site.btaБаскетболистите на САЩ удържаха домакина Франция и спечелиха пета поредна олимпийска титла при мъжете

снимка: AP Photo/Mark J. Terrill

Мъжкият баскетболен отбор на САЩ спечели пета поредна и рекордна общо 17-а титла от Олимпийски игри. В повторение на финала от Игрите в Токио звездният американски състав се наложи над домакините от Франция с 98:87 (20:15, 29:24, 23:25, 26:21) в препълнената зала „Берси“ в битката за златото на Олимпиадата в Париж.

Франция остана със среброто и за общо четвърти път в историята си завърши на второ място на Олимпийски игри, като и в четирите случая губи именно от американците във финалния двубой.

„Петлите“ се бориха до последно и затрудниха именития си съперник, който обаче можеше да разчита на капитана си Стеф Къри. Именно дебютиралият на Олимпиада Къри имаше основна услуга тимът на САЩ да не изпусне мача от контрол в последните минути. Гардът реализира 24 точки, от които 8 тройки от 12 опита и добави 5 асистенции.

Двата състава започнаха много динамично финалната среща и след сравнително оспорвана първа четвърт, в която американците имаха леко превъзходство, те водеха с 20:15.

Силна серия на домакините от 10:4 за по-малко от три минути игра във втората част им донесе аванс от 25:24. Виктор Уембаняма, Гершон Ябуселе, Матю Стразел и Билал Кулибали се разписаха последователно за „петлите“ преди ЛеБрон Джеймс, Девин Букър и Стеф Къри да допринесат са преднина от 5 точки за американците при 32:27 в средата на периода. Тимът на САЩ дръпна с 40:33 след тройка на Кевин Дюрант, но с кош и фаул домакините пак се доближиха. Къри и Букър отговориха с точни стрелби, за да фиксират разлика от 10 точки - 46:36 при оставащи минута и половина от втората четвърт, а първото полувреме приключи при 49:41 в полза на американския състав.

С ефективната си стрелба от далечна дистанция Стеф Къри бе в основата на увеличаването на аванса на САЩ до 14 точки – 61:47 за три минути игра след паузата. Добро включване на Нандо де Коло и Виктор Уембаняма и няколко грешки на американците доведоха до скъсяване на дистанцията под 10 точки в средата на третата част, а тройка на Еван Фурние доближи Франция до 59:65. За кратко САЩ пак вдигна разликата до 11 точки, но нова тройка на Фурние и кош на Де Коло след грешка на Кевин Дюрант направи резултата 66:72 преди четвъртия период.

Дюрант и Држу Холидей вкараха от далечна дистанция за аванс от 11 точки за САЩ – 80:69 при оставащи седем минути, но Уембаняма от наказателната линия и Матиас Лесор не позволиха разликата да стане по-сериозна, а Кулибали се разписа за 74:82, намалявайки пасива на Франция до 8 точки в средата на последната част. Нови грешки на американците и кош на Нандо де Коло доближиха французите на 6 точки – 76:82 по-малко от четири минути преди края.

Ябуселе и Уембаняма бяха точни за 79:82 преди Стеф Къри да отбележи нова тройка за американския отбор. Кевин Дюрант бе фаулиран и впоследствие не сгреши, за да направи резултата 87:79 при оставащи две минути и 22 секунди. Последва размяна на няколко бързи кошове за съперниците, а Къри оформи поредица от общо три тройки в решителните моменти, давайки аванс от 93:84 за САЩ. Виктор Уембаняма отговори с тройка за „петлите“, намалявайки на 87:93 при оставащи 55 секунди, но Къри вкара четвъртата си поредна тройка, с което прекърши надеждите на домакините за потенциален обрат в края.

Извън 24-те точки на Стеф Къри, Кевин Дюрант, който спечели четвъртия си златен олимпийски медал, и Девин Букър допринесоха за успеха с по 15 точки. Дюрант добави 4 борби и 4 асистенции, а Букър – 6 борби и 3 асистенции. 39-годишният ЛеБрон Джеймс се включи с „дабъл-дабъл“ от 14 точки и 10 асистенции, а овладя и 6 борби. Той бе избран за Най-полезен играч на турнира в Париж.

20-годишният Виктор Уембаняма изигра силен мач за Франция и бе най-резултатен с 26 точки и 7 борби. Гершон Ябуселе добави 20 точки, а Нандо де Коло – 12.

В двубоя за третото място Сърбия победи световния шампион Германия с 93:83 (30:21, 16:17, 26:25, 21:20) и спечели бронзовите медали.