site.btaБългарските състезатели спечелиха 9 медала на Балканския шампионат по лека атлетика за юноши девойки до 18 години в Марибор

Радина Величкова, снимка: БФ Лека атлетика

Българските състезатели завоюваха общо 9 медала (3 златни, 4 сребърни и 2 бронзови) на Балканския шампионат по лека атлетика за юноши и девойки под 18 години на 6 юли в Марибор, Словения.

Едни от най-силните резултати записа Радина Величкова в спринта на 100 метра и с щафетата на 4 по 100 метра заедно с Ива Деливерска, Кристина Петкова и Анна Миланова.

16-годишната Величкова постигна в сериите на спринта 11.43 секунди. Постижението на пловдивчанката бе национален рекорд за девойки до 18 години, но попътния вятър бе над допустимото със стойност 2.3 м/с. 30-годишният рекорд на Вяра Георгиева – 11.55 от 2 юли 1994 остана на върха още два часа. Малко по-късн Величкова спря хронометрите на 11.48 (0.1) на финала и остави далеч зад себе си втората Юлияна Степанюк (Украйна) с 11.89. Третата позиция зае втората българка в този финал с Рая Димитрова с 11.97. Димитрова, която е родена през 2008-а година, бяга 11.88 в сериите, но отново с попътен вятър над допустимото (2.9 м/с).

Освен национален рекорд резултатът на Радина Величкова означава и първо място в европейската ранглиста девойки под 18 години и една стотна по-бързо от личния рекорд на треньорката й Ива Пранджева (11.49), с което пловдивчанката заема вече 30-о място във вечната ранглиста на българската атлетика при жените.

Освен лидер в европейската ранглиста за девойки под 18 години, талатливата спринтьорка вече сред най-добрите в света при девойките под 20 години.

Величкова продължи с рекордите и заедно с Деливерска, Миланова и Петкова подобриха още едно постижение оцеляло цели 46 години – на щафета 4 по 100 метра. През 1978-а квартет на Тракия“ Пловдив в състав Мариана Тренчева, Донка Раденкова, Марияна Енева и Анета Драгушева бягаха 47.34 в София.

Българската щафета от 2024-а водена от Величкова (но без бронзовата на 100 метра от този шампионат Рая Димитрова) записа 47.11 и обнови рекорда.

Шампионатът в Марибор започна с дисциплината чук за юноши. Димо Андреев откри българската сметка от тили с нов личен рекорд – 75.53 метра, което е трети резултат в света за годината. 17-годишният атлет от Балчик нямаше конкуренция с опити от 71.21-75.53-73.38 и 73.07 щеше да бъде шампион без проблем.

Другият българин в състезанието на чук Александър Бърдарев направи три неуспешни опита при дебюта си в националния отбор на България, но има норматив за еврошампионата след две седмици с резултат 68.11, което му дава място в топ 20 на Европа в тази възраст.

Постижението на Димо Андреев е и втори резултат в историята на българската атлетика на 5 кг чук след рекорда на съотборника му от „Черно море 2005“ – Балчик – Валентин Андреев – 83.09 от Истанбул 2018-а.

Това е и първа балканска титла за Андреев, след като през миналата година (2023) на този шампионат той остана на четвърта позиция.

Християн Касабов и Ива Деливерска бяха автори на два национални рекорда на 100 метра с препятствията като подобриха собствените си върхови постижения съответно за титла и сребро в Марибор  с 13.53 и 13.46.

Кристина Петкова е вицешампионка на 400 метра с 54.64 секунди, норматив за Световно първенство за юноши и девойки под 20 години, а Анна Миланова бяга извън класирането на 200 метра и записа 25.01 – най-добро постижение от всички участнички в тази дисциплина.

Към 13:20 на 07.07.2024 Новините от днес