна отношенията между Италия и Иран. Сала беше арестувана на 19 декември в Техеран, докато беше там с журналистическа виза и предаваше информации за медиите, за които работи. Арестът й беше извършен три дни след арестуването на миланското летище „Малпенса“ на иранеца Мохамад Абедини Наджафабади,  за когото САЩ са издали заповед за арест заради това, че той снабдявал с части за дронове Иран. Смята се, че това е допринесло за атаката, при която във военновъздушна база в Йордания бяха убити трима американски военнослужещи. Иран отрича да е замесен в нападението. На 17 декември САЩ повдигнаха официални обвинения на Мохамад Абедини Наджафабади и поискаха от Италия екстрадирането му. Финалното решение ще се вземе от правосъдния министър Карло Нордио, пише АНСА. Адвокат на Мохамад Абедини Наджафабади казва, че той не е терорист, а учен. Сега иранецът се намира в затвора „Опера“ в Милано. Срещу Чечилия Сала не са повдигнати официални обвинения, но Иран казва, че тя е задържана, защото е нарушила местните закони и срещу нея се води разследване. Техеран отрече между нейния случай и този на иранеца, задържан в Милано, да има връзка, допълва АНСА. Но в италиански медии се появиха спекулации, че Иран ще поиска размяната им. В САЩ беше арестуван и иранецът Махди Мохамад Садеги, който също на 17 декември беше официално обвинен, че изнася към Иран електронни части в нарушение на американските санкции срещу Иран.

На 29 декември американският Държавен департамент призова за незабавното и безусловно освобождаване на всички чужденци, държани в ирански затвори безпричинно, съобщиха "Република" и АНСА. „САЩ е в чест контакт със съюзници и партньори, чиито граждани са несправедливо задържани", се допълваше в изявлението на американското ведомство.

Иранското министерство на външните работи извика на 3 януари италианската посланичка в Иран Паола Амадей, за да протестира заради ареста на иранеца в Милано, предадоха Франс прес и  АНСА. На 2 януари в италианското външно министерство беше извикат иранският посланик в Италия Мохамад Реза Сабури, пред когото Италия отправи искане за освобождаването на Сала. На 2 януари Мелони свика среща по „случая Сала“, на която присъстваха министърът на правосъдието и министърът на външните работи и шефове на разузнавателните служби, предадоха АНСА и Франс прес. В същия ден Мелони се срещна и с майката на Чечилия Сала  - Елизабета Вернони. На 3 януари семейството на Сала призова медиите да запазят мълчание по случая, предаде АНСА. Майката на Сала благодари за съпричастността и солидарността, проявена италианците и от медиите, и изрази и благодарност към действия на властите. Но добави, че тъй като казусът е достигнал фаза, която е изключително деликатна, то дебатите в медиите може да създадат рискове за усложняване на изхода от ситуацията, поради което семейството обявява, че ще се въздържа от повече коментари и моли и медиите да го направят. Но коментарите в медиите за Сала не спряха, особено в светлината на срещата на Мелони с Тръмп във Флорида, където „казусът Сала“ е бил сред дискутираните теми.

Италия при управлението на Мелони има амбициите, както коментират италиански и чужди анализатори и медии, да бъде мост между администрацията на Тръмп и лидерите в ЕС, но от много фактори ще зависи дали този мост ще бъде като моста „Риалто“ или моста „Сант’Анджело“, или ще бъде като моста над Месинския залив или като моста „Моранди“. 

 

/ГГ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 11:37 на 08.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация