site.btaБившата гимнастичка Адриана Олива спечели титлата в дисциплината трап за жени и донесе първо олимпийско злато на Гватемала

AP Photo/Manish Swarup

Адриана Руано Олива написа история с първото олимпийско злато, което донесе на своята страна Гватемала. 29-годишната състезателка триумфира във финала на дисциплината трап от ловната стрелба на Игрите в Париж.

Олива спечели финала с 45 точки, което е нов олимпийски рекорд, подобрявайки предишното постижение на словачката Зузана Щефечекова от 43 точки от Игрите в Токио 2020.

Среброто остана за италианката Силвана Мария Станко с 40 точки, а трета е Пени Смит от Австралия с 32 точки.

Олимпийската шампионка от Токио Зузана Щефечекова завърши на 12-о място на стрелбището в Шатору.

Титлата на Олива е трети олимпийски медал за Гватемала след бронза на Жан Пиер Карденас в същата дисциплина при мъжете от вчера и среброто на Ерик Барондо в спортното ходене от Лондон 2012.

29-годишната Руано Олива започва спортната си кариера като състезателна по художествена гимнастика и представлява Гватемала на Панамериканските игри през 2010 г. Но контузия на гръбначния стълб през следващата година сложи край на тази кариера и тя по-късно премина към ловната стрелба, където най-големият й успех до момента беше титлата на Панамериканските игри в дисциплината трап миналата година.