site.btaЖенският национален отбор на България по волейбол загуби от олимпийския шампион САЩ в Лигата на нациите

снимка: БТА архив

Националният отбор на България загуби втората си среща от втората седмица на турнира Лига на нациите при жените. Рано тази сутрин в Арлингтън волейболистките отстъпиха с 0:3 (17:25, 22:25, 25:22) пред тима на домакините от САЩ, който е олимпийски шампион от Токио 2020. Поражението е пето от шест мача за българките, а единствената победа на състава е срещу Република Корея с 3:2 в първия мач на американска земя.

Срещу олимпийския първенец България направи два равностойни гейма - втори и трети, в които на моменти водеше в резултата. Тимът подобри играта си на сервис и блокада, а селекционерът Лоренцо Мичели заяви: "Виждам нещо хубаво в нашите изяви. Нямаме какво да губим, всеки би искал да играе срещу олимпийския шампион."

Той заложи на стартов състав: разпределител Петя Баракова, посрещачи Мирослава Паскова и Мария Йорданова, централни блокировачи Мария Кривошийска и Борислава Съйкова, диагонал Микаела Стоянова и либеро Мила Пашкулева.

Мачът започна силно за американките и след пет поредни точки те поведоха с 8:3. Мичели бързо реагира и взе прекъсване, като наставленията му дадоха резултат и играта тръгна точка за точка в следващите няколко разигравания. Българките успяха да направят поредица от три поредни точки и да стопят 9:11. САЩ отново дръпна чрез Ейвъри Скинър и Ейша О'Нийл, а не след дълго разликата стана 20:13. Йорданова направи ас, а успешна блокада на Стоянова върнаха интригата (16:20). До края обаче записахме само още една точка и домакините взеха първия гейм с 25:17.

С добра игра на блокада началото на втората част бе дадено с преднина за България с 4:2, но САЩ бързо стигна до обрат - 7"6. Мичели взе таймаут, след който Мария Йорданова върна равенството, а успешна блокада изведе националките напред. Американките започнаха да грешат и преднината стана 11:8. Селекционерът на домакините Карч Кирали веднага взе прекъсване, което помогна на олимпийските шампионки от Токио 2020 и най-вече след силните изяви на централния им блокировач О'Нийл, те се откъснаха при 17:14. Селекционерът на България също взе второто си прекъсване, а българките съумяха да се държат близко до САЩ с по-добра игра на блокада и без да допуснат по-изразителна разлика. Американките пропуснаха две възможности за геймбол, но все пак успешна атака на Калия Лейниър затвори и тази част при 25:22.

Силно начало за България в трети гейм, който започна с първия ас в срещата дело на Ива Дудова. След блокаут на Паскова и блокада на Кривошийски и в тази част националките взеха аванс с 4:2. САЩ стопи до 1 точка, но след това Скинър направи грешка, а Кривошийска ас, за да поведем с 8:4. В следващата атака пропуснахме възможност дори да увеличим аванса на 5 точки. Блокадата на САЩ заработи и те стопиха до 8:9 след три поредни точки. Мичели извади Паскова и пусна в игра Елена Бечева, която записа силни минути. Франти сгреши на сервис, за да прекъсне мини серията на тима си. Бечева се отчете с блокаут за 12:9, но американките след това изравниха на два пъти и Мичели отново поиска таймаут. Силна игра на Паскова и точка на Йорданова донесе ново равенство 19:19, а грешка на Лейниър даде аванс на България от една точка. Американката се поправи и заедно със Скинър изведоха тима си при 23:20. Дудова запази интригата, отбелязвайки десетата си точка, но отново Скинър доведе до първи мачбол. Той не бе реализиран след блокада на Дудова, но при втория опит САЩ спечели с 25:22 о затвори мача.

Ива Дудова беше най-резултатна за България с 11 точки. Капитанът Мирослава Паскова добави 8, а със 7 точки се отчетоха Йорданова и Кривошийска. България завърши с 4 аса, 10 блокади и по-малко грешки от САЩ (12). От американките Скинър бе над всички с 19 точки, а 10 добави Франти.

В неделя, 2 юни, отново в 4:00 часа българско време България излиза срещу Сърбия.

Към 03:29 на 09.07.2024 Новините от днес