site.btaЖенският национален отбор на България по волейбол (до 20 години) отстъпи на Турция в последния си мач в групата

Снимка: Милена Стойкова/БТА (ПБ)

Националният отбор на България по волейбол за жени до 20 години отстъпи на Турция с 0:3 (19:25, 17:25, 23:25) в последната си среща от Европейското първенство в тази възрастова група, което се провежда в София.

Срещата и крайният резултат бяха без значение за крайното класиране, тъй като туркините така или иначе бяха 1-и, а българките – 3-и. И двата отбора се класират предсрочно за Световното първенство. Турция обаче продължава на полуфинал, както и 2-ия отбор в групата – Белгия. Полуфиналите са в петък, 16 август. Програмата е: Турция – Полша и Италия – Белгия.

В група В, която провежда мачовете си в Дъблин, третият участник на Световното първенство е Чехия. Първите три отбора от всяка група оформят шестте участника от зона Европа.

12 точки днес за българския тим реализира Ива Дудова, Кая Николова добави 10, а Виктория Коева – 8. 13 точки за турския тим реализира Лиза Сафронова, а Бегюн Качмаз добави 8.

Турция завърши Група I като едноличен лидер, без поражение и само два загубени гейма. Второто място и място на полуфиналите заслужи Белгия с шест победи и една загуба. Още преди двубоя с Турция беше ясно, че от крайния резултат не зависи нищо за нас. Може би това повлия и върху представянето на момичетата на Крачанов, докато туркините бяха пределно мобилизирани да продължат победната си серия.

Двубоят не започна добре за тима на България, като Турция измъкна първите 4 точки след продължителни разигравания. Това накара българските треньори да вземат ранно прекъсване. След него серията на съперника продължи до 7:0, когато туркините сгрешиха на сервис. Дори и това не помогна на младите ни "лъвици", които не успяха да реализират още две атаки. Крачанов взе нов таймаут при 1:9. Междувременно бе извършена и рокада на поста разпределител, където влезе в игра Димана Иванова на мястото на Маргарита Гунчева. Разликата от 8 точки се запази за кратко, като постепенно започнахме да я стопяваме. Единичен блок на Дудова и хубава атака по диагонала на Златанова направиха резултата 6:12. С отлична игра в защита и блок туркините отново се откъснаха – 7:16. С ас на Златанова и лека прехвърляща топка на Иванова и накара треньорът на Турция да използва първия си таймаут (11:16). Кая Николова реализира две поредни точки и турският селекционер Гьокхан Дурмаз взе второ прекъсване при 18:22. Турция стигна до геймбол, след като блокира удар на Николова и с успешна атака го реализира при първата възможност – 25:19. Съперникът показа много силна игра на блокада, откъдето реализира 5 точки. Добави и 2 аса за първата част и едва 3 грешки.

Българките си взеха бележка от първия гейм и започнаха малко по-добре втория 2:2. Турският блок продължи да работи като добре смазана машина и това даде бързо резултат 2:6. Крачанов пусна в игра Микаела Стоянова и Димана Иванова на мястото на Дудова и Гунчева. Съперникът демонстрира по-добър начален удар и посрещане и при всеки български опит за атака отговаряше с нова атака. Забивка на Бианка Мумкулар доведе до геймбол във втората част, която бе реализиран мигновено за 17:25. Турските волейболистките направиха само 1 грешка в този период, с изключително високи проценти на атака (71%) и посрещане (67%, 33%).

Турция бързо поведе с 6:2 и в третата част, а тази преднина им позволи да играят спокойно и уверено в следващите няколко минути. Българките се върнаха минути по-късно при 10:11. Отново грешка на сервис, този път на Златанова, не позволи да се стигне до равенство. Пропуснати възможности при 11:12, когато атака на Дудова остана много близо до страничната линия, липсата на късмет и прибързаност в тези минути се оказаха решаващо. Турция направи серия от 6 поредни точки до ас на влязлата в игра Коларова, намалила на 16:19. Турция използва таймаут, което им върна концентрацията и авансът им отново се покачи. Стигна се до седем мачбола, от които туркините пропуснаха първите четири. В крайна сметка разликата беше прекалено голяма и Турция спечели мача в три гейма.

Към 00:20 на 14.08.2024 Новините от днес