site.btaЗдравната система в Тигре - пряка жертва на конфликта в Етиопия
Всяка война причинява неизмерими страдания и погубва човешки съдби. Освен убитите в бойните действия, косвените жертви обикновено също са много. Сред тях са и тези, които умират, тъй като нямат възможност да получат подходяща медицинска помощ. Здравните системи по правило са едни от първите косвените жертви на войните, защото съответните страни изпадат в разруха и болниците на практика спират да функционират.
Такъв е случаят и в Тигре. По време на продължилата две години война от ноември 2020-а до същия месец 2022 г. между федералната армия и бунтовните власти в този северен етиопски щат много болници и клиники в региона бяха разрушени или понесоха щети, отбелязва Франс прес.
Ретроспекция на конфликта
През 2019 г., само година след като зае поста, етиопският премиер Абий Ахмед бе удостоен с Нобеловата награда за мир за помиряването със съседна Еритрея, която се отдели от Етиопия след война в края на миналия век. Син на баща мюсюлманин оромо и майка християнка амхарка - двата най-големи етноса в африканската страна, съответно заемащи дял от повече от една трета и над една четвърт от населението - 43-годишният тогава Ахмед олицетворяваше надеждите за мирно съжителство между около 80-народности, които оформят пъстрата демографска мозайка на Етиопия. Той започна политически и икономически реформи, които обещаваха по-добър живот за широки слоеве от населението на една от най-древните, но и най-бедни държави в света. Абий Ахмед обаче реши да се разправи с основния си вътрешнополитически съперник - Фронта за освобождение на тигрейския народ (ФОТН). Тигрейците са едва малко повече от 6 процента от 110-милионното население на втората най-многолюдна държава в Африка. ФОТН обаче управляваше с желязна ръка Етиопия в продължение на близо три десетилетия - от 1991 до 2018 г. - след като изигра ключова роля за свалянето на марксистката диктатура в годината, когато се разпадна нейният международен покровител - Съветският съюз.
Почувствал се достатъчно силен, етиопският премиер заповяда на 4 ноември 2020 г. на федералната армия да настъпи в северния щат Тигре, за да свали неподчиняващите му се регионални власти, доминирани от ФОТН. В началото всичко се развиваше по план. Етиопската армия бързо превзе по-голямата част от Тигре, включително щатската столица Мекеле, след чието падане Абий Ахмед побърза да обяви победа още на 28 ноември. Впоследствие обаче ФОТН не само си върна по-голямата част от региона, но и в един момент настъпи на юг, преди в средата на 2021 г. да се установи равновесие на силите. В крайна сметка двете страни в конфликта подписаха споразумението от Претория през ноември 2022 г.
По-смъртоносен конфликт от войната в Украйна
Конфликтът в Етиопия е причинил повече жертви от войната в Украйна, каза през декември 2022 г. генералният секретар на ООН Антониу Гутериш по време на посещение в източноафриканската държава, където се срещна с премиера Абий Ахмед - носителя на Нобеловата награда за мир за 2019 г.
Информацията, която постъпва от бунтовния щат Тигре, е оскъдна, но по оценки на здравни работници и научни изследователи са били убити стотици хиляди души, отбелязва Асошиейтед прес. Милиони хора са били принудени да напуснат домовете си в резултат на този "забравен конфликт", останал в сянката на войната в Украйна.
Косвените жертви също са много, макар и да не е ясно точно колко са те. Според ООН Етиопия е една от петте страни, където се наблюдават "условия, близки до масов глад". Останалите са Афганистан, Сомалия, Хаити и Южен Судан.
Здравната система на Тигре е в разруха
"По време на конфликта близо 89 процента от здравните центрове (в Тигре) понесоха щети, а 98 на сто от медицинските материали бяха разграбени или повредени", обобщава Нимрат Каур, координаторка на проекти в хуманитарната неправителствена организация "Лекари без граници".
Повече от две години след подписването на споразумението от Претория, болниците в Тигре продължават да изпитват огромен недостиг на медикаменти и оборудване, посочва АФП.
Освен това има и недостиг на медици, тъй като лекари и други здравни служители са били убити по време на военните действия или са напуснали региона.
Гебрехивот Мезгебе, директорът на болница "Маяни" в град Шераро, близо до границата с Еритрея, оценява на 100 милиона бира (около 770 хиляди евро) годишните нужди, за да функционира добре лечебното заведение, което обслужва над един милион души, включително няколко десетки хиляди вътрешно разселени хора. "Ние обаче получаваме едва 4 милиона (бира, или приблизително 30 хиляди евро)", изразява съжаление той.
Ситуацията е подобна в целия щат с население от около 6 милиона човека.
Бюджетът на болниците в Тигре е осигуряван от федералното правителство, което изчисли на 20 милиарда долара (над 19 милиарда евро) цената на възстановяването на щата.
Това са огромни пари за бедна държава като Етиопия. За сравнение, бюджетът на страната за финансовата 2024/2025 г. възлиза само на 971,2 милиарда бира (малко над 16 милиарда евро), макар да е рекорден, по данни на агенция Синхуа.
Болница в Мекеле като нагледен пример
Болница "Айдер" в Мекеле е една от малкото, които са продължили да работят през целия конфликт въпреки бомбардировките в града. Франс прес описва обстановка на препълнени коридори, като някои пациенти чакат седнали на земята.
Онкологът Амануел Асафа разказва, че по време на войната не е получавал заплата 17 месеца, като е оцелял благодарение на своя брат, който му изпращал пари от САЩ. Лекарите били принудени да дават на пациентите лекарства с изтекъл срок на годност, като много пациенти починали, тъй като нямало възможност да им бъдат предоставени подходящи медицински грижи.
Повече от две години след края на военните действия, онкологията разполага само с двама специалисти при необходими поне седем и все така има недостиг на лекарства.
Земеда Теклай, 28-годишна лежащоболна пациентка, била диагностицирана с рак на червата през юли. Младата жена разказва пред АФП, че била принудена да разпродаде всичко, каквото има, за да си набави животоспасяващите лекарства, които не са налични в болницата. Сега обаче тя вече няма нищо...
При това всяко посещение в болницата ѝ струва 7-8 хиляди бира (53-60 евро) - значителна сума в една страна, където средната заплата възлиза на 30-40 хиляди бира месечно. Впрочем 34,6 процента от населението на Етиопия, което възлиза на около 120 милиона души, живеят под прага на бедността, по данни на Световната банка.
Не косвена, а пряка жертва
Над 1 милион души остават вътрешно разселени в Етиопия. Повечето от тях са родом от западната част на Тигре - район, за който претендират властите в съседния щат Амхара. Мнозина от тези хора живеят в пренаселени бежански лагери - условия, които благоприятстват разпространението на заразни болести като холерата и полиомиелитът (детският паралич).
Все пак има и някакви, макар и плахи, поводи за оптимизъм. "Преди войната здравната система в Тигре бе една от най-стабилните в (Етиопия)", казва Нимрат Каур от "Лекари без граници". Тя обобщава, че тази система "е напът да се съвземе, но все още е крехка".
При толкова много хора, които са починали заради липса на подходящи медицински услуги, спокойно може да се каже, че здравната система в Тигре е пряка, а не косвена жертва на конфликта. Това напомня за пореден път какъв ужас е войната и как съсипва живота на местните жители във воюващите страни във всяко отношение.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text