site.btaСАЩ надви Сърбия в интригуващ двубой, Франция победи Германия на полуфиналите на олимпийския турнир по баскетбол при мъжете

AP Photo/Altaf Qadri

16-кратният олимпийски шампион по баскетбол за мъже САЩ продължава защитата на титлата си, надделявайки над световния вицешампион Сърбия на полуфиналите с 95:91 (23:31, 20:23, 20:22, 32:15) на Игрите в Париж. Американците ще се изправят срещу Франция в спора за трофея в повторение на финала от Игрите преди три години в Токио.

Отборите на САЩ и Сърбия изиграха изключително интересен сблъсък, в който сърбите водеха през по-голяма част от времето и в един момент преднината им достигна 17 точки, а американците измъкнаха успеха след по-силна последна четвърт.

Звездният американски състав изостана с 23:31 в края на първия период, а на почивката сръбските баскетболисти натрупаха аванс от 54:43. Баскетболистите на САЩ свалиха разликата под 10 точки, но сърбите отново увеличиха преднината си до 13 при 76:63 преди заключителната четвърт.

При оставащи 6 минути Сърбия водеше с 82:75, но американците започнаха да скъсяват дистанцията. С точни изстрели на Джоел Ембийд и ЛеБрон Джеймс САЩ изравни за 84:84 три минути и 41 секунди преди края на мача. Американците поведоха за първи път от началните минути след тройка на Стеф Къри за 87:86 при оставащи две минути и 24 секунди. Последваха нови попадения на Джеймс и Къри, с които тимът на САЩ поведе с 91:86 и повече не изпусна инициативата.

Стеф Къри бе най-резултатен с 36 точки, 8 борби и 2 асистенции. Джоел Ембийд се отчете с 19 точки и 4 борби, а ЛеБрон Джеймс завърши с „трипъл-дабъл“ от 16 точки, 12 борби и 10 асистенции.

Богдан Богданович се отличи за Сърбия с 20 точки, 4 борби и 3 асистенции, а Никола Йокич се включи със 17 точки, 5 борби и 11 асистенции.

Домакините от Франция, сребърни медалисти от Токио 2020, преодоляха лошия старт и спечелиха срещу световния шампион Германия със 73:69 (18:25, 15:8, 23:17, 17:19) в другия полуфинал, за да стигнат до мача за титлата на втори поредни Олимпийски игри.

Гершон Ябуселе се отличи със 17 точки и 7 борби, а младата звезда Виктор Уембаняма допринесе с 11 точки, 7 борби и 4 асистенции пред препълнените трибуни на зала „Берси“.

Германците започнаха отлично срещата, повеждайки с 12:2 по-малко от три минути след началото и имаха преднина от 25:18 в края на първата четвърт. Последва слаборезултатна втора част, в която французите изравниха за 33:33 на почивката, след като баскетболистите на Германия не успяха да вкарат кош в последните три минути от първото полувреме.

Франция поведе за първи път в началото на второто полувреме с тройка на Ябуселе за 36:33. Денис Шрьодер за кратко върна водачеството за Германия, но домакините дръпнаха с 56:50 след 30 минути игра и до края на двубоя германците не успяха да наваксат изоставането си. В последния период най-голямата разлика в полза на французите бе 10 точки.

Денис Шрьодер бе най-резултатен за Германия с 18 точки и 4 асистенции, а Франц Вагнер завърши с 10 точки и 8 борби.

В събота от 12:00 часа българско време Сърбия ще играе срещу Германия за бронзовите отличия, а големият финал между САЩ, носител на титлата от последните седем Олимпиади и домакина Франция предстои от 22:30 часа.

Към 02:23 на 09.08.2024 Новините от днес