site.btaБългария преодоля Швейцария и се класира за полуфиналите на Еврошампионата по баскетбол за юноши до 18 години

снимка: Българска федерация по баскетбол

Националният отбор на България се класира за полуфиналите след победа над Швейцария с 84:78 (27:15, 23:15, 18:22, 16:26) в четвъртфинален двубой от Европейското първенство по баскетбол за юноши до 18 години в Дивизия "B" в Скопие, Република Северна Македония.

Така тимът се доближи до влизане в Дивизия "А", а в сблъсък за достигане до финала на шампионата ще се изправи срещу състава на домакините утре (3 август) от 19:30 часа.

Българите поеха инициативата след равностойните начални минути в мача с Швейцария, но до края на първата четвърт натрупаха аванс от 12 точки - 27:15. Последва отлична втора част за националите, които поведоха с 22 точки при 50:28, фиксирани с тройка на Теодор Трифонов при оставащи минути и 44 секунди от първото полувреме. След 20 минути игра резултатът бе 50:30 в полза на България.

Състезателите, водени от селекционера Стойо Чолаков, контролираха двубоя и след почивката, като преди заключителния период водеха с 68:52. Тимът на Швейцария опита всичко до края на мача, за да затрудни националите и скъси дистанцията до 4 точки при 72:76 при оставащи две минути и 35 секунди. Българите обаче не позволиха да се стигне до обрат и с точни стрелби на Александър Гавалюгов и Иван Димитров дръпнаха с 82:75 малко повече от минута преди финала на срещата.

Националите имаха превъзходство в борбата под коша (42-34) и демонстрираха по-добра успеваемост при стрелбата от далечна дистанция (30.43%-25.71%).

Отново Александър Гавалюгов бе най-полезен за победата на България. Той оформи "дабъл-дабъл" от 20 точки, 11 асистенции и 5 борби. Теодор Трифонов и Деян Колев допринесоха с по 16 точки, като Трифонов добави 6 борби, а Колев записа "дабъл-дабъл", овладявайки 11 борби.

Към 02:10 на 03.08.2024 Новините от днес