site.btaЗападни издания коментират последиците от първия тур на френските избори и стратегиите за втория
Резултатът от първия тур на парламентарните избори във Франция донесе двойно поражение за президента Еманюел Макрон, пише в редакционна статия испанският в. "Паис".
Сплотената около президента коалиция от партии се класира на трето място на изборите с 20% от гласовете - разочарование за тези, които бяха първа сила в досегашния парламент. Хазартният ход със свикването на предсрочни избори, който не бе разбран от никого, доведе до възможно най-лошия резултат, отбелязва испанското издание.
Макрон аргументира решението си за предсрочните избори с необходимостта да бъде "изяснена" политическата ситуация във Франция след загубата от крайната десница на европейските избори на 9 юни, но сега обстановката е по-сложна от когато и да било - президентът ще трябва да се справя с един изпаднал в политически блокаж парламент или да води съвместно съеществуване с правителство, което се отнася враждебно към идеите му. Макрон си мислеше, че с решението си за предсрочните избори ще смути политическите си опоненти, ще стресне системата и ще мобилизира избирателите си, но вместо това понесе най-тежкото поражение в кариерата си, пише "Паис". С идването си на власт през 2017 г. с победа срещу Марин Льо Пен Макрон си постави за цел да попречи на крайната десница да се доближи до властта, но днес крайнодесните са по-близо до нея от когато и да било.
Като се вземе предвид, че политическата ситуация във Франция понастоящем е по-неясна, че центристките и проевропейските сили загубиха и че има възможност "Националният сбор" да управлява, трябва да се признае, че Макрон се провали. Собствените му поддръжници стигнаха до същото заключение и се дистанцираха от него. Някои, като например бившият му премиер и кандидат да го замести на политическата сцена Едуар Филип, заявиха, че президентското мнозинство е мъртво и че самият президент е виновен за смъртта му.
За макронизма, това хетерогенно, либерално и проевропейско движение, което не е нито ляво, нито дясно, ще бъде трудно ще преживее изборната загуба и последиците от нея, изтъква "Паис".
Въпреки това не всичко е загубено за френския президент, пише испанското издание.
Някои казват, че той трябва да подаде оставка и този въпрос неизбежно ще бъде дебатиран след нощта на втория тур на парламентарните избори. По закон обаче на Макрон му остават три години на власт - той разполага с време, за да спаси наследството си, което в икономическо отношение оставя Франция с огромен дълг, но същевременно направи страната по-динамична, съкрати драстично безработицата и привлече повече чуждестранни инвестиции.
Най-належащият въпрос сега за всички французи, които по думите на Макрон, се усещат "демократи и републиканци", е да попречат в неделя на това "Националният сбор" да спечели абсолютно парламентарно мнозинство. Според "Паис" тази задача е изпълнима, ако на втория тур умерената десница, центристите, социалдемократите, еколозите и радикалната левица се споразумеят във всеки избирателен район да подкрепят кандидата, който има най-големи шансове да победи кандидата на Льо Пен.
Веднага след като резултатите от първия тур на парламентарните избори станаха ясни, няколко партийни лидери подчертаха необходимостта от мобилизиране срещу "Националния сбор", пише френският в. "Монд".
"Нито един глас повече, нито едно място повече за "Националния сбор", призова основателят на "Непокорна Франция" Жан-Люк Меланшон.
"Монд" изтъква, че един от начините за успешно противопоставяне на "Националния сбор" е именно стратегията с оттеглянето на кандидати на втория тур в името на обединение около претендента, който има най-голям шанс да надделее над кандидата на "Националния сбор" в съответния избирателен район.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text