site.btaГермания и Сърбия се класираха сред най-добрите четири на олимпийската надпревара по баскетбол за мъже

Никола Йокич поведе Сърбия към полуфиналите на Олимпийски игри в Париж / снимка: АП/Michael Conroy

Финалистите от последното световно първенство по баскетбол за мъже Германия и Сърбия успяха да се класират за полуфиналите на Олимпийските игри в Париж.

В първата среща от програмата на четвъртфиналите носителите на световната титла от Германия преодоляха тима на Гърция след 76:63 (11:21, 25:15, 23:16, 17:11). Германците успяха да се справят с неубедително начало на мача, в което вкараха само 11 точки в първата четвърт. Тяхното представяне обаче се подобри значително във втората част, в която вдигнаха сериозно темпото на игра и на почивката резултатът бе равен - 36:36.

През второто полувреме световните шампиони затегнаха и играта си в защита и за цели 20 минути допуснаха само 27 точки.

Най-резултатен за Германия бе Франц Вагнерс 18 точки. Още 13 добави Денис Шрьодер, а с 10 завърши Йоханес Тиман.

За Гърция Янис Адетокунбо вкара 22 точки, а с 12 завърши Томас Уолкъп.

На полуфиналите Германия ще очаква победителя от четвъртфиналната схватка между домакина Франция и Канада.

Доста по-драмично се оказа продължаването към следващия етап за отбора на Сърбия, който спечели с 95:90 (17:31, 25:23, 25:11, 15:17, 13:8) след продължение срещу Канада.

Сърбите изоставаха с 24 точки в средата на втората четвърт, но още до края на първото полувреме успяха да стопят пасива наполовина до 12 точки.

Подемът в играта на балканския тим продължи и в третата четвърт и след нея Сърбия поведе с 67:65.

В заключителните десет минути играта беше кош за кош, а точен изстрел на австралийския гард Пати Милс 1.4 секунди преди изтичане на редовното време прати срещата в петминутно продължение.

В него Австралия започна по-добре и след тройка на Джош Гиди имаше аванс от 90:87. Гиди имаше възможност и да увеличи аванса на тима си, но негова стрелба бе блокирана от суперзвездата на сърбите Никола Йокич. Точни тези заключителни две минути се оказаха най-добрите за Йокич в мача, като той вкара и два коша, за да пречупи съпротивата на Австралия.

Йокич завърши мача с 21 точки и 14 борби. Богдан Богданович добави 17 точки, а с 14 остана Василе Мицич.

За Австралия Пати Милс реализира 26 точки, с 25 завърши Джош Гиди, а Джак МакВей добави 13.

На полуфиналите Сърбия ще срещне победителя от двойката между олимпийския шампион САЩ и Бразилия.

Към 20:24 на 06.08.2024 Новините от днес