site.btaВалентина Димитрова спечели титлата в спринта при девойките на Световното първенство по летен биатлон в Естония

снимка: БФ Биатлон

Валентина Димитрова спечели титлата в спринта на 6 километра при девойките на Световното първенство по летен биатлон в Отепя (Естония).

Така тя донесе второ злато за България от шампионата, след като в четвъртък Лора Христова стана първа в суперспринта на 7.5 километра в същата възрастова група.

21-годишната Димитрова измина трасето за 18:03.9 минути, след като направи две грешки в първата от двете стрелби. Тя обаче показа страхотно бягане, особено по втората обиколка.

Втора се нареди Виктория Хвостенко (Украйна) на 0.6 секунди с десет от десет повалени мишени, а трета е сънародничката й Олена Хородна с две грешки и пасив от 18.5 секунди.

Лора Христова остана на четвърто място с три пропуснати мишени и на 22.3 секунди след Димитрова.

На шампионата през миналата година в Осърбле (Словакия) Христова стана шампионка в спринта, а Димитрова завърши трета.

В надпреварата участваха още четири българки - Стефани Йолова е 17-а с три грешки, Райа Аджамова - 43-а с пет, Ирина Георгиева - 48-а с шест и Никол Кленовска - 50-а със седем пропуска.

По-рано днес в същата дисциплина при младежите България класира двама биатлонисти в първата десетка. С един пропуск в двете стрелби Константин Василев се нареди шести, на 1:15.9 минути след шампиона Витали Мандзин (Украйна), а без грешка на рубежа Георги Джоргов финишира девети с пасив от 1:31.3 минута.

Останалите българи са съответно - Георги Наумов - 27-и с две пропуснати мишени, Веселин Белчински - 31-и с четири и Николай Николов 43-и с шест от общо 86 финиширали.

По-късно днес предстоят спринтовете за жени и за мъже с участието на Милена Тодорова, Владимир Илиев, Антон Синапов и Васил Зашев.

Световното първенство в Отепя завършва утре с преследванията за юношите и девойките и масови гала стартове за жени и мъже. Летният шампионат на планетата е последното голямо изпитание преди старта на новия сезон, който започва на 30 ноември с кръга за Световната купа в Контиолахти (Финландия).

Към 16:17 на 24.08.2024 Новините от днес