site.btaФранция спечели физическата битка с Канада и ще играе на полуфиналите на олимпийския баскетболен турнир

Гершон Ябуселе вкара 22 точки за победата на Франция над Канада / снимка: АП/Michael Conroy

Домакинът на Олимпийските игри Франция се класира за полуфиналите на турнира по баскетбол за мъже.

"Сините" победиха в четвъртфиналите Канада с 82:73 (23:10, 22:19, 16:21, 21:23), а двубоят се превърна в истинска физическа битка, в която сблъсъците между играчите бяха непрестанни. За това говорят и изпълнените 67 наказателни удара общо, от които 42 бяха за Франция, а 25 за Канада.

Французите, които на предишната Олимпиада в Токио играха финал, направиха отлично първо полувреме срещу непобедения до момента тим на "кленовите листа". На почивката домакините водеха с 45:29.

През вторите 20 минути Канада вложи всички усилия, за да направи обрат, но разликата така и не падна на по-малко от пет точки.

За победителите Гершон Ябуселе бе най-резултатен с 22 точки, докато още 20 реализира Айзея Кординие. С 15 точки остана Еван Фурние.

В тима на Канада над всички бе Шай Гилджъс-Алекзандър, който отбеляза 27 точки. С 16 завърши Ар Джей Барет.

На полуфиналите Франция ще играе срещу световния шампион Канада. Двата отбора вече се срещнаха в груповата фаза, като тогава победата бе за Бундестима с 85:71.

Към 00:03 на 07.08.2024 Новините от днес