site.btaПремиерите на България и на Гърция откриват гранично - пропускателен пункт "Златоград- Ксанти" на 15 януари 2010 г.

Премиерите на България и на Гърция откриват гранично - пропускателен пункт "Златоград- Ксанти" на 15 януари 2010 г.
Премиерите на България и на Гърция откриват гранично - пропускателен пункт "Златоград- Ксанти" на 15 януари 2010 г.
Златоград, (15 януари 2010) Премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу (дясно) откриват граничния пункт Златоград – Ксанти в местността "Св. Костадин". Снимка: БТА, Петко Борисов/Архив

Министър-председателите на България и Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу откриват Гранично-пропускателен пункт (ГКПП) "Златоград-Ксанти" на 15 януари 2010 г.. Това е първият пункт, който свързва област Смолян с гръцката част на Родопите и четвъртият граничен пункт между двете държави, според информация на редакция "Справочна" на БТА. До този момент между България и Гърция по протежение на 493-километровата граница има три действащи гранични пункта: "Кулата – Промахон", "Капитан Петко Войвода – Орменион" (до Свиленград) и "Илинден-Ексохи", т.нар. Тунел на българо-гръцкото приятелство.

Премиерите на България и на Гърция - Бойко Борисов и Георгиос Папандреу ще открият четвъртия пропускателен пункт между двете държави

София, 15 януари 2010 г. / редакция "Справочна информация", БТА/ Премиерите на България и на Гърция - Бойко Борисов и Георгиос Папандреу ще открият днес четвъртия гранично-пропускателен пункт /ГКПП/ между двете държави - "Златоград - Ксанти".

Към момента между България и Гърция има три  действащи гранични пункта: "Кулата - Промахон", "Капитан Петко Войвода - Орменион" (до Свиленград) и "Илинден-Ексохи" (т.нар. Тунел на българо-гръцкото приятелство). Между двете държави има спогодби и проекти за изграждането на още три гранични пункта - "Маказа - Нимфея", "Ивайловград - Кипринос" и "Аврен - Миртиски", по данни на редакция "Справочна информация" на БТА. 

Границата между България и Гърция е дълга 493 км. Започва от р. Марица - на изток, и стига до вр. Тумба - на запад. До 9 септември 1944 г. между двете държави има 12 гранични прехода, като между тях са двата Рудозем - Ксанти (през прохода Елидже) и Златоград - Ксанти. 

Към 1998 г. функционират само два пункта  - "Кулата - Промахон" и "Свиленград - Орменион", а в проект са други три.

През февруари 1998 г. Министерството на финансите отделя специален бюджет на Министерството на регионалното развитие и благоустройството от 390 млн. лева за изграждането им, а Европейският съюз отпуска 50 млн. екю. На 19 април 1999 г. българското правителство отпуска 6,3 милиарда лева за изграждане на пътя от Рудозем до бъдещия ГКПП на българо-гръцката граница.

На 7 юни 2005 г. в Смолян с водосвет е даден официалният старт на изграждането на пътя до новия граничен пункт "Рудозем -Ксанти" между България и Гърция. Строителството на пътя до бъдещия ГКПП  се финансира по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество, а инвестицията е общо 7,6 млн. евро. Трансграничното трасе Пловдив- Смолян- Рудозем- Ксанти се предвижда да бъде най-краткият път от централната част на България до Беломорието.  

На 9 декември 2005 г.  е открит ГКПП "Илинден-Ексохи" от президентите на България и на Гърция Георги Първанов и Каролос Папуляс. Двамата пристигат за откриването от гръцкия град Драма, където е подписано двустранно споразумение за граничния пункт, наречен Тунел на българо-гръцкото приятелство.    

На 11 януари 2010 г. заместник-министрите на външните работи на България и Гърция Марин Райков и Димитрис Друцас подписват в Атина споразумение за откриването на ГКПП "Златоград - Термес" (ГКПП "Златоград-Термес-Ксанти") на българо-гръцката граница.

Премиерите на България и на Гърция ще открият новия ГКПП "Златоград- Ксанти"

Смолян, 15 януари 2010 г. / БТА/ Министър-председателите на България и Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу се срещнаха днес на българо-гръцката граница за откриването на ГКПП Златоград- Ксанти. Това е първият пункт, който свързва област Смолян с гръцката част на Родопите.

ГКПП- Златоград- Ксанти се открива само седмица след подписването на двустранно споразумение за новия четвърти пункт по границата с южната съседка. Темата за откриването на новия пункт се следи напоследък от местната преса и в съседната гръцка област с преобладаващи коментари, че отварянето на пътя Златоград- Ксанти ще даде нов тласък за развитие на икономиката и туризма в регионите от двете страни на границата.

На церемонията за откриване на пункта присъстват министрите Цветан Цветанов и Румяна Желева.

Бойко Борисов и Георгиос Папандреу откриха новия ГКПП "Златоград-Ксанти"

Смолян, 15 януари 2010 г. / БТА/ Премиерите на България и на Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу прерязаха лентата на новия ГКПП "Златоград- Ксанти". Този път, който ще свърже нашите два народа, е още едно доказателство, че събаряме всички стени от миналото и проправяме нови пътища на сътрудничество и развитие, заяви при откриването Георгиос Папандреу. Според него пътят Златоград-Ксанти ще свърже курорта "Пампорово" с гръцките морски брегове и ще даде нови перспективи за сътрудничество в търговията и туризма.

Откривайки пункта, Бойко Борисов посочи в словото си, че още при първите срещи със своя гръцки колега са се договорили да бъдат пример за добросъседство и съвместна работа в полза на двата народа. С нашето приятелство имаме шанс да направим няколко добри неща - да обединим усилията си в общите инфраструктурни проекти, за подпомагане на тютюнопроизводителите в този регион и за подпомагане на нашите съседи от Балканите да влязат в Европейския съюз, допълни българският министър-председател.              

Този път е символ на нуждата от един общ глас на народите на Балканите, да придвижим с общ глас нашите интереси в новото европейско семейство, посочи Папандреу.                   

Церемонията за откриване на ГКПП Златоград-Ксанти събра хиляди жители от района от двете страни на границата. Сред гостите са министрите Цветан Цветанов и Румяна Желева, депутати,  кметове, управители от съседните български и гръцки области. Пунктът бе открит с водосвет на български и гръцки език, отслужен от митрополитите на Пловдив и Ксанти Николай и Пантелеймон.  

Георгиос Папандреу: Българо- гръцките отношения могат да бъдат пример за сътрудничество на Балканите

Смолян, 15 януари 2010 г. /Христина Георгиева, БТА/ Гръцкият премиер Георгиос Папандреу коментира пред журналисти в Златоград, че двустранните отношения между България и Гърция могат да бъдат пример за сътрудничество на Балканите. Вярвам, че нашите отношения могат да бъдат модел на сътрудничество в сферата на туризма, търговията, културата, алтернативните източници на енергия, заяви Папандреу след срещата си със своя колега Бойко Борисов.  

Двамата премиери разговаряха в "Сивриевата къща" в Стария град на Златоград, след като по-рано днес откриха новия ГКПП "Златоград-Ксанти". Пунктът започва работа след 16.00 ч. днес, според информация от Регионалната дирекция "Гранична полиция" в Смолян.    

Днешният ден е символичен колко близки са нашите отношения, допълни гръцкият премиер. Той коментира разговора си с Бойко Борисов като ново начало за по-динамично сътрудничество в бъдеще. Това наше сътрудничество може да се задълбочи по отношение на приемането на останалите страни от Западните Балкани в ЕС, смята Папандреу.

Чест за нас е, че на посещение в България е един от най-уважаваните и известни политици в Европа, посочи Бойко Борисов. С откриването на този пункт подпомагаме развитието на бизнеса и туризма в района, допълни българският премиер.

ГКПП "Златоград- Ксанти" работи

Смолян, 16 януари 2010 г. /Христина Георгиева, БТА/  Новооткритият ГКПП-Златоград работи и пропуска преминаващи автомобили по пътя Златоград - Ксанти, информират от Регионална дирекция "Гранична полиция"- Смолян. През първото денонощие от функционирането на пункта се наблюдава оживен трафик и към гръцка територия, и към Златоград. Не се допуска преминаване на тирове през туристическия пункт, информират от "Гранична полиция".

Засега няма въведени ограничени за допустимия тонаж на колите, преминаващи по пътя Златоград - Ксанти. Очаква се в следващите седмици да се уточнят изискванията и условията, на които трябва да отговарят товарните автомобили и автобуси, пътуващи през трасето. ГКПП-Златоград е туристически пункт и трасето не е подходящо за преминаване на тежкотоварни автомобили.  

Увеличение на гръцките туристи се наблюдава в "Пампорово" след откриването на ГКПП-Златоград

Смолян, 19 януари 2010 г. /Христина Георгиева, БТА/ След откриването на ГКПП "Златоград-Ксанти" в курорта "Пампорово" през последните дни се появява поток от неорганизирани гръцки туристи. Това съобщи директорът на отдел "Инфраструктура" към "Пампорово" АД Захари Шопов.

По негови наблюдения в курорта се забелязва увеличение на гръцките клиенти. Почиващите досега там гръцки туристи са предимно в организирани групи по договори с туроператори, уточниха хотелиери. В дните след откриването на 15 януари на пункта при Златоград, в курорта има все повече гърци, пристигащи с личния си транспорт за ски ваканция. Пътят Златоград- Ксанти съкращава с около два часа маршрута на туристите, които досега трябваше да заобикалят през по-далечните пунктове. 

Преобладаваща част от почиващите в "Пампорово" през седмицата са чуждестранни туристи - предимно англичани, ирландци и руснаци. През почивните дни се забелязва увеличение на българските клиенти.  

Нощното каране на ски по пистата "Стената" от вр. Снежанка е предпочитано предимно от български туристи, посочиха от местното туристическо дружество. Почитателите на ски спускането на лунна светлина обикновено пристигат след края на работното време от съседните градове. Пистата "Стената" е осветена от началото на зимата и предлага възможност за нощно спускане от 18:00 ч. до 22:00 ч.

Местните власти в Ксанти отчитат първите положителни резултати от откриването на новия ГКПП "Златоград-Ксанти"

Ксанти, 21 януари 2010 г. /БТА/  Местните власти в северната гръцка област Ксанти вече отчитат първите положителни резултати от откриването на новия ГКПП "Златоград-Ксанти" на границата с България, съобщава агенция АНА-МПА.

 Две хиляди български граждани са посетили град Ксанти и други райони на областта само през първите два дни след откриването на пункта от премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу.

За същия период стотици гърци от Ксанти и околностите му са посетили България, главно с цел туризъм, посочва областният управител на Ксанти Йоргос Пулидис.

Все по-предпочитан от гърците е зимният курорт "Пампорово", който макар и популярен в България, не беше толкова известен сред гърците преди откриването на новия пункт, в сравнение с Банско например. Сега обаче "Пампорово" отчита все по-голям брой посещение на гръцки любители на зимните спортове.

 Друг положителен резултат от откриването на граничния пункт "Златоград-Ксанти" са улесненията и скъсяването на времето за придвижване до други райони на България. Сега от Ксанти до Златоград се стига само за 50 минути, докато преди това разстояние се взимаше за седем часа, посочва Пулидис. Времето за придвижване от Ксанти до Пловдив също е намаляло от пет-шест часа до три часа, а от Ксанти до Смолян и Пампорово - от шест - седем часа до едва два часа.

"Пунктът ще има решителен принос за оживяването на икономиката, особено в сегашния период на криза. Много неща се промениха за цяла Североизточна Гърция, тъй като вече близо 1,5-2 милиона български граждани имат достъп до бреговете на (северната гръцка област - бел. ред) Тракия", посочва още областният управител на Ксанти.

Българските туристи, които посещават Ксанти, вливат в местния пазар стотици евро, най-вече организираните туристически групи, отбелязва председателят на местната федерация на търговците и индустриалците Сотирис Цякироглу. Новият граничен пункт носи значителни ползи и за двете страни, и особено за жителите на пограничните райони, посочва той.

*****

От 1 януари тази година България, заедно с Румъния, вече е пълноправен член на Шенгенското пространство и проверките по сухопътните шенгенски граници на двете страни отпадат. На границата с Гърция се работи с компенсиращи мерки в граничната зона, чрез които ще се пречи и противодейства на преминаването на мигранти, трафика на наркотици и контрабандата на други забранени стоки, посочиха от "Гранична полиция". Граничният пункт „Златоград – Ксанти“ спира да действа след включването ни в Шенгенското пространство, граничен контрол там няма да се извършва, съобщиха от Областната администрация в Смолян. 

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 11:24 на 15.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация