site.btaТрябва да се работи за обновяване на поколенията в земеделието и намаляване на бюрокрацията за фермерите, заяви ресорният еврокомисар
В първите си седмици като еврокомисар работя по нова визия за бъдещето на земеделието и тя ще бъде пътна карта за пътя напред, който е осеян със стратегически въпроси за земеделието и храните, както и за земеделската общност като цяло. Това каза европейският комисар по земеделие и храни Кристоф Хансен по време на официалното откриване на 89-ото издание на изложението "Зелена седмица Берлин".
По думите на Хансен има голям проблем с ангажирането на младите в земеделието, затова трябва да се запитаме от какво имаме нужда, за да направим условията в сектора приемливи и да се захванат младите хора с тази важна работа, която е дългосрочна и е голяма инвестиция. Той подчерта, че само 12 процента от европейските фермери са под 40 години, а средната възраст е около 57 години. Затова имаме нужда от обновяване на поколенията и искам да направя това централна точка в новата европейска политика, отбеляза Хансен.
Той повдигна и въпроса за конкурентоспособността, която според него не трябва да се влияе от големината на фермата или региона, в който е, защото Европа има нужда всички ферми да разчитат на стабилност.
Хансен определи фермерите като предприемачи и заяви, че това предприемачество трябва да бъде привлекателно във веригата на стойността. За целта секторът се нуждае от инвестиции.
Еврокомисарят заяви, че земеделието и природата вървят ръка за ръка, защото не можем да защитим природата без фермерите, които са най-големите притежатели на земя в Европейския съюз (ЕС). С полезни практики можем да се борим срещу климатичните промени и загубата на биоразнообразие, коментира Хансен. Той обясни, че не е поддръжник на идеята за намаляване на добитъка за редуциране на вредните емисии, тъй като няма една формула за всички животновъди – например животновъдите в планинските райони допринасят за биоразнообразието.
Хансен заяви, че новата Обща селскостопанска политика (ОСП) трябва да бъде по-добре насочена, по-проста и по-ефективна в прехода към устойчивост, като същевременно осигурява продуктивност. В тази връзка еврокомисарят каза, че тази година ще иска второ опростяване, което ще бъде фокусирано върху фермерите и намаляване на бюрокрацията. Фермерите не искат да прекарват времето си на бюрото, а на полето, подчерта Хансен.
От международна гледна точка той припомни, че ЕС е най-големият износител на селскостопанска продукция в света и има положителен търговски излишък, затова Съюзът разчита на международната търговия, но трябва също така да е сигурен, че допринася за световната продоволствена сигурност.
По мнението на Хансен "Зелена седмица Берлин" може да повдигне тези въпроси и да търси решения.
Фермерите в Европа заедно успяхме да повлияем на политиките в земеделието, така че да тръгнат в правилна насока и вярвам, че това може да продължи и занапред, каза президентът на Асоциацията на германските фермери Йоахим Руквид.
Той заяви, че промяната на политиките днес е по-важна отвсякога. Нужни са решения и трябва да действаме бързо, допълни Руквид.
Управляващият кмет на Берлин Кай Вегнер отбеляза, че 32 млн. души са посетили изложението през годините. Той определи събитието като платформа за диалог между индустрията и политиката. По думите на Вегнер трябва да се говори за икономическата ситуация на фермерите, защото е важно те да работят спокойно и да произвеждат.
Кметът на Берлин не пропусна да спомене едно от предизвикателствата, което се появи пред фермерите още в началото на тази година – регистрираното огнище на шап. Вегнер изрази своята удовлетвореност от бързите мерки, които са взели и благодарение на които до момента няма разпространение на болестта. Разбира се, тя има отражения върху "Зелена седмица" - на изложението тази година няма животни, освен коне, за да се минимизират шансовете за разпространение на шап, стана известно по време на откриването.
Федералният министър на прехраната и земеделието на Германия Джем Йоздемир разкри, че все пак трябва да изчакат резултатите от второ потенциално огнище на шап, които може да излязат и още тази вечер. Той допълни, че се работи, за да спрат този вирус колкото може по-бързо и да има минимални поражения върху земеделието на страната. Йоздемир подчерта, че продуктите извън определената предпазна зона на огнището могат да бъдат изнасяни.
Земеделският министър отбеляза, че Германия е експортна страна и сделката с Меркосур е важна за страната като основа за икономически растеж, а земеделието може да се възползва от това. По думите на Йоздемир има регламенти за етикетиране и потребителите могат да видят дали един продукт идва от Европа или не, така че сам да направи своя избор.
Българските заместник-министри на земеделието и храните Деян Стратев и Лозана Василева също присъстваха на откриването на изложението.
"Зелена седмица Берлин" е един от най-традиционните търговски панаири в цялата страна и едно от най-известните събития в Германия. Основан през 1926 г. в Берлин, той е водещ международен търговски панаир за храни, селско стопанство и градинарство. Изложители от цял свят представят широка гама от продукти в рамките на десет дни. Освен това "Зелена седмица" поставя на сцената актуални социални въпроси като опазване на климата, кръгова икономика, опазване на ресурсите и устойчиво използване на земята. Тазгодишното издание на панаира ще се проведе от 17 до 26 януари в "CityCube" в Берлинския изложбен център, като в него ще вземат участие 1500 изложители от почти 60 страни.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text