site.btaНационалният отбор на България победи Гърция и се класира за полуфиналите на Европейското първенство по волейбол за девойки до 18 години

снимка: БФ Волейбол

Националният отбор на България победи домакините от Гърция с 3:1 (25:18, 25:19, 24:26, 25:10) гейма и се класира за полуфиналите на Европейското първенство по волейбол за девойки до 18 години в Ираклион (Гърция).

За българките това е  шеста победа от шест мача. Селекцията на Антонина Зетова продължава без загуба в Ираклион, а до края на груповата фаза има още един мач - утре от 14:30 часа срещу Унгария.

Националният тим заслужи първото място в потока, от което е почти невъзможно да бъде изместен. По регламент към топ 4 продължават първите два състава от двете групи. Полуфиналната фаза и двата мача за медалите ще се играят в Румъния на 12 и 13 юли.

Българките започнаха отлично мача, поведоха с 23:13 и, въпреки че домакините намалиха изоставането си, възпитаничките на Зетова взеха гейма с 25:18.

Във втората част играта беше равностойна. Гъркините се доближиха на две точки и опитаха да изравнят, а българският щаб поиска прекъсване при 21:19. Напрежението в тима намаля и след двойна блокада, ас на Нанева и точка на Една Тодорова се стигна до геймбол. Венева го реализира веднага с четвъртата поредна точка - 25:14.

Третият гейм също започна оспорвано, но волейболистките на България успяха да поведат 23:16. Точно, когато изглеждаше, че бързо ще затворим и тази част, мачът тръгна в друга посока. Гръцките състезателки показаха, че няма да се предадат лесно. Националките пропуснаха мачбол при 24:22, а домакините направиха серия от четири поредни точки и спечелиха с 26:24.

В последната част българките решиха да не допускат повече грешки, мобилизираха се и взеха гейма с категорично с 25:10 за 19 минути, за да стигнат до крайния успех.

Деница Ангелова беше най-резултатна с 16 точки, а Калина Венева добави 15. Дарина Нанева имаше силно включване и се отличи с 13 точки, а много силна игра в четвъртия гейм на Никол Окоро и Вяра Парапунова им донесе по 9 точки.

Към 01:22 на 09.07.2024 Новините от днес